tietääkö kukaan mistä johtuu,ettei emolta tule maitoa vaikka nisät näkyvätkin. Kissa sai pennut hiljakkoin ja ovat heikkoja. Synnytyskin tapahtui ennen aikojaan.Millä kissanpennut saisi pysymään hengissä ja onko mitään keinoa saada maidon eritys alkamaan.Ongelma lienee harvinainen.
Emolta ei heru maitoa
3
3413
Vastaukset
- ei harvinaista
Jos emolta ei tule maitoa, on toimittava heti. Keinomaitoa on saatava käyttöön tai sitten löydettävä toinen emo jolla on pentuja ja joka voisi imettää . Emon maito laskeutuu yleensä synnytyksen jälkeen aika pian. Maidon eritystä voi lisätä oksitosiinilla, jota ei saa ilman lääkäriä. Annetaan pistoksena ja se aiheuttaa myös samalla kohdun supistelun joka tyhjentää kohdun.
KMR ja Royal Canin maidot on itsellä olleet käytössä, ensin mainittu kestää valmiina 24 h toinen vain 1 h. Itsekin voi maitoa valmistaa, mutta ohje siihen on etsittävä vaikka netistä. Joissakin kissakirjoissa on ohjeita maidon valmistamiseen kotioloissa.
Jos pennut on heikkoja, on syytä käyttää ne ja emo lääkärissä. Pennut voidaan nesteyttää samalla kun emon maidon tuotannolle tehdään tarvittava.- lisäys
Emon on saatava nesteitä, ilman niitä ei myöskään maitoa voi erittyä. Eli jos emo ei ole juonut riittävästi, on sille saatava nestettä menemään. Senkin voi klinikalla laittaa tipalla nahan alle ja se auttaa maidon eritystä.
- linkki...
lisäys kirjoitti:
Emon on saatava nesteitä, ilman niitä ei myöskään maitoa voi erittyä. Eli jos emo ei ole juonut riittävästi, on sille saatava nestettä menemään. Senkin voi klinikalla laittaa tipalla nahan alle ja se auttaa maidon eritystä.
http://www.ipsitilla.fi/Ruokinta/ruokinta.htm
Tuolta löytyy yksi ohje
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1015470
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai854779Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672159- 1031897
- 1021693
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591111- 2001040