Missä teen väärin, kun koetan juurruttaa liuska-araliaa?
Vaihdan veden joka päivä, mutta varsi limoittuu siltä osin, mikä on vedessä ja kasvi pudottaa lehtiä ja jopa kokonaisia oksia.
Vaihdan veden joka päivä, mutta varsi limoittuu siltä osin, mikä on vedessä ja kasvi pudottaa lehtiä ja jopa kokonaisia oksia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi juurrutat niiiiin suurta kasvia, joka pudottaa lehtiä ja jopa kokonaisia oksia ?
:D haha...
Eikö kukaan oikeasti osaa neuvoa?
En tiedä missä vika, mutta on tapana juurruttaa oksapistokasta tai latvapistokasta, ei koko kasvia.
Kun juurrutan pistokasta en vaihda vettä kuin harvoin.
Vesi tulee sameaksi ja milloin minkälaiseksi mutta veden jokapäiväisestä vaihtamisesta ei kokemukseni mukaan ole juurrutuksessa ainakaan hyötyä.
Mitä jonkun nyt pitäisi osaa neuvoa ?!?
Ainoa neuvo joka tulee mieleen antaa, on:
Älä ole ihan höhlä.
Ei kukaan yritä juurruttaa niin isoa kasvin osaa tai koko kasvia, koska se sitten tietysti tiputtaa lehtensä.
Ei siinä ole mitään mieltä.
Googlaa huonekasviena juurrutus !
Tai jotain sinne päin jos osaat.
Yhdellä huonollakin haulla tulee miljoona osumaa.
Onnea kukkamaailman opettelussa !
Työpaikalleni joku toi sädearalian oksia juurtumaan viime keväänä joskus maaliskuussa, siin n. 20-30 cm pitkiä oksia. Siinä ne ovat juurtuneet samassa vedessä. Tännään toin yhden oksan kotiuin ja istutin.