muutin juuri kerrostaloon johon tulee 10meganen kuitu. yhteys on kyllä pirun nopea parhaimmillaan, mutta on nyt alkanut tökkimään. esim surffaillessa saa aika usein olla painamassa refreshiä kun sivu ei aukea(refreshin painamisen jälkeen kyllä aukeaa samantien). samoin netissä pelaillessa tulee kummallisia sekunnin-kahden seisahduksia peliin ja pingit hyppäävät taivaisiin. mikä mättää?
yhteys tökkii
juha
2258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ja mitenkähän tämä mielestäsi liittyy tietoturvaan ja viruksiin? Vai meinaatko että virukset hidastavat silloin tällöin konettasi tai taloyhtiösi verkkoa?
Epäilempä että taloyhtiöönne on vain otettu liian kapea internet-kaista tai joltain huuhaa-operaattorilta. Jos käyttöä on enemmän niin vauhti hidastuu. Sillä ei paljoa ole väliä vaikka tulisi giganen kuitu jos yhteyksien määrää tai maksiminopeutta rajoitetaan.
Olisiko esim verkot parempi foorumi.
kuulostaa ihan sfnetin kinastelulta; kuuluuko tämä tänne vai ei - follarit asetettu/follarit palautettu.
Yhteysongelmat ovat sangen monimuotoisia, paha mennä sanomaan yleipätevää syytä noin vaan suoralta kädeltä. Joku troijalainen käyttää konettasi zombiena, kapasiteetin ylärajoilla - taitaa surffailu jäädä sekundääriseen asemaan.
Kannattaa aina kysyä, hakea googlella vastaavanlaisia ilmiöitä, siivota koneensa säännöllisesti tunnetuilla puhdistusohjelmilla ja viimeisenä vaan ei vähäisempänä keinona, laittaa HijackThis-loginsa tänne foorumille tutkittavaksi.
Taisi se olla tämäkin turha viesti.