Miten laadukkaita ja kestäviä ovat Retki veitset? sopiiko kovaan käyttöön vaikka partioon tai päiväretkelle?
http://www.retki.fi/tuotteet?sc=12&vp=65
http://www.netanttila.com/shop/fi/netanttila/retkeily/retki-taittoveitsi-black-series-4203832
Retki -veitset
9
1881
Vastaukset
- retkikäyttäjä
Ei nuo taittoveitset ole hyviä mihinkään hommaan. Hinta kertoo jo paljon.
- moratohtori
Vai kovaan käyttöön ja vielä partioon.
Osta nyt kaupasta ihan tavallinen Mora-puukko. Hinta on alle kympin ja toimii varmasti.
http://tee-se-itse.hongkong.fi/fi/kasityokalut/puukot-ja-veitset/morakje-ergo-ruostumaton-puukko/p/132624/?cm_vc=PPSIZ2&cm_cr=No Campaign-_-Web Activity-_-Tuotesivu KALASTUS alalistaus IO-_-tuotesivu_alalistaus-_-MoraKJE Ergo ruostumaton puukko?expDataType=CatalogEntry&expDataUniqueID=132624 - woodmaster
Yleisesti marketti veitset (retki jne.) eivät ole kovinkaan laadukkaita.
Kyllä niillä narut katkoo ja pahvilaatikoita aukoo, mutta metsäkäytössä eivät välttämättä ole parhaimmillaan.
En suosittele taittoveitseä metsähommiin.
Laadukas taittoveitsi on vähintään hintaluokkaa 100eur, eli hinnasta voi päätellä jo näiden markettiversioiden laadun.
Kannattaa ostaa kiinteällä terällä varustettu veitsi.
Ja mieluummin sellainen missä terän materiaali jatkuu kahvan päähän asti (ja näkyy koko kahvan matkalta, kuten retki nordic). Tällainen veitsi kestää parhaiten vuolemisen, puiden pilkkomisen jne, eikä hajoa käteen missään tilanteessa.
Noista Retki Nordic voisi olla soveltuva normaaliin metsäkäyttöön, tosin ehkä vähän huono vuolemiseen, kun on paksu terä. "Ruostumattomuus" on plussaa, eli ei kosteassa siis ruostu niin helposti kuin hiiliteräkset, eli on huoltovapaampi.
En muista tämän valmistajaa, mutta on tunnetun valmistajan veitsi, joka on lisensoitu retki brändille. Hintaero kalliisiin veitsiin tulee lähinnä terä materiaalista.
Tai sitten esim Mora Clipper (kahvassa kumia otteen pitävyyden parantamiseksi ja löytyy myös ruostumattomana, eli ei ihan perus moraa jossa muovi kahva joka kosteana liukas). Ohuempi terä, eli vuolemiseen parempi, mutta terän kiinnitys on huonompi, eli ei ole kahvan loppuun asti menevä terä. Eli jos yrittää esim puita pilkkoa löystynee terän kiinnitys jossain vaiheessa (ja terä katkeaa helpommin jos kovasti sivusuunnassa väännät).
Eli jos noin 10-20 veistä etsit, niin mora clipper tai retki nordic. - metallurgi p.oa
Aivan niin, halpiskaupoissa pilvin pimein kaikenlaista retkipuukkoa yms ja ne voi jättää ostamatta ja ostaa kerralla kunnon veitsi.
Edellisessä viestissä kerrottiin kuinka hinta-ero tulee teränmateriaalista, se on totta ja lisäisin vielä että hinta näkyy myös esim. kahvan kiinnityksessä ja myös kahvan materiaalista joissakin tapauksissa.
Ruostumattomasta teräksestä puukon tai veitsen terämateriaalina sen verran että ruostumatonta terää ei saa niin teräväksi kuin esim hiiliterästä. - #1 puristi
Retki nordic on erinomainen, terä on melkovarmasti 440c joten kestää käyttöä lahes yhtähyvin kuin esim 1095. Itse olen teroittanut veitsen matalaan convex kulmaan ja se pitää sen erinomaisesti. Omistan useita lähes 100€ veitsiä ja puukkoja, mutta tämä 20€ kiinan ihme dominoi, vuolee hyvin sillä saa klapit halki helposti ja kärkikin on vahva. Suosittelen ehdottomasti ja koska se on täysi-fulltang siihen voi luottaa kovassakin käytössä ehdottomasti yksi parhaimpia veitsiä/puukkoja mitä suomesta voi kaupasta käydä ostamassa.
- Paskapuhetta !!!
Retkii Nordic on aivan paska! Kärki ei todellakaa ole vahva, minulla katkesi hyvinkin nopeasti. Kahva on märkänä liukas ja se on kiinnitety huonosti, heiluu ja klenksuu. Myös tuppi on aivan paska, ompeleet pettivät todella helposti.
- satasesta tonniin
Näkyy kaverilla olevan tuo satasen hinta oman elämän luksusta ja huippua.
Kaikki on toki suhteellista, minä omista monia 700 € maksavia puukkoja. Tosin myös paljon halvempiakin puukkoja.- AMG Black
No mutta Uuuh! monia nimen omaan 700€ tasan maksavia puukkoja omistat, niitähän kanniskellaankin sitten mukana metsässä vai? Nyt oli puhe ihan normi puukoista eikä mistään keräilykappaleista, luulisin?
Mulla on kanssa autoja joista et osaa edes haaveilla, uh suits you sir, uh! :D
- Espoon likka
Itse käytän ihan peruspuukkoja joista kaksi olen tehnyt itse viimeisen puolen vuoden sisällä.
Taittoveistä käytän ns leirintäalue-olosuhteissa,korkeintaan.
Minulla on Gerberin taittoveitsi joka muistaakseni maksoi noin 60 euroa ja se on kestänyt tuota käyttöä jo useamman vuoden.
Mutta jos jotakin pitää oikeasti vuolla niin hyväteräinen puukko on paras.Ja puukko,jonka terän pituus on noin omistajansa kämmenenleveys,sillä vuolee parhaiten kunhan terän teroituskulma on oikea.
En käytä rostereita,vaan aina hiiliterästä sillä se teroittuu paremmin ja pysyy paremmin terävänä kun sitä timanttiteroittimella silloin tällöin sipaisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,512337Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.942048Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e932025Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241857MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131761Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5031609Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S41558Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?501387Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas401318Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.751299