Onko kokemuksia Korsöstä? Nopeus kiinnostaa, kun kuitenkaan ei ole liukuva vene. Miten käyttäytyy tai tilat toimii? Kulutus?
Korsö 800S
7
4576
Vastaukset
- Kirril
Lansirannikolla on tehty lähes identtistä runkoa Kirri 21 nimellä. http://www.ulvilanlasikuitu.fi/ , tuskin enään valmistetaan, suurimmat koneet ovat olleet n. 250 hv, vauhtia 27 kn. Juttuja http://keskustelu.suomi24.fi/node/2310088
- Omavalmiste
Kirri 27 muotit on vielä olemassa, joskin taitavat olla jo aika haprakat.
Paatista on myös joka suuntaan venytetty 30 jalkanen versio.
http://aijaa.com/rRtMVB - Puoliplaanari
Tuo Kirri 27 on tosiaan rungosta valettu kopio, http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeusneuvosto/tekijaenoikeusneuvoston_lausunnot/1986/Liitteet/TN_1986-13.pdf Näkyy Korsö marin ja venettä heille valmistanut Lisu marin Bosundistä yrittäneen kaikenlaista kopioinnin estämiseksi.
Tuo runko toimii erittäin laajalla tehoskaalalla, uppiksesta liukuvaan. 80-heppaisella koneella saadaan noin 16 solmua huippunopeutta ja 12 solmua järkevää marssinopeutta, 200-heppaisella mennään jo 28 solmun huippunopeutta. Kaikki nopeudet ovat siis ajettavissa, kulkee jo tyhjäkäynnillä suoraan ohjautuen hyvin ja toimii hienosti sekä puoliliukuvana että liukuvana. Nousee kunnolla liukuun jossakin parinkymmenen solmun paikkeilla, vaikea sanoa mitään tarkkaa nopeutta. Osassa taitaa tosin olla niin pienet moottorit että liukunopeutta ei saavuteta. Omani kulutusta 200-heppaisella commonraililla en ole mittaillut niin tarkkaan mutta taitaa mennä hiukan vajaalla litralla per maili 18 solmun nopeudessa.
Merikelpoisuudessa ei ole valittamista, päinvastoin siinä on rungon toinen vahvuus laajan nopeusskaalan lisäksi. Kyyti on tosin aika märkää eli kovemmassa kelissä ajetaan tuulilasinpyyhkijät päällä ja kattoluukut kiinni.
Sisustus on minusta varsin toimiva tämän kokoiseksi ja ikäiseksi veneeksi, makuutilat viidelle, wc, jonkinlainen pentteri ja tilaa jää vielä kunnolliselle avotilalle. Salongin pöytä on iso ja asiallinen kun vene on lähemmäs kolme metriä leveä.
En tiedä onko nykyisin valmistuksessa oleva Korsö 800F tarkalleen samalla rungolla vai onko sitä muutettu. Sille suositellaan kuitenkin 145...300-heppaista konetta ja luvataan 30 solmua huippunopeutta 200-heppaisella.
Jos ei ole aikaisempaa kokemusta akselivetoisista veneistä niin niiden heikkona puolena pidän ohjautuvuutta peruuttaessa. Keulapotkuri auttaa siinä paljon mutta ei ole mitenkään välttämätön. Hyviä puolia taas on yksinkertainen rakenne ja sen takia vähäinen huollon tarve.- Puoliplaanari
Lisäyksenä edelliseen, minun veneeni on siis aito ja alkuperäinen Korsö 800S
- Löytäjä
Kiitos vastauksesta. On ollut sekä akselivetoista , että perämoottoria. Nyt on ajatus kääntynyt näiden puoliplaanarien suuntaan, vaikka jotkut pitää niitä huonoina kompromisseina. Matkanopeus sais kuitenkin olla 15 s, kun on tullut ajeltua uppiksellakin. Se lilluminen ei enää kiinnosta. Nykyinen liukuva on hyvä, mutta keliherkempi kuin puoliplaanari. Tää Korsö tuli vaan jostain eteen ja luin Kipparin jutun vuodelta jotain ja siinä sitä kehuttiin. Sitä vain ei oikein ole markkinoilla, sitä varten tää viesti alun perin.
- Puoliplaanari
Löytäjä kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. On ollut sekä akselivetoista , että perämoottoria. Nyt on ajatus kääntynyt näiden puoliplaanarien suuntaan, vaikka jotkut pitää niitä huonoina kompromisseina. Matkanopeus sais kuitenkin olla 15 s, kun on tullut ajeltua uppiksellakin. Se lilluminen ei enää kiinnosta. Nykyinen liukuva on hyvä, mutta keliherkempi kuin puoliplaanari. Tää Korsö tuli vaan jostain eteen ja luin Kipparin jutun vuodelta jotain ja siinä sitä kehuttiin. Sitä vain ei oikein ole markkinoilla, sitä varten tää viesti alun perin.
Sunmar on toinen puoliliukuva vene saman sepän eli Hjörvald Sundkvistin kynästä. Niiden ominaisuuksista en tosin tiedä mitään. Itse olen kova puoliliukuvien kannattaja joskin olisi kiva päästä kunnon kelillä kokeilemaan jotakin hyväksi kehuttua liukuvaa, esimerkiksi targaa.
- 1+2
Näyttää Kirrissä olevan peräkajuutta.
Körsössä taas isompi avotila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302255
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261968Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121509Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121347Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951066
- 17987
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752