Olen ajatellut miksi viljankuljettimet ovat kankeita suoraputkimalleja. Miksi ei ole joustavalla putkella ja ilmanpaineella toimivia versioita? Sellaiset olisivat monissa tapauksissa tarpeen.
Vaihtoehtoja ruuvikuljettimille
Pitänee kehitellä
13787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onhan noita viljapuhaltimia (lietso) ja spiraalikuljettimia, puhaltimet kuluttavat paljon enemmän energiaa siirrettyä määrää kohti kuin ruuvit ja spiraalikuljettimet kuluttavat kaarevia putkenosiaan kohtuullisen paljon joten niitä joutuu uusimaan useammin.
3 Kw sähkölietsolla puhaltelet 80-90 hehtoo puolestatoista kahteen tuntiin.Siinä alkaa nuareemmallakin miähellä parta kasvamaan odotellessa.
Kiitos tiedoista. Meillä on vanhat rakennukset (historiallinen pihapiiri) jonka varastot ovat melko hankalasti täytettäviä. Ruuvikuljettimet eivät sovellu hyvin tai ei ollenkaan. Siksi kyselen muita vaihtoehtoja.
ja reikiä seiniin !
Poralla on tehty paljon reikiä
miehenmentäviä, filmifanerista suojalevy, säästää paljon askeleita kun pääsee kulkemaa ..
kävelysillat ja lauta kaiteeksi, tarpeellisiin paikkoihin..
ei mikään voita !
mahdottomissa paikoissa..
Lietso ok, traktorimallilla voi tyhjentää vaikka rekan.
mikään voita !
http://nipere.sitefactory.fi/rivakka -tuotteet/viljan ja rehun siirto/traktorilietsot/
Näitä laitteita on ollut jo vuosikymmeniä tarjolla, koska jo v. 1976 opiskellessani Kujalan maatalousoppilaitoksessa eräs opettajista käytti omalla tilallaan tälläistä ja kehui sitä hyväksi. Omalla kotitilalla oli v.1963 jo viljalietso käytössä.
KONSKILDE on vain parempi ja tehokkaampi.