rinnan kasvain ja pillerien lopetus

mielessä parikin kysymystä, ensin nuo rinnat. onko muilla ollut hyvänlaatuisia sidekudoskasvaimia rinnoissa? oletteko antanut olla, vai onko leikattu pois? itselläni löydettiin sellainen kolme vuotta sitten vasemmasta rinnasta, sanottiin ettei ole kuin esteettinen vaiva. no, nyt toinen on löytynyt toisesta rinnasta. olisiko tämän voinut ehkäistä leikkauttamalla ensimmäisen pois, eli voivatko hyvänlaatuisetkin levitä? ja miten olette tulleet toimeen kasvainten kanssa, jos ei ole leikattu, ovatko oireilleet millään lailla?

toinen mietinnänaiheeni liittyy pillereihin. lopetin melianen syötyäni sitä 9 vuotta, enkä ole havainnut muuta kuin negatiivisia vaikutuksia. ne eivät johdu lopettamisesta, vaan ovat alkaneet vähitellen pillereitä syödessäni. mistään en ole löytänyt tietoa, että pillerit voisivat varmuudella tällaista aiheuttaa, mutta jos pitää elimistöään 9 vuotta "keinotekoisesti raskaustilassa", mitä voi odottaa? lopetettuani oireet ovat jotenkin korostuneet. minulle on yhtäkkiä alkanut kasvaa paljon lisää karvaa joka puolelle, ohutta mutta selvää. libidoni heittelee hurjasti, välillä kuukausiakin ettei tee mieli. rintani ovat kuin teinillä, aristavat mielettömästi ennen kuukautisia, olen äkäinen kuukautisten aikaan. onko muilla vastaavia hormoonitasapainon häiriöitä ilmennyt pitkäaikaiskäytössä? lähinnä nyt siis vertaistukea ja kanssa-ajatuksia kaipailen
079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


aganis kirjoitti:

mielessä parikin kysymystä, ensin nuo rinnat. onko muilla ollut hyvänlaatuisia sidekudoskasvaimia rinnoissa? oletteko antanut olla, vai onko leikattu pois? itselläni löydettiin sellainen kolme vuotta sitten vasemmasta rinnasta, sanottiin ettei ole kuin esteettinen vaiva. no, nyt toinen on löytynyt toisesta rinnasta. olisiko tämän voinut ehkäistä leikkauttamalla ensimmäisen pois, eli voivatko hyvänlaatuisetkin levitä? ja miten olette tulleet toimeen kasvainten kanssa, jos ei ole leikattu, ovatko oireilleet millään lailla?

toinen mietinnänaiheeni liittyy pillereihin. lopetin melianen syötyäni sitä 9 vuotta, enkä ole havainnut muuta kuin negatiivisia vaikutuksia. ne eivät johdu lopettamisesta, vaan ovat alkaneet vähitellen pillereitä syödessäni. mistään en ole löytänyt tietoa, että pillerit voisivat varmuudella tällaista aiheuttaa, mutta jos pitää elimistöään 9 vuotta "keinotekoisesti raskaustilassa", mitä voi odottaa? lopetettuani oireet ovat jotenkin korostuneet. minulle on yhtäkkiä alkanut kasvaa paljon lisää karvaa joka puolelle, ohutta mutta selvää. libidoni heittelee hurjasti, välillä kuukausiakin ettei tee mieli. rintani ovat kuin teinillä, aristavat mielettömästi ennen kuukautisia, olen äkäinen kuukautisten aikaan. onko muilla vastaavia hormoonitasapainon häiriöitä ilmennyt pitkäaikaiskäytössä? lähinnä nyt siis vertaistukea ja kanssa-ajatuksia kaipailen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu