JPG GIF vai PNG

jiipoej

JPG GIF vai PNG
Mikä näistä vie vähiten muistia?

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkausmestari

      Riippuu kuvasta. Oleellista on ymmärtää mikä on häviöttömän ja häviöllisen pakkauksen ero. Häviöttömässä kaikki kuvan sisältämä informaatio säilyy. Se vain pakataan pienempään tilaan. Häviöllisessä kuvaa muokataan siten että se näyttää ihmisen silmään suunnilleen samalta kuin aiemmin mutta pakkautuu vielä pienempään tilaan kuin pelkässä häviöttömässä pakkauksessa. Tässä kuitenkin osa kuvan informaatiosta menetetään.

      Työskennellessä kuvankäsittelyohjelmalla kannattaa aina käyttää vain häviöttömiä formaatteja. Sitten kun lopullinen kuva julkaistaan esim. netissä saattaa jokin häviöllinenkin formaatti olla oikea valinta.

      jpeg pakkaa häviöllisesti eli poistaa kuvasta informaatiota. Se on kuitenkin hyvä valinta jos pitää vaikka valokuva saada pieneen tilaan.

      png pakkaa häviöttömästi. Esimerkiksi monet piirrokset pakkautuvat todella pieneksi tällä kun taas valokuvat saattavat pysyä lähes saman kokoisina kuin ennen pakkausta.

      gif taas sopii netin gif-animaatioihin, ei muuhun.

      Nämä samat periaatteet toimii sitten äänen, videon, tekstin ja kaiken muunkin datan kanssa mitä tässä maailmankaikkeudessa on että kantsii opetella noi pakkaamisen perusteet ennemmin kuin alkaa painamaan mieleen yksittäisiä formaattien nimiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1236
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      233
      1235
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1112
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    6. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      993
    7. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      990
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      979
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      839
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      832
    Aihe