Käsittelyaika?

01.06.2013 - Sähköinen ilmoittautuminen
07.06.2013 - Kävin työvoimatoimistossa
07.06.2013 - Laitoin kelalle työttömyysturvahakemuksen
15.07.2013 - Soitin työkkäriin ja sanoivat, että lausuntoa ei ole vielä tehty
22.07.2013 - Soitin kelaan ja he ilmoittivat, että odottavat työkkärin lausuntoa
02.08.2013 - Soitin työkkäriin ja sanoivat, että lausunnon olisi pitänyt jo tulla ajat sitten. Eivät kuitenkaan halunneet selvittää asiaa, totesivat vain, että "kyllä se varmaan kohta sieltä tulee."
12.08.2013 - Vieläkin käsittelyssä.

Onko tämä täysin normaalia? Eikö työkkärillä ole joku tietty aikaraja, ettei ihan ikuisuuksia voi venyttää käsittelyä? Säästössä on enää 150 euroa, vuokranmaksupäiväkin meni jo yli viikko sitten...
92369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Soitit työkkäriin ? Et varmaan ole ainakaan Pirkanmaalta, täällähän ei paljon soitella, tai ainahan sitä voi yrittää soitella.

Kestää liian kauan, pyydä selvitys missä mennään ja kantelu perään.

Äänestä

Pirkanmaalta olen, jokaikinen soitto on kestänyt ainakin 2 tuntia tai enemmän. Pari kertaa on tunnin jonottamisen jälkeen katkennut kesken.
Puhelinlaskussakin on yli 10 euroa "ylimääräistä", kiitos työkkärin.

Äänestä

Tampereen työkkärihän on SALAISESSA paikassa,
jottet voi mennä sinne henk.koht. valittamaan
päätöksistä jotka kestää ja kestää ja kestää...

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11618785

Äänestä

Eipä tietenkään enää auta, mutta olisit alunperin voinut katsoa mol.fi sivuilta sähköisestä asioinnista, onko lausunto mennyt Kelaan vai ei.
Kelan osalta taas näet Kelan asiointipalvelusta netistä, onko siellä käsitelty,
Eli kannattaa ensin katsoa niistä ja sitten alkaa soitella perään, mikä mättää tai laittaa sähköposteja.

Työkkäristä "sanoivat, että lausunnon olisi pitänyt jo tulla ajat sitten." Siis tulla mihin? Kelaan? Työkkärihän itse tekee lausunnon. No, tarkistat helposti omista tiedoistasi.

Äänestä

mulla sama juttu mutta Ylöjärvellä asun. Työkkäriltä odotellaan sitä lausuntoa. nyt 1,5kk oon odottanut. rahaa myös satkun verran tilillä.

Äänestä

Kelalla on myös ns "omat sivut" ja sieltä jonkun työttömyys tms välilinkin alta näkyy työvoimatoimiston lausunnot.. Ei tosiaan pitäis mitään kuukauskaupalla kestää mutta tuolta siis katsoen kumpaa alkaa asiassa pommittamaan kelaa vai työkkäriä

Äänestä

Täss on nyt jotain häikkää tapahtunut. Kun olin työkkärissä töissä, niin kirjoitin sen lausunnon siinä samalla kertaa kun asiakas kävi paikalla. Kestää ehkä 30 sek kirjoittaa ettän"ei estettä työttömyysturvan maksamiselle xx.xx. alkaen"

Jos sulla on ollut joku irtisanoutuminen tai joku epäselvä syy, miksi olet saanut loparit, niin asia käsitellään toimikunnnassa. Sitä varten sun on pitänyt saada kirjallinen kysely, että mitä on tapahtunut. Ja siihen olet siis vastannut.

Toimikunnan lausunnon saaminen voi kestääkin toista kuukautta. Kesällä varsinkin kun kesän alussa on ruuhkaa muutenkin.

Toisaalta en ymmärrä sun ilmottautumis päivämäärää ja sitä päivää kun olet jo lähettänyt kelalle hakemuksen. EIhän siitä tule kuin viikko. Ja eka hakemuksesta menee omavastuupävät, joten ei sulle ole mitään jäänyt maksettavaakaan.

Hakemus täytetään 4 viikkoa takautuvasti ja lähetetään sitten kun ne päivät on täynnä.
Laitoitko mukaan verokirjan sosiaalietuutta varten?

Laita työkkäriin meiliä ja kysy, että miksi lausuntoa ei ole vieläkään tehty. Virkamiehen on pakko vastata.

Äänestä

kela maksaa korkeintaan 3 kk takautuvasti päivärahat.. sitä pidemmältä ajaltanjää rahat saamatta.

oletko täyttänyt hakemuksn 4 viikon välein ja lähettänyt menemään koko kesältä? toivottavasti olet.

Äänestä

Tiedän lähisukulaisen tapauksen satavarmasti, että kun ilmoittautui työkkäriin 24.10.13, niin lausunto tuli 30.1213 - kielteinen virheellisistä syistä.
Valittaa ei kuitenkaan kuulemma voi TE toimiston lausunnoista, vaan Kelan päätöksistä. Kela taas sanoo että tekee päätökset sen TE toimiston lausunnon mukaan. Eli suo siellä vetelä täällä.
Edellinen tapaus vuosia sitten, kun lausunnon antamisesta kului kolmatta kuukautta myös. sitten tuli kielteinen, missä kahden kuukauden karenssi. valitettiin Kelaan, valitettiin sos.turvan muutoslautakuntaan - vai mikä lie. pyöri siellä yli vuoden - tuli ratkaisemattomana takaisin. ja 1300 euron takaisinperintämaksut, jotka ovat riippumassa vieläkin.

Nyt siis työvoimavirkailija kuitenkin sanoi, että TE toimiston lausunto on virheellinen, koska se perustui sille että työsuhteen irtisanomista ei ole riitautettu. No riitautettiin, mutta se on vielä kesken.Kolme kuukautta on kulunut jo pitkän aikaa sitten karenssin alusta, mutta tuo kolme kuukautta ei päde enää, koska TE toimisto on velvoitettu tarkistamaan tuon joulukuisen lausunnon.

Kyllä vaan siis TE toimiston lausunto voi kestää monta kuukautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tampereen työtön kirjoitti:

01.06.2013 - Sähköinen ilmoittautuminen
07.06.2013 - Kävin työvoimatoimistossa
07.06.2013 - Laitoin kelalle työttömyysturvahakemuksen
15.07.2013 - Soitin työkkäriin ja sanoivat, että lausuntoa ei ole vielä tehty
22.07.2013 - Soitin kelaan ja he ilmoittivat, että odottavat työkkärin lausuntoa
02.08.2013 - Soitin työkkäriin ja sanoivat, että lausunnon olisi pitänyt jo tulla ajat sitten. Eivät kuitenkaan halunneet selvittää asiaa, totesivat vain, että "kyllä se varmaan kohta sieltä tulee."
12.08.2013 - Vieläkin käsittelyssä.

Onko tämä täysin normaalia? Eikö työkkärillä ole joku tietty aikaraja, ettei ihan ikuisuuksia voi venyttää käsittelyä? Säästössä on enää 150 euroa, vuokranmaksupäiväkin meni jo yli viikko sitten...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu