Ilmoittautuminen Tampereen yliopistoon

fuks

Hei!
Aloitin armeijan tänä kesänä ja joudun ilmoittautumaan poissaolevaksi ensimmäisenä lukuvuotena. Hyväksymiskirjeen mukana tulleet ohjeet olivat hieman epäselviä eikä utan sivuistakaan ollut juuri apua, joten olisiko kellään kokemusta asiasta?

Tosiaan, olen armeijassa ja huomenna maanantaina on ehkä ainoa kerta kun ehdin käymään aktuaarinkansliassa ilmoittautumassa ilman asiamiestä ennen määräpäivää 2.9. Täytyykö poissaolo-oikeutta hakea ja saada siitä päätös ennen kuin voin ilmoittautua opiskelijaksi (poissaolevana)? Vai voinko marssia sisään tarvittavien papereiden kanssa ja saada homman kertalaakilla selväksi?

Entäs tuo poissaolo-oikeuden hakeminen? Riittääkö, jos ruksaa ilmoittautumislomakkeen kohdat "syyslukukausi" ja "kevätlukukausi" poissaoleviksi ja esittää aktuaarinkansliassa varusmieskortin? Tuossa ilmoittautumislomakkeessa kun ei ole tilaa millekään perusteluille. Vai täytyykö tehdä jonkinlainen kirjallinen hakemus?

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123467543

      Mun mielestä pitäis riittää että ruksaat poissa oleviks ja käyt vaikka siellä toimistolla puhumassa. Omassa yliopistollani oli vaihtoehtoja syihin jos oli ruksannut poissa olevaks.

      Kyllä ne varmasti tulee selvittämään miksi olet poissa, ei mitään huolta siitä ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe