Focus tärisee 100-120 km/h

Focus020202

Moi!

Focus vm -02 farmari 1.6 zetec. Osaisiko joku ystävällinen kertoa mikä mahdollisesti autossani on vikana?

Oireet:
Auto tärisee huomattavasti 100-120 km/h vauhdissa. Tärinää ei suuremmin ilmene alle 80km/h eikä yli 140km/h vauhdeissa. Ongelma on sama niin kaasua painaessa kuin vapaalla mentäessä.

Lisäksi jarruttaessa / kevyesti jarrua painaessa tärinä kovenee niin, että kermakin vatkautuu vaahdoksi. Alla aluvanteet. Katsastettu huomautuksitta.

Olisin kiitollinen mahdollisista vinkeistä ennen korjaamolle menoa. Kiitos ennakkoon!

8

2536

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarrulevy on kiero.
      Vaihda uudet jarrulevyt ja palat eteen.

    • köfffffffff

      veikkaan, että auto alkaa pelkään tossa vauhdissa ja siksi tärisee pelosta.



      hihhiiiiiiiiii

    • Focus020202

      Kiitos vinkistä, mokateko!

    • prkanut auton osiin

      Kuluneet jarrupalat ja Jarrulevyt kierot ja kuluneet loppuun,En muista onko kierre jouset jos yksi on poikki voi kiemmurrella joku iskari tai kaikki loppu, näkyy öljyvuotoina,sitten jos olet ajanut kadun reunaan reippaasti vanne vääntynyt,alatukivarret kuluneet.renkaiiten camper kulmat väärät.kulkeeko au.
      to muuten normaalisti jos ei niin joku jarrupala voi olla loppu jo niin että laahaa, vielä yksi pyörien laakerit voi olla löysällä tai kuluneet lopuun, etsintä on onneksi helppoa.

    • ....

      Todennäköisin syy on likaa vanteiden sisäpuolella / renkaat epätasapainossa jostain syystä. Jarrut kannattaa myös tutkia, kiero levy laahauksen/ylikuumenemisen seurauksena on myös yksi mahdollisuus. Jos jarrut laahaa niin polttoaineen kulutus on varmaan kasvanut, eli tarkkaile kulutusta myös.

    • kari1985

      mulla oli ihan sama ongelma. kävin tasapainottamassa renkaat ja loppu siihen.

    • AllwaysFord

      Joo, itse olisin veikannut ihan samaa : renkaiden tasapainoitus auttaa asiaan.
      Tää oli helppo nakki :)

    • Nintendos

      Aika paha. Yleensä tuonikäisiä Fordeja ei ole enää liikennekäytössä, joten tuosta ei liene juuri kenelläkään kokemuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe