Jos on tarkoitus viettää Floridassa 9 kokonaista päivää, joiden aikana kolutaan lasten kanssa teemapuistoja, outlet-shoppaillaan, käydään Key Westissä, Evergladessa, NHL-pelissä jne. jne. turistijuttuja, niin kannattaako lentää Miamiin vai Orlandoon? Tarkoitus on vuokrata auto koko ajaksi ja vetää loma läpi niin, että suunnilleen jokatoinen päivä ollaan puistoissa ja jokatoinen kierrellä muuten. Onko välimatkat sellaisia, että tuo onnistuu yhdestä majoituspaikasta käsin vai kannattaisiko kuitenkin varata useampi hotelli/motelli, ettei joka päiviä tarvitsisi ajella pitkiä matkoja?
Matka tammikuussa; millainen ilma on silloin? Tarkeneeko iltaisin lyhythihaisissa vai tarvitseeko mukaan varata pitkähihaista, ei kai takkia sentään tarvita?
Ympäri Floridaa
4
398
Vastaukset
- loma2
Matkat ovat pitkiä eli Orlandosta Key Westiin ei päiväreissu ole järkevä. Lisäksi ruuhkia ihan kiitettävästi, joten aikaa menee ja tietöitäkin oli ainakin alkukesästä esim. Miamin ympäristössä paljon. Minun mielestä kannattaa ottaa useampi majapaikka ja ehkä vähän karsisin ohjelmaakin, koska 9 päivää on lyhyt aika. Ensimmäisinä päivinä on vielä aikaero rasitus päällä, iltasella rupeaa nukuttamaan hyvissä ajoin.
- Pitäkää hauskaa
Tärkeimmät teemapuistot ovat Busch Gardensia lukuunottamatta Orlandon ympäristössä, joten majapaikka lienee järkevintä valita sieltä. Key Westin reissuun menee kyllä pari päivää, ellet halua ajella eestaas koko päivää. Jättäisin kyllä toiseen kertaan. Evergladesin keikkaankin menee koko päivä; matkat pitkiä ja tiet hitaita. Eli Key West ja Everglades Miamista käsin, huvipuistot ja muut Orlandosta.
- näin meillä
Me lennetään Miamiin ja Orlandosta takaisin, Kilroyn kautta sai liput näin noin 700e per lärvi. Auto alle Miamista ja palautus Orlandoon.
Majoitus otetaan ensin Miamista, sitten yö tai pari Keysiltä, sieltä Evergladesiin ja ylöspäin Orlandoa kohti. Lopuksi neljä päivää huvipuistoissa. Matkalla 15 yötä. - floridassa talvehtij
Varatkaa myös pitkähihaista, sillä säät voivat olla ainakin aamulla ja illalla viileitäkin ja ilmastoiduissa tiloissa pitkähihainen voi tuntua mukavalta. Tammi-helmikuussa voi olla joku lyhyt viileä jakso, mutta yleensä (viiden talven siellä asumisen perusteella kokemuksesta sanon), on aika lämmintä on ja sataa tuskin koskaan siihen aikaan. Tosin voi olla ihan lämmintäkin 25 ja ylikin. Takkia en ole tarvinnut koskaan, mutta lämmintä puseroa joskus harvoin. Olen aika viluinen ihminen.
Tammikuussa tuskin tarvitsee varata etukäteen motellia, yleensä tilaa löytyy ihan hyvin paikan päälläkin. Tietty ensimmäiset yöt on hyvä olla varattuna majapaikka ja viimeisenä ennen lentoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1143568Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m692983- 262694
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv752422Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html182363Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta312169En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102101Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään61927- 881923
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä261682