Onko tavallista että '97 406 sedanin kori natisee ja nitisee montuissa, kun vauhtia on vähän (niin ääni kuuluu). Tuntuu kuuluvan katosta ja/tai ovien tienoilta. Ikäänkuin kori "eläisi" pienissäkin kumpareissa ja montuissa. Kuuluu esim. mökkitiellä, monttuisella parkkipaikalla ja niin edelleen.
Kokemuksia?
Kokemuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla ainakin ääni kuuluu tiivisteistä. Auttaa hetkeksi silikoni.
Ei ole entisessä eikä uudessa 406:ssa ollut tuota ongelmaa, vaikka vanhan mittariin tuli lähes 400tkm. Uudessa vm 2002 on sellainen ongelma, että kuskin penkki natisee oven puolen istuinosan muovisuojaan, siihen missä on korkeudensäätövipu.Onkohan tuo suunniteltu alle 100-kiloisille, joka tapauksessa hankaa siihen, Irroitin muovisuojan ja otin siitä n 3 mm pois reunasta ja pistin penkin väristä teippiä penkin laitaan. Ei natise enää.
406:sia ennen olleessa 405:ssä oli natinaa, se hellitti kun vaihdoin saranatapit oviin. Siinä tarvitsee mielellään kaverin tukemaan ja on oltava tarkkana, että kaikki menee millilleen samaan asentoon, minä jouduin ottamaan uusiksi pari kertaa ennenkuin lukko loksahti kunnolla, ilman että vastasi mihinkään.
olen alkanut kuunnella tuota samaa mielestäni natina tulee kattoverhoilusta kun se ottaa kattopelteihin kiinni autoni on kyllä farmari ja ajettu n.450tkm
Minulla oli -96 n.4v:n ja 100tkm:n ajan eikä natissut (Autolla ajettu 200tkm)