Mahtaakohan mikään palveluntarjoaja enää antaa yksityisille kiinteää ip-osoitetta veloituksetta? Jos joku vielä tarjoaa, niin kertokaa ihmeessä. Ainakin nämä suurimmat riistofirmat perivät kiinteästä ipstä kymmeniä euroja kuussa.
Ja asiasta enemmän tietäville, onko edes todellisuudessa sallittua periä maksuja ip-osotteilla kun ripen ei mukaankaan niillä kuuluisi tehdä rahaa?
Ja asiasta enemmän tietäville, onko edes todellisuudessa sallittua periä maksuja ip-osotteilla kun ripen ei mukaankaan niillä kuuluisi tehdä rahaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitäköhän tekisit sillä kiinteällä osoitteella?
katso onko tästä apua http://www.dy.fi/?
Dynamic DNS käyttöön ja ongelmasi on ratkaistu.
SuomiComin kotiliittymiin (adsl tai vdsl2) sisältyy 1 kiinteä ip. Lisäksi on suomicomin kotipalvelinliittymä johon sisältyy 2 kiinteää ip:tä ja lisämaksulla saa 5.
Taloliittymiin harmillisesti ei sisälly. Jos on taloyhtiöllä suomicomin taloliittymä niin kiinteän ip:n saa vain lisämaksua vastaan, vastoin kuin normaaleilla kotiliittymillä.
DynDNS:ää en suosittele, aina kun ip vaihtuu niin kestää kauan aikaa dns:n muutokset ja omiin kotipalvelimiin tulee vähän väliä inhottavia taukoja.
Kiitoksia vastauksistanne. Viimeiset puolitoista vuotta olen juurikin käyttäny touota dy.fi nimipalvelua, mutta tarkituksena olisi hankkia .fi tai .com pääte ja laittaa nimipalvelimet omille servereille sekä opiskelun nimissä, että tuttaville omat verkkosivut ja muuta mielenkiintoista.
Useimmat operaattorit toki myös kieltävät palveluiden asennuksen kotikäyttäjille tarkoitettuihin liittymiin.
Kokeile visuverkon liittymää. Sieltä saat tuollaisen kiintiän kaupanpäälle ja palvelimen saat viedä niiden saliin. On hyvä palvelu. IT-Huolto Hki / Visuverkko. www.it-huolto.fi 09 171 0090