Piakkoin meille on tulossa noin 1-vuotias leikattu tyttökissa kotiin. Mitä voisi ns.valmiin kissanruuan ohessa antaa kisulille ruoaksi ?
Kissojen ruokinta
8
166
Vastaukset
- 20+6
Erilaisia raakoja lihoja. Kannattaa ennemmin syöttää märkäruokaa kuin pelkkää kuivaruokaa. Barffaaminen on toki hyvä vaihtoehto mutta siitä kannattaa lukea tietoa ennenkuin sen alottaa.
Mitään leikattujen kissojen tms erikoisruokia ei kannata ostaa. Ne ovat pääsääntöisesti ihan puppua eikä leikattu tai lihava kissa tarvitse mitään erikoisruokia. Ruokaa vaan pitää antaa vähemmän ja liikuntaa harrastaa enemmän.
Kannattaa lueskella kissojen ruokinnasta hiukan esim. netistä tai kirjoista. Mikään yksi merkki ei ole hyvä tai huono vaan kaikki riippuu pakkausselosteesta. Eli sitä kannattaa opetella tulkitsemaan.- teitsuli69
Siis raakana liha, entä kala ? Ja jostakin luin, että olisi hyvä eka pakastaa ja sitten vasta tarjoilla sulatettuna?
- 5+12
teitsuli69 kirjoitti:
Siis raakana liha, entä kala ? Ja jostakin luin, että olisi hyvä eka pakastaa ja sitten vasta tarjoilla sulatettuna?
Kyllä raakana kaikki. Kala kannattaa yleensä pakastaa ennen tarjoilua mutta raakana ne silti annetaan.
Itse ostan lihat aina pakasteena isompina.
- threeam
Marketeista harvoin saa hyviä kissanruokia, eli kannattaa käydä eläinkaupassa (ja edelleen muistaa lukea tuoteselosteita, ei katsoa merkkiä) tai tilata netistä.
Marketista tosin saa vaikka broilerin fileitä jotka ovat oivaa ruokaa kissalle. Mutta lihan ostaminen tulee halvemmaksi eläinkaupasta.
Tässä hyvää tietoa barffauksesta
http://pikkupeto.blogspot.fi/2012/12/kissan-luonnonmukainen-ruokinta.html- teitsuli69
Kiitoksia hyvistä neuvoista ! Ja edelleen kaikki vinkit tervetulleita :)
- hiiri maistuu
teitsuli69 kirjoitti:
Kiitoksia hyvistä neuvoista ! Ja edelleen kaikki vinkit tervetulleita :)
Sen verran korjauksena, että marketeista kyllä löytyy kissoille laadukkaita valmisruokia. Tästä löytyy ihan faktatietoa.
Eikö sinulla ole mahdollisuutta antaa kissan saalistaa osan ravinnostaan itse. Olisi ainakin luonnonmukaista ja laadukasta ravintoa ja kissalle saalistaminen on suurta riemua. - lollolo
hiiri maistuu kirjoitti:
Sen verran korjauksena, että marketeista kyllä löytyy kissoille laadukkaita valmisruokia. Tästä löytyy ihan faktatietoa.
Eikö sinulla ole mahdollisuutta antaa kissan saalistaa osan ravinnostaan itse. Olisi ainakin luonnonmukaista ja laadukasta ravintoa ja kissalle saalistaminen on suurta riemua.Tuo on trolli, kannattaa ignoorata se kokonaan. Provoillut muissakin kissa-aiheissa...
- hiiri maistuu
teitsuli69 kirjoitti:
Kiitoksia hyvistä neuvoista ! Ja edelleen kaikki vinkit tervetulleita :)
http://www.kuluttaja.fi/tuote/valinta.aspx?ID=25a75fde-326c-43ef-b12a-d806b6101b8d&referer=/
Tässä vielä varmemmaksi vakuudeksi tutkimus, joka osoittaa marketruokien laadukkuuden olevan kohdallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh442883Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632236Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit562069- 921911
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411704Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641345Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1281293Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1691270Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781205Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641193