Hei,
Söin muutaman vuoden verenpainelääkettä yläpaineen korkeuden takia, ja olin nyt keväällä läppäleikkauksessa, jonka jälkeen yläpaine on ollut oikein ihanteellisella tasolla, mutta alapainetta pidetään korkeana (noin 90-100), joten aloitin verenpainelääkityksen tämän vuoksi. Tilanteessani tavoitellaan alapaineen laskua. Enne leikkausta alapaineeni oli noin 50, mutta leikkauksen jälkeen tavoitellaan sellaista 70.
Onko totta kun olen joskus ollut lukevanani, että alapaineen korkeus on vaarallisempaa kuin yläpaineen.
Alapaineko vaarallisempi
3
441
Vastaukset
- turistiii
kyllä on.
- yläalapaine
Halooo.. tuo on tyypillistä just läppäleikkurin jälkeen että alapaine noin 90 ja ylä vaihteli 110-125 eikä se alapaine lääkeillä siitä laske etteikö yläpaine samalla laskisi,,, onko muka löydetty sellainen lääke joka pelkästään laskisi alapainetta !!! ???
Mullakin oli pari vuotta leikkauksen jälkee n 90 nyt jo laskenut 80 ..kyyylyllä se sieltä alas tullee - 14+9
En tunne läppävikojen ja -leikkausten vaikutuksia verenpaineeseen, mutta todennäköisesti ongelmasi johtuvat ao. syistä. Perusterveellä ihmisellä verenpainetaudissa molemmat paineet ovat omalla tavallaan haitallisia, koska tällöin ns. keskiverenpaine on kuitenkin ihanteellista korkeampi.
Verenpainetauti alkaa "nuorilla" ihmisillä alapaineen nousulla, koska yläpaineen nousu samassa suhteessa estyy nuoren ihmisen kimmoisien verisuonien antaessa jonkin verran periksi.
Edellä kerrotusta kääntäen: Ikääntyneemmillä ihmisillä verisuoneet ovat jäykemmät ja kovettuneemmat, ja verenpainetaudin alkaessa yläpaine siis nousee suhteessa enemmän kuin nuorilla.
Alle 70 on hyvä alapaine, 50 jopa liian alhainen. Yläpaine on kuitenkin se, joka ihmisen pitää "pystyssä", joten kyllä sen olisi hyvä verenpainelääkityksestä huolimatta pysyä vähintään 110 tasolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663302Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811334
- 1371038
- 81984
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61677Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626