Kysymys

Tässä yhteydessä haluaisin tehdä KYSYMYKSEN. Epäuskoisetkin voi vastata, sillä se logiikka juuri kiinnostaa;)...

Kun kerrotaan, että on oleva YKSI lauma ja yksi paimen jota lampaat seuraavat ja vielä mainitaan, että vieraan ääntä he eivät kuule, vaan pakenevat häntä, koska eivät tunne sitä (Joh.10).

Kysymys kuuluu: "Kuinka voidaan väittää tämän ja usean muunkin kohdan perusteella, että vieraan laumassa on oikeita lampaita, sillä kohta nimenomaan sanoo, etteivät oikeat lampaat seuraa vääriä paimenia?"
111457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yksi lauma ja Yksi Paimen ei tarkoita vain vanhoillislestadiolaisia raamatussa ei sanota, että vanhoillislestadiolaiset olisivat se yksi lauma. Yksi lauma tarkoittaa kaikkia uskovaisia ihmisiä jotka uskovat Jeesuksen sovitustyöhän herätysliikkeeseen tai seurakuntaan katsomatta. Raamatussa eräässä kohdassa sanotaan, että kaikilla meillä on sama Herra joka tahtoo pelastaa olimme sitten juutalaisia tai kreikkalaisia. Nyky ajan kielellä voisi sanoa, että kaikki me pelastumme jotka uskomme Jeesukseen olimme sitten lestadiolaisia, tai helluntalaisia. Seurakunta/herätysliike ei meitä pelasta vaan usko Jeesukseen!!

Äänestä
  • kaikilla uskovaisilla on sitten erilaiset oppikäsitykset. Sillä sanottu on, että väärässä opissa ei vahingossakaan tulla autuaaksi. Me ollaan sentään pyhän hengen kautta täysin samassa hengessä. Teillä on jokaisella oma mielipide/käsitys jostakin raamatun asiasta, välillä käsitykset sattuvat olemaan yhteisiä.

    Äänestä

Otetaampa nyt esimerkiksi vaikkapa vanhoillslestadiolaisuus.

On aivan käsittämätöntä kuinka paljon ihmisten rakentamia jumalia voidaan kuljetella oikean evankeliumin rinnalla ja sen lisänä. Mutta näin se vaan on, omavanhurskaus on ovela, ja jos vanhurskauttamisoppiin laitetaan yksikin teko uskon lisäksi, niin silloin ollaan todella öaikana metsässä.

Muukalainen ääni on tuo valkeuden ehkeliksi naamioituneen saatanan eli oman vanhursdkauden ääni. Kyllä sen perässä on niin moni kulkeutunut syvälle metsään. Mutta Jeesus huhuilee lampaitaan kyllä kaikkialta.

Jaak. 3:17   Mutta ylhäältä tuleva viisaus on ensiksikin PUHDAS, sitten RAUHAISA, LEMPEÄ,TAIPUISA, täynnä LAUPEUTTA ja hyviä hedelmiä, se EI EPÄILE, EI TEESKENTELE.

Jaak. 3:18   Vanhurskauden hedelmä kylvetään rauhassa rauhan tekijöille.

Äänestä
  • Kohta sanoi, että on vain yksi lauma ja yksi paimen. Siis se ei ole jakaantunut eriseuroihin, jossa on eri usko ja mieli ja opetus.

    Äänestä

  • "Mutta näin se vaan on, omavanhurskaus on ovela"

    ei ole mikään väheksyttävä vastustaja. Se huomataan niistä opeista, joita vl-herätysliike opettaa. Kyseinen tyyppi on ujuttanut mainitun herätysliikkeen virallisiksi opeiksi lukuisia oppeja, jotka ovat täysin päälaellaan Raamatun kanssa.

    Äänestä

  • Uskovainen, ei vl kirjoitti:

    "Mutta näin se vaan on, omavanhurskaus on ovela"

    ei ole mikään väheksyttävä vastustaja. Se huomataan niistä opeista, joita vl-herätysliike opettaa. Kyseinen tyyppi on ujuttanut mainitun herätysliikkeen virallisiksi opeiksi lukuisia oppeja, jotka ovat täysin päälaellaan Raamatun kanssa.

    Näin on asia. Mutta eipä näitä ihmisistä olevia oppeja viitsi toistella, koska vanhoillislestat haluavat pitää kiinni sokeudestaan. Se on heidän turvansa, ummistaa silmät tosiasioilta ja uskoa omiin satuihin.

    Näinhän oikea lapsikin tekee pelottavassa ja turvattomassa ympäristössä, hän kuvittelee turvalliset puitteet ja uskoo sitten kuvitelmansa todeksi.

    Tosiasiassa vanhoillisuudessa pidetään joukko koossa hylkäämisen pelolla ja vavistuksella, oman vanhurskauden ohjauksessa. Ihmisopeista on tehty heillä laki. Ja joka ei tätä lakia täytä, se suljetaan yhteisön ulkopuolelle armotta. Tämä on väkivallan muoto sieltä raaimmasta päästä.
    Mutta eivät he sitä sokeudessaan näe, sitä on turha edes toivoa.

    He ovat kuin syvän meren kala, jos sekin nostettaisiin pintaan, siis valoon ja vapauteen, pois pimeydestä ja kovasta paineesta, johon se on syntynyt ja siellä kasvanut, tottunut elämään, niin se räjähtää kappaleiksi.

    Ei myöskään perinteisen vanhoillislestan hermot kestäisi täydellistä vapautta, vailla yhtäkään waatimusta, ja iloa Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa.

    Mutta en minä sitä epäile, etteikö heidän joukossaan ole paljonkin oikeasti Kristukseen uskovia kristittyjä.

    Äänestä

  • Uskovainen, ei vl kirjoitti:

    "Mutta näin se vaan on, omavanhurskaus on ovela"

    ei ole mikään väheksyttävä vastustaja. Se huomataan niistä opeista, joita vl-herätysliike opettaa. Kyseinen tyyppi on ujuttanut mainitun herätysliikkeen virallisiksi opeiksi lukuisia oppeja, jotka ovat täysin päälaellaan Raamatun kanssa.

    kohta kuusi http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000004520128
    Toisin sanoen meillä ei ole osaa, eikä arpaa meidän autuutemme kanssa, miten olisimme sitten voineet tulla tekojemme kautta autuaaksi.
    lainaus:"Se huomataan niistä opeista, joita vl-herätysliike opettaa." Onko tämä väärä oppi?

    Äänestä

= Kristus-lauma = Kristus-joukko.

Siihen kuuluvat kaikki elävässä uskossa olevat ihmiset ympäri maailmaan. Paimen = Jeesus Kristus, jota lauma seuraa.

Vaikka vl-saarnaajat kieltävätkin vanhoillislestadiolaisilta järjen käytön ja kehottavat noudattamaan sokeasti vain heidän ohjeitaan, niin en malta olla kysymättä:

Uskotko ihan tosissasi, että Jumalan laati Poikansa Jeesuksen Kristuksen kautta pelastussuunnitelman vain vanhoillislestadiolaisia varten? Raamattuhan opettaa, että Jumala laati kyseisen suunnitelman kaikkia maailman ihmisiä varten.

Äänestä
  • Ei tule vahinkoa vaikka järjen käyttö uskon asioissa estettäisiin 100%:sesti. Kuka sen vain pystyy estämään, minä kysyn? Järkihän on peto jolta pitäisi niskat taitettaman.

    Vanhoillislestojen ongelma ei ole suinkaan mikään järjen käytön puute. Siellä hallitaan joukot erittäin älykkäällä ja järjellisellä tavalla, ja niin ovelasti että omavanhurskaus-saatanan työ koetaan Jumalan työksi.

    Eikö tämä, jos mikään, ole juuri oman vanhurskauden saastuttaman järjen voitto.

    Vanhoillislestojen onnettomuus on sen sijaan se, että oman vanhurskauden oppi estää heiltä vapaan uskomisen Kristukseen, ja sulkee heidät pois rakentavasta kristittyjen yhteydestä.

    Äänestä

  • Uskova kirjoitti:

    Ei tule vahinkoa vaikka järjen käyttö uskon asioissa estettäisiin 100%:sesti. Kuka sen vain pystyy estämään, minä kysyn? Järkihän on peto jolta pitäisi niskat taitettaman.

    Vanhoillislestojen ongelma ei ole suinkaan mikään järjen käytön puute. Siellä hallitaan joukot erittäin älykkäällä ja järjellisellä tavalla, ja niin ovelasti että omavanhurskaus-saatanan työ koetaan Jumalan työksi.

    Eikö tämä, jos mikään, ole juuri oman vanhurskauden saastuttaman järjen voitto.

    Vanhoillislestojen onnettomuus on sen sijaan se, että oman vanhurskauden oppi estää heiltä vapaan uskomisen Kristukseen, ja sulkee heidät pois rakentavasta kristittyjen yhteydestä.

    "Järjen käytöstä viis!"

    on ihmiselämä tällä periaatteella.

    Äänestä

  • Uskovainen, ei vl kirjoitti:

    "Järjen käytöstä viis!"

    on ihmiselämä tällä periaatteella.

    On oleva yksi lauma ja yksi paimen (Joh.10; Ef.4:2-4). Kristus ei ole tuolla tahi tässä , vaan se on meidän keskellämme (Luuk.17: 21;). Jos henki on sama, miksi ollaan eripaikassa ja opetetaan eritavalla?

    Raamattu puhuu epäuskoisista eriseuroista, joita tulee karttaa:

    Tiit.3:10. Eriseuraista ihmistä pakene, kun häntä kerta taikka kahdesti neuvottu on,
    11. Tietäen, että senkaltainen on käännetty pois ja syntiä tekee, niinkuin se, joka itsensä tuominnut on.

    1.Kor.1:10. Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, meidän Herran Jesuksen Kristuksen nimen kautta, että te kaikki yhdenkaltaisen puheen pitäisitte, ja ettei teidän seassanne eriseuroja olisi, vaan olkaat sovitetut yhdessä mielessä ja yhdessä neuvossa.


    Keitä ovat nämä eriseurat, Raamatun mukaan?

    He juoksevat ihmeiden perässä ja niitä havittelevat: Matt.24:24. Sillä väärät Kristukset ja väärät prophetat nousevat, ja tekevät suuria ihmeitä ja merkkejä: niin että myös, jos taitais tapahtua, valitutkin eksytettäisiin.

    He ovat oma vanhurskaita:

    Room.3:28. Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.

    Jumalan valtakunta on nähdäkseni siellä, missä Jeesuksen käskystä ja valtuuttamana annetaan syntejä anteeksi.

    Tätä valtaa ei nähdäkseni ole eriseuroilla, eikä epäuskoisilla.

    Pyhän Hengen papeista

    Raamatun mukaan Jeesus tämän vallan omilleen antoi ja siis myös seurakunnalle: Joh.20:21. Ja Jesus taas sanoi heille: rauha olkoon teille! niinkuin Isä minun lähetti, niin minä myös lähetän teidät. 22. Ja kuin hän nämät sanonut oli, puhalsi hän heidän päällensä ja sanoi heille: ottakaat Pyhä Henki: 23. Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne anteeksi annetaan, ja joille te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt.

    Edelleen: Matt.18:18. Totisesti sanon minä teille: kaikki, mitä te maan päällä sidotte, pitää myös oleman sidotut taivaissa: ja kaikki, mitä te päästätte maan päällä, pitää myös oleman päästetyt taivaassa. Room. 1:17 Sillä siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: "Vanhurskas on elävä uskosta”. Siis Jumalan vanhurskaus, siis siirtyy uskosta, uskoon.

    Jos epäuskoinen eriseuralainen voisi antaa syntejä anteeksi, turhaanhan Jeesus tämän vallan olisi omilleen (Pyhän Hengen papeille/uskovaiselle) antanut.

    "...Saarnattaman hänen nimeensä parannusta ja syntein anteeksi antamusta kaikissa kansoissa, ruveten Jerusalemista. Mutta te olette näiden todistajat" (Luuk.24:47-48).

    2.Kor.5:18: Mutta ne kaikki ovat Jumalasta, joka meitä on itse kanssansa sovittanut Jesuksen Kristuksen kautta, ja antoi meille viran sovinnosta saarnata. 19. Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itse kanssansa, ja ei lukenut heille heidän syntiänsä, ja on meissä sovintosaarnan säätänyt. 20. Niin olemme me Kristuksen puolesta käskyläiset; sillä Jumala neuvoo meidän kauttamme. Niin me rukoilemme siis Kristuksen puolesta, että te Jumalan kanssa sovitte.

    Jumalan tahto on koota omansa yhteen. Rakkaus johtaa Jumalan lapset yhteen. On siis kaksi valtakuntaa, Jumalan valtakunta ja sielun vihollisen valtakunta. Jumalan valtakunnan ulkopuolella ei ole pelastusta, koska siellä ei ole Kristusta, siellä on vain epäuskoa. Pyhällä Hengellä on siis taivaan valtakunnan avaimet. Toisella päästetään katuvat ihmiset synneistään ja toisella sidotaan katumattomat ja tottelemattomat heidän väärään tilaansa, että he ymmärtäisivät tehdä parannuksen. Miten löydämme Jumalan valtakunnan? Tämä asia mielestäni kaikkein tärkein kysymys Ja Jeesuskin asetti tämän kaikkien muiden edelle. "Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan, niin kaikki tämä teille annetaan" (Matt.6:33).

    Luther sanookin tästä: "Jos joku haluaa löytää Kristuksen, hänen täytyy ensin löytää seurakunta. Kuinka saatamme tietää, missä Kristus ja hänen uskonsa ovat, jos emme tiedä, missä hänen uskovaisensa ovat? ja se, joka haluaa tietää jotakin Kristuksesta, ei saa uskoa itseään eikä rakentaa omalla järjellään siltaa taivaasen, vaan hänen on mentävä seurakuntaan sitä etsimään ja kyselemään. Nyt seurakunta ei ole puu tai kivi, vaan joukko uskovaisia ihmisiä. heihin tulee pitäytyä ja katsottava, miten he uskovat, elävät ja opettavat. Heillä on varmasti Kristus keskuudessaan".

    Eli,kun Jumala siirtää ihmisen pimeydestä Poikansa valtakuntaan ja siellä hoitaa häntä armolla ja totuudella. Uskovaisen tehtävä on saarnata parannusta ja syntein päästöä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Larssi kirjoitti:

Tässä yhteydessä haluaisin tehdä KYSYMYKSEN. Epäuskoisetkin voi vastata, sillä se logiikka juuri kiinnostaa;)...

Kun kerrotaan, että on oleva YKSI lauma ja yksi paimen jota lampaat seuraavat ja vielä mainitaan, että vieraan ääntä he eivät kuule, vaan pakenevat häntä, koska eivät tunne sitä (Joh.10).

Kysymys kuuluu: "Kuinka voidaan väittää tämän ja usean muunkin kohdan perusteella, että vieraan laumassa on oikeita lampaita, sillä kohta nimenomaan sanoo, etteivät oikeat lampaat seuraa vääriä paimenia?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu