Häiriintyvätkö häkin siirtelystä?

asdfxc

Jos siirtäisi aina yöksi pois omasta huoneesta, etteivät häiritse nukkumista, mutta muuten saisi olla häkki siellä ja rotat paljon vapaanakin?

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyrämäärä

      Häiriintyvätkö rotat häkin siivouksesta, kun joutuvat olemaan eri huoneessa? No eivät häiriinny. :) Häkin siirtelystäkin tulee nopeasti rutiini. Jos siirtely itseä ottaa päähän, miksi ottaa se makuuhuoneeseen edes päiviksi, jos sille on tilaa muualla?

      Asuin hetki sitten yksiössä kahdeksan oman rotan kanssa, ja kyllä meteli kävi öisin hermoille. Onneksi meillä oli iso kylppäri ja rullat ison häkin pohjassa: rotat viettivät yön kylppärissä. :)

    • Ei ne häiriinny, rotat on tosi sopeutuvaisia eläimiä, eikä niitä tunnu edes pahemmin haittaavan ajoittainen siirtyminen asunnosta toiseen kun tuun lomailemaan porukoiden luo :) Heti kipittävät ympäriinsä uteliaina.

      Mua ei tosin melukaan häiritse, vaikka makuuhuoneessa asustavatkin. Onneks eivät oo keksineet protestiksi jyrsiä kaltereita tai muuta hauskaa :D

    • Mua ei kyllä häiritse yölliset poikien touhut.. sillon alussa kun otin rotat niin ehkä vähän aikaa. Nyt en todellaan kuule mitään.. mä nukun =) Ainoa jos tulee uusia vauvoja toisten kaveriks niin sitten ehkä pari yötä menee "kuunnellen".
      Eikä ne juurikaan häiriinny, siivotessakin se on vaan hauskaa kun häkki siirretään, vaikka se on vaan kaks metriä "me muutetaan, jihaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      98
      9025
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6857
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5970
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3880
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3261
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      76
      3235
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      182
      2496
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1836
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1488
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1286
    Aihe