A-mersu

Onko mainettaan parempi? käykö naiselle, joka osaa vain perusluonteiset toimenpiteet, jos auto jättää välille? tyyppivikoja?
6183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ihan sama minkämerkkinen auto on kyseessä jos se sammuu kesken ajon. Edessä on taksimatka ja auton hinaus.
Nykyiset uudet autot ovat kaikki hyviä ellei erinomaisia. Huolletulla uudella nykyautolla tiellejäämisen mahdollisuus on promillen luokkaa ellei sitte itse ole jotain raskaast töpeksinyt ja se ei silloin merkkiä katso.

Äänestä

Kallis auto pitää osien takia,hankala huoltaa kun on niin pirun ahdas konetila.(konehuolto).


Eli jos on rahaa syytää tuohon niin ihan sama mutta kalliiksi käy.

Mersut on kaikki nykyään onnettomia värkkejä.

Äänestä

Ei autoissa juuri eroja ole nykyaikana. Mersu pikkuisenkalliimpi kuin muut vastaavat, imagon mukaisesti rahalla pitäisi sitten olla vastinetta jossain muodossa. Siis laadussa.

Aika vähän pystyy itse tekemään autoille tienpäällä Harvemmalla testeri mukana. Nämä tavalliset viat, mitä aina ollut autoissa, öljyt, vedet jne ei niissä sen kummempaa. Ongelmana just se, nykyautoissa elektroniikkaa ja mitä ihmeellisempiä järjestelmiä, että se siitä.

Muistui mieleen muutaman vuoden takaa. Jossain hiihtokeskuksessa hotellin pihalla oli ollut uusia pemareita hyytyneenä reilun parinkymmenen asteen pakkasessa. Koetaulussa teksti "Autoa ei voi käynnistää, koska liian kylmää". Niitä oli sitten hinailtu merkkiliikeeseen ohjelmoitavaksi....

Äänestä

Sellaiset ylimääräiset hilut mitä ei katso tarvitsevansa autossaan, Niin kannata jättää pois? Moni ostaa auton kaikilla mahdollisilla "herkuilla", Vaikka eivät tarvitse niistä puoliakaan. Sitten ihmetellään, Kun se, Ja se on taas rikki. Tämä koskee tietysti uusia autoja, Joiden varusteisiin voi ostohetkellä vaikuttaa. Käytetyt ovat eri asia.

Mulle tärkeitä varusteita on: Lohkolämmitin, Sisätilan pistoke, Vetokoukku, Neliveto, Ilmastointi, Jonka ei tarvitse olla edes automaattinen.

En tarvitse: Sadetunnistinta(pikku liike sormella viiksessä ajaa saman asian) Navigaattoria(löytyy omasta puhelimesta)Automaattilaatikkoa(osaan vaihtaa itsekin, Enkä ole laiska/mukavuudenhaluinen)Metalliväriä, Joka maksaa yli ymmärryksen. Eli kaikki turhat varusteet kun jättää pois, Niin säästää vielä selvää rahaa.

Äänestä
  • Makuasia, minä taas en osta koskaan uutta autoa vaan laadukkaan käytetyn herkuilla. Tuolla tiellä ei vastaan ole vielä tullut yhtään uutta autoa, kaikki ne on käytettyjä ja minulla ei ole varaa siihen uuden auton ensistarttiin. Se nimittäin maksaa tonnin jos toisenkin. Niitä herkkuja ei vielä tähän mennessä ole huoltoja lukuunottamatta tarvinnut "maltaita maksaa.

    Äänestä

  • Namnam kirjoitti:

    Makuasia, minä taas en osta koskaan uutta autoa vaan laadukkaan käytetyn herkuilla. Tuolla tiellä ei vastaan ole vielä tullut yhtään uutta autoa, kaikki ne on käytettyjä ja minulla ei ole varaa siihen uuden auton ensistarttiin. Se nimittäin maksaa tonnin jos toisenkin. Niitä herkkuja ei vielä tähän mennessä ole huoltoja lukuunottamatta tarvinnut "maltaita maksaa.

    Hyvä gfag,

    Kun ostat uuden Mersun ja huollatat sen kerran vuodessa valtuutetussa huollossa, autossa on voimassa Mobilo-palvelu. Matka ei katkea, vaikka autoon vika tulisikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gfag kirjoitti:

Onko mainettaan parempi? käykö naiselle, joka osaa vain perusluonteiset toimenpiteet, jos auto jättää välille? tyyppivikoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu