Koirien kiinnipitoaika??

noutava koira

Metsästyslaki sanoo että koirat pidettävä kytkettynä maaliskuun eka päivästä 19. (20.) elokuuta saakka. 20. päivä elokuuta saa olla jo vapaana eli yöllä klo 00.00 alkaen.

Entäpäs juuri tänään alkanut kyyhkynmetsästys?? Koiran oltava kytkettynä??

Hieman hankala käyttää kyyhkyn noutoon jos oltava kytkettynä. Pitäisköhän metsästyslakiin tehdä muutos tältä osin?

5

2217

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1235

      Riistaa edes vahingossa ajavaa koiraa ei saa laskea irti ennen 20.8, mutta esimerkiksi noutavaa ja luolakoiraa saa pitää vapaana.

    • noutava koira

      Jaahas..tarkemin kun muistelen niin joskus jotain tällaista olen kuullut..eli onko nyt niin että noutavaa koiraa sekä luolakoiraa saa pitää vapaana jo 10.8 alkaen vai kuinka..silloinhan kaikki mäyräkoirat sun muut noutajat saa olla jo tänään vapaana mutta ei ajava koira.

      Kai sitten ajokoirakin saa olla vapaana tänään jos se ei aja riistaa.

    • Supia aina

      ^ Ajokoira todennäköisesti ajaa riistaa, eli en ehkä sitä laskisi metsikköön :)

      Itselleni jäänyt 1235:n tavoin samankaltaisia ajatuksia muistiin tuosta irtipidosta, mutta lisättynä siihen, että "supikoiran metsästys on sallittua "1.8.2013 — 31.7.2014, paitsi naarasta, jolla on pentue ei saa tappaa 1.5.–31.7." jolloin siis luolakoiralla saa metsästää ympäri vuoden. Vähän irtosi kysymyksestäsi, mutta huoletta pitäisin noutajaa nytkin irti.

      • Supia aina

        Lisätään vielä, että tuo lainaamani kohta oli Riistakeskuksen sivuilta. Hämärästi muistelisin, että 1.8 alkaen myös koulutettavana olevaa noutajaakin saisi pitää irti. Kokeiles riistakeskuksen sivuilta, löytyisikö sieltä asiasta tarkempaa tietoa juuri noutajan suhteen.


    • höm

      Käsittääkseni asia oli niin, että muuta kuin ajavaa koiraa saa käyttää metsästyksessä. Tahtoo sanoa siis, että muu kuin kuin ajava koira voi olla noutajana kyyhky- tai varisjahdissa sekä luolajahdissa irti. Tärkeintä on että rauhoitettuja riistaeläimiä ei häiritä. Eli siis koiran pitää olla hallinnassa ja näkösällä ettei luvatta pöllyytä jäniksiä, kanalintuja, sorsia sun muita ristakantaamme kuuluvia eläimiä.

      Ja tulipa tuossa mieleen, kun jotkut mäykkyjä käyttävät sekä ajokoirina että luolakoirina, niin mitenkäs niiden kanssa tehdään. Onko peuraa ajava ja supin perään luolaan menevä yksilö luolakoira vai ajava koira???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      405
      1696
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1101
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1055
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      94
      952
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      142
      802
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe