IMETYSONGELMA

nännineiti

Minulla on sellanen ongelma, että kun imetän nännini rohtuvat. Niistä tulevat aivan pinkit ja ne kovettuvat. Mikään rasva ei auta ja olen yrittänyt myös sijaisimettäjää. Eevertti poikani ei ole tästä toisen imettäjän maidosta pitänyt ollenkaan. On vain öisin puklannut maidot pois. Mikä siispä neuvoksi ? Eeverttihän on nyt siis puolivuotias reipas poika. Ei ole ollut muita ongelmia.

4

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      minulla on ollut hiukan samanlaisia kokemuksia. Olen käynyt lääkärissä mutta he eivät osanneet auttaa. Löysin kuitenkin apteekista bepanthen rasvaa ja se on auttanut tosi paljon! käyppäs ostamassa sitä. Toivottavasti minusta oli apua :)

    • leenamarianne82

      Jaa-a, mitäpä tuohon nyt osaisi sanoa. Itselläni ei ole kokemusta imettämisen ongelmista, kaikki on sujunut aina hyvin. Mutta jos nännit kuivuvat ja ovat arat, suosittelen visiittiä ihotautilääkärille. (:

      • Huolestunut odottava

        Voisikohan minulla ilmetä samoja ongelmia? Olen 6kuulla raskaana oleva kolmekymppinen nainen, ja minulle heräsi tämän luettua pelko siitä, että itsellänikin voisi ilmetä samankaltaisia oireita. Lapsista minulla ei ole aiempaa kokemusta saatika imettämisestä, lapsi siis ensimmäinen. Kysymyksiä siis herättää mihin nämä oireet liittyvät?


      • hmh
        Huolestunut odottava kirjoitti:

        Voisikohan minulla ilmetä samoja ongelmia? Olen 6kuulla raskaana oleva kolmekymppinen nainen, ja minulle heräsi tämän luettua pelko siitä, että itsellänikin voisi ilmetä samankaltaisia oireita. Lapsista minulla ei ole aiempaa kokemusta saatika imettämisestä, lapsi siis ensimmäinen. Kysymyksiä siis herättää mihin nämä oireet liittyvät?

        uskon että myös lapsen syljen laadulla voi olla vaikutusta yhtä paljon kun sinun ihotyypilläsi. Ei ole varmaa tuleeko oireet vai eivät joten odottele rauhassa lapsesi syntymää. Onnea äitiydestä ja esikoisesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2005
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1717
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1686
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1463
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1238
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1112
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1000
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      899
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      887
    Aihe