Sarjassa tyhmät kysymykset:
Siinä on "napakymppi" ja sitten valkoinen ympyräalue eli keskimmäinen valkoinen. Sen jälkeen ulompi valkoinen ja ensimmäinen musta.
10 on tuo napakymppi ja keskimmäinen valkoinen, 9 on ulompi valkoinen ja ensimmäinen musta. Näinkö menee?
Linkki tauluun oli niin hirvittävä, että oli lyhennettävä
http://tinyurl.com/lj4fshx
Maalitaulu 04
4
3588
Vastaukset
- Epäselvä...
Eikö tosiaan kukaan tiedä?
- ~¢~
mitä epäselvää tuossa nyt on?
Napa on se pienin rengas. Tasatuloksissa parempi on se jolla enemmän napoja.
Mustan ja valkoisen alueen raja on tavallisesti numero-renkaassa, mutta ei tuossa taulussa. - Epäselvä...
~¢~ kirjoitti:
mitä epäselvää tuossa nyt on?
Napa on se pienin rengas. Tasatuloksissa parempi on se jolla enemmän napoja.
Mustan ja valkoisen alueen raja on tavallisesti numero-renkaassa, mutta ei tuossa taulussa.Tämä on puolustusvoimien maalitaulu nro 04, joten jossain on varmasti määritelty onko keskimmäinen valkoinen myös 10 vai onko 10 vain "napakymppi".
Taulusta se ei selviä.
"Napa on se pienin rengas. Tasatuloksissa parempi on se jolla enemmän napoja." Toki näin.
- PeeTeePeeC
Puolustusvoimain taulu no. 03 ja 04:ssä napa-10 on Ø50mm, tavallinen 10 on Ø100mm, ysi l. 9 on Ø200mm. Siitä alaspäin halkaisijat suurenevat renkaittain 100mm, koska renkaitten väli on aina 50mm.
Ysin l. 9:n alue jakautuu mustaan ja valkoiseen alueeseen. Niiden lajien tuomaroinnissa mitä minä ammun ei ole väliä onko ysi mustalla tai valkoisella.
Luulen - siis en tiedä - että puolustusvoimien taulujen valkoinen täplä on olemassa, rynnäkkökiväärin takadiopterireiän takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521784082Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään823222Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242396Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv542212Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?882075TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851371Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään261290- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli621111Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10788