Heippa
Vauva kohta 6kk, aloitettu kiinteiden maistelu 5kk iässä, nyt menee jo yksi iso kasvissoseannos lounasaikaan, kohta tarkoitus lisätä iltapuuro. Tähän mennessä ateriavälit, eli imetysvälit, on olleet 4 tuntia, sitä ennen ei vauva kaipaa ruokaa, eikä välttämättä silloinkaan, mutta imetän silti. Nyt kun katson neuvolan ohjeistusta, siinä on 5 ateriaa plus mahdolliset yösyötöt, eli jos esim. herätään klo 07 ja nukkumaan klo 20 niin pitää syödä useammin kuin kerran neljässä tunnissa, jotta ehtii syödä 5krt päivä. Kannattaako siis alkaa syöttää tiheämmin, vaikka vauva ei sitä näyttäisi kaipaavankaan,jotta saa viisi ateriaa (joista siis kolme pelkkää rintamaitoa tässä vaiheessa) mahtumaan päivään? Yöllä meidän vauva syö 1-3 kertaa, yleensä 2.
Toinen kysymys ruoka-ajoista: onko teillä 6kk ruoka-ajat, vai menettekö päikkäreiden yms. mukaan? Meillä on päikkärit vähän miten sattuu, eli olen laskenut sen neljän tunnein välein syöttämisen aamuheräämisen mukaan, jos herätään esim. klo 07, syötöt on klo n. 11, 15, 19 päikkäriestä riippuen (en tietenkään herätä syömään :) ja usein vielä vähän lisää maitoa just ennen nukkumaanmenoa. Säännöllistyisiköhän päikkärit, jos lounas, eli maito ja sen jläkeen sose, olisi aina samaan aikaan, esim. klo 13? Nyt se saattaa olla milloin vain 12-15 välilä, riippuen milloin on herätty.
Ja vielä yksi kysymys: voiko 6kk vauvalle antaa ruokaa niin paljon kuin menee ilman että vieroittaa rintamaidosta turhan paljon? Meidän poika näyttää tykkäävän soseista ja lounaalla menee aika iso satsi, ehkä 0.75 desiä kerralla.
Kiinteiden aloitus, ruoka-ajoista yms.
Juokhse
1
129
Vastaukset 1
- Oma rytmi paras
Se viisi ateriaa päivässä on sellainen kaavamainen ohjeistus ja koskee kiinteitä ruokia, eikä sen mukaan tarvitse mennä. Voit antaa vauvalle maitoa silloin, kun hän on nälkäinen. Jos pelkäät, että kiinteitä alkaa mennä liikaa maidon määrään nähden, niin muistathan imettää aina ensin, sitten vasta sose. Imetyksen jälkeen voit kyllä antaa kiinteää ruokaa päälle niin paljon, kuin vauvalle maistuu. Kannattaa muovata se päivä siten, kuin teille sopii, pääasia, että lapsi on tyytyväinen ja kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67768
- 113732
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
- 34364
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359