Retki -veitset

KaisaA-95

9

1928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retkikäyttäjä

      Ei nuo taittoveitset ole hyviä mihinkään hommaan. Hinta kertoo jo paljon.

    • woodmaster

      Yleisesti marketti veitset (retki jne.) eivät ole kovinkaan laadukkaita.
      Kyllä niillä narut katkoo ja pahvilaatikoita aukoo, mutta metsäkäytössä eivät välttämättä ole parhaimmillaan.

      En suosittele taittoveitseä metsähommiin.
      Laadukas taittoveitsi on vähintään hintaluokkaa 100eur, eli hinnasta voi päätellä jo näiden markettiversioiden laadun.

      Kannattaa ostaa kiinteällä terällä varustettu veitsi.
      Ja mieluummin sellainen missä terän materiaali jatkuu kahvan päähän asti (ja näkyy koko kahvan matkalta, kuten retki nordic). Tällainen veitsi kestää parhaiten vuolemisen, puiden pilkkomisen jne, eikä hajoa käteen missään tilanteessa.

      Noista Retki Nordic voisi olla soveltuva normaaliin metsäkäyttöön, tosin ehkä vähän huono vuolemiseen, kun on paksu terä. "Ruostumattomuus" on plussaa, eli ei kosteassa siis ruostu niin helposti kuin hiiliteräkset, eli on huoltovapaampi.
      En muista tämän valmistajaa, mutta on tunnetun valmistajan veitsi, joka on lisensoitu retki brändille. Hintaero kalliisiin veitsiin tulee lähinnä terä materiaalista.

      Tai sitten esim Mora Clipper (kahvassa kumia otteen pitävyyden parantamiseksi ja löytyy myös ruostumattomana, eli ei ihan perus moraa jossa muovi kahva joka kosteana liukas). Ohuempi terä, eli vuolemiseen parempi, mutta terän kiinnitys on huonompi, eli ei ole kahvan loppuun asti menevä terä. Eli jos yrittää esim puita pilkkoa löystynee terän kiinnitys jossain vaiheessa (ja terä katkeaa helpommin jos kovasti sivusuunnassa väännät).

      Eli jos noin 10-20 veistä etsit, niin mora clipper tai retki nordic.

    • metallurgi p.oa

      Aivan niin, halpiskaupoissa pilvin pimein kaikenlaista retkipuukkoa yms ja ne voi jättää ostamatta ja ostaa kerralla kunnon veitsi.

      Edellisessä viestissä kerrottiin kuinka hinta-ero tulee teränmateriaalista, se on totta ja lisäisin vielä että hinta näkyy myös esim. kahvan kiinnityksessä ja myös kahvan materiaalista joissakin tapauksissa.

      Ruostumattomasta teräksestä puukon tai veitsen terämateriaalina sen verran että ruostumatonta terää ei saa niin teräväksi kuin esim hiiliterästä.

    • #1 puristi

      Retki nordic on erinomainen, terä on melkovarmasti 440c joten kestää käyttöä lahes yhtähyvin kuin esim 1095. Itse olen teroittanut veitsen matalaan convex kulmaan ja se pitää sen erinomaisesti. Omistan useita lähes 100€ veitsiä ja puukkoja, mutta tämä 20€ kiinan ihme dominoi, vuolee hyvin sillä saa klapit halki helposti ja kärkikin on vahva. Suosittelen ehdottomasti ja koska se on täysi-fulltang siihen voi luottaa kovassakin käytössä ehdottomasti yksi parhaimpia veitsiä/puukkoja mitä suomesta voi kaupasta käydä ostamassa.

      • Paskapuhetta !!!

        Retkii Nordic on aivan paska! Kärki ei todellakaa ole vahva, minulla katkesi hyvinkin nopeasti. Kahva on märkänä liukas ja se on kiinnitety huonosti, heiluu ja klenksuu. Myös tuppi on aivan paska, ompeleet pettivät todella helposti.


    • satasesta tonniin

      Näkyy kaverilla olevan tuo satasen hinta oman elämän luksusta ja huippua.
      Kaikki on toki suhteellista, minä omista monia 700 € maksavia puukkoja. Tosin myös paljon halvempiakin puukkoja.

      • AMG Black

        No mutta Uuuh! monia nimen omaan 700€ tasan maksavia puukkoja omistat, niitähän kanniskellaankin sitten mukana metsässä vai? Nyt oli puhe ihan normi puukoista eikä mistään keräilykappaleista, luulisin?

        Mulla on kanssa autoja joista et osaa edes haaveilla, uh suits you sir, uh! :D


    • Espoon likka

      Itse käytän ihan peruspuukkoja joista kaksi olen tehnyt itse viimeisen puolen vuoden sisällä.

      Taittoveistä käytän ns leirintäalue-olosuhteissa,korkeintaan.
      Minulla on Gerberin taittoveitsi joka muistaakseni maksoi noin 60 euroa ja se on kestänyt tuota käyttöä jo useamman vuoden.

      Mutta jos jotakin pitää oikeasti vuolla niin hyväteräinen puukko on paras.Ja puukko,jonka terän pituus on noin omistajansa kämmenenleveys,sillä vuolee parhaiten kunhan terän teroituskulma on oikea.
      En käytä rostereita,vaan aina hiiliterästä sillä se teroittuu paremmin ja pysyy paremmin terävänä kun sitä timanttiteroittimella silloin tällöin sipaisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      228
      2988
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      190
      2630
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1237
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1198
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1098
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      1095
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      370
      1075
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      995
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe