Korsö 800S

Löytäjä

Onko kokemuksia Korsöstä? Nopeus kiinnostaa, kun kuitenkaan ei ole liukuva vene. Miten käyttäytyy tai tilat toimii? Kulutus?

7

4689

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirril
    • Omavalmiste

      Kirri 27 muotit on vielä olemassa, joskin taitavat olla jo aika haprakat.
      Paatista on myös joka suuntaan venytetty 30 jalkanen versio.
      http://aijaa.com/rRtMVB

    • Puoliplaanari

      Tuo Kirri 27 on tosiaan rungosta valettu kopio, http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeusneuvosto/tekijaenoikeusneuvoston_lausunnot/1986/Liitteet/TN_1986-13.pdf Näkyy Korsö marin ja venettä heille valmistanut Lisu marin Bosundistä yrittäneen kaikenlaista kopioinnin estämiseksi.

      Tuo runko toimii erittäin laajalla tehoskaalalla, uppiksesta liukuvaan. 80-heppaisella koneella saadaan noin 16 solmua huippunopeutta ja 12 solmua järkevää marssinopeutta, 200-heppaisella mennään jo 28 solmun huippunopeutta. Kaikki nopeudet ovat siis ajettavissa, kulkee jo tyhjäkäynnillä suoraan ohjautuen hyvin ja toimii hienosti sekä puoliliukuvana että liukuvana. Nousee kunnolla liukuun jossakin parinkymmenen solmun paikkeilla, vaikea sanoa mitään tarkkaa nopeutta. Osassa taitaa tosin olla niin pienet moottorit että liukunopeutta ei saavuteta. Omani kulutusta 200-heppaisella commonraililla en ole mittaillut niin tarkkaan mutta taitaa mennä hiukan vajaalla litralla per maili 18 solmun nopeudessa.

      Merikelpoisuudessa ei ole valittamista, päinvastoin siinä on rungon toinen vahvuus laajan nopeusskaalan lisäksi. Kyyti on tosin aika märkää eli kovemmassa kelissä ajetaan tuulilasinpyyhkijät päällä ja kattoluukut kiinni.

      Sisustus on minusta varsin toimiva tämän kokoiseksi ja ikäiseksi veneeksi, makuutilat viidelle, wc, jonkinlainen pentteri ja tilaa jää vielä kunnolliselle avotilalle. Salongin pöytä on iso ja asiallinen kun vene on lähemmäs kolme metriä leveä.

      En tiedä onko nykyisin valmistuksessa oleva Korsö 800F tarkalleen samalla rungolla vai onko sitä muutettu. Sille suositellaan kuitenkin 145...300-heppaista konetta ja luvataan 30 solmua huippunopeutta 200-heppaisella.

      Jos ei ole aikaisempaa kokemusta akselivetoisista veneistä niin niiden heikkona puolena pidän ohjautuvuutta peruuttaessa. Keulapotkuri auttaa siinä paljon mutta ei ole mitenkään välttämätön. Hyviä puolia taas on yksinkertainen rakenne ja sen takia vähäinen huollon tarve.

      • Puoliplaanari

        Lisäyksenä edelliseen, minun veneeni on siis aito ja alkuperäinen Korsö 800S


      • Löytäjä

        Kiitos vastauksesta. On ollut sekä akselivetoista , että perämoottoria. Nyt on ajatus kääntynyt näiden puoliplaanarien suuntaan, vaikka jotkut pitää niitä huonoina kompromisseina. Matkanopeus sais kuitenkin olla 15 s, kun on tullut ajeltua uppiksellakin. Se lilluminen ei enää kiinnosta. Nykyinen liukuva on hyvä, mutta keliherkempi kuin puoliplaanari. Tää Korsö tuli vaan jostain eteen ja luin Kipparin jutun vuodelta jotain ja siinä sitä kehuttiin. Sitä vain ei oikein ole markkinoilla, sitä varten tää viesti alun perin.


      • Puoliplaanari
        Löytäjä kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. On ollut sekä akselivetoista , että perämoottoria. Nyt on ajatus kääntynyt näiden puoliplaanarien suuntaan, vaikka jotkut pitää niitä huonoina kompromisseina. Matkanopeus sais kuitenkin olla 15 s, kun on tullut ajeltua uppiksellakin. Se lilluminen ei enää kiinnosta. Nykyinen liukuva on hyvä, mutta keliherkempi kuin puoliplaanari. Tää Korsö tuli vaan jostain eteen ja luin Kipparin jutun vuodelta jotain ja siinä sitä kehuttiin. Sitä vain ei oikein ole markkinoilla, sitä varten tää viesti alun perin.

        Sunmar on toinen puoliliukuva vene saman sepän eli Hjörvald Sundkvistin kynästä. Niiden ominaisuuksista en tosin tiedä mitään. Itse olen kova puoliliukuvien kannattaja joskin olisi kiva päästä kunnon kelillä kokeilemaan jotakin hyväksi kehuttua liukuvaa, esimerkiksi targaa.


    • 1+2

      Näyttää Kirrissä olevan peräkajuutta.
      Körsössä taas isompi avotila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe