Suodattimen

polttoaineen.
Vaihto syksyllä tai keväällä.
Mikä oikea aika?
10230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kannattaa vaihtaa keväällä, jos et ole tankannut syksyllä talvilaatua viimeksi tyhjähköön tankkiin. Luulisin.

Äänestä

Vaikka talvella hyhmettysi niin kai kesädiesel taas kesällä on juoksevana. Ei merkitystä. Itse vaihdan kaikki kauden alussa.

Äänestä

Polttoaineen hyytynyt parafiini ei liukene keväällä.
Kannattaa lisäaineistaa.

Äänestä
  • Kyllä ilmeisesti liukenee koska ei ole koskaan ollut keväällä ongelmaa kesädieselillä käynnistyksessä. Lähtee yleensä pikku VP ensimmäisellä yrityksellä - ja aina ilman lisäaineita. Kasvun estoa lisäisin jos sopivasti osuu kaupassa käden ulottuville.
    Mihin perustuu käsitys, ettei paraffiini liukene lämpimässä polttoaineessa?.

    Äänestä

  • Seppomartti kirjoitti:

    Kyllä ilmeisesti liukenee koska ei ole koskaan ollut keväällä ongelmaa kesädieselillä käynnistyksessä. Lähtee yleensä pikku VP ensimmäisellä yrityksellä - ja aina ilman lisäaineita. Kasvun estoa lisäisin jos sopivasti osuu kaupassa käden ulottuville.
    Mihin perustuu käsitys, ettei paraffiini liukene lämpimässä polttoaineessa?.

    Uskoakseni käsitys perustuu siihen, että jos on ajanut suodattimen tukkoon kesälaadun parafiinilla pakkasella niin se klöntti ei välttämättä sulakkaan enää meikäläisissä kesälämmöissä. Eli tilanteessa on ollut osittain hyytynyttä dieseliä ja sit se hyytynyt jae rikastuu sinne suodatimeen kun notkeammat jakeet menevät läpi.

    Mut munkaan mielestä ei pitäisi olla ongelmaa jos hyytyminen on tapahtunut suodattimessa ja sit odotellaan et se hyyde sulaa pois ennenkuin käynnistää koneen.

    Äänestä

Juu, kyllä se kesälaatu sulaa täysin, kun kesä taas tulee. Diesel-autolla on tullut ajeltua joitakin kymmeniä vuosia, ja pakkasessa hyytynyttä kesälaatua sulateltu lämmöllä onnistuneesti aina.

Mulla oli välillä kakstannkkisysteemi pickupissa. Siinä kävi kerran niin, että kakkostankilla ajaessa meno hyytyi polttoaineen hyytyessä parafiiniksi niin, että kaasu pohjassa kävi enää tyhjäkäyntikierroksia. Tajusin sitten kääntää hanan ykkostankille (johon tuli se paluuletku koneelta, siis lämmintä naftaa) ja minuutin odottelun jälkeen kone alkoi ottaa taas kierroksia. Lämmin nafta sulatti suodattimen.

Ja purkkarin naftatankki on mulla ollut aina täynnä/puolillaan talvet. Ja koskaan ei ole keväällä ollut suodatin tukossa. Itse vaihdan naftasuodattimen omassa veneessä vaan joka kolmas vuosi tai tarvittaessa. Ei ole tarvinnut vielä koskaan kulussa vaihtaa.

Äänestä

Jos mahdollista, kannattaa tarkistaa polttoaineen kunto kurkkaamalla tankkiin jo syksyllä. Mikäli siellä on mujua, niin tyhjentää tankin talveksi, pesee keväällä asetonilla ja vaihtaa suodattimet. Ruiskutuspumpulla on kuitenkin oltava tervettä dieseliä talvella, joten tyhjentää vesikupin ja käyttää puhtaalla dieselillä ennen talvehtimista - ihan sama onko kesä- tai talvilaatua. Hyvä on vielä tarkistaa, että vettä ei pääse tankkiin mistään viallisesta täyttöhelasta tai väärin asennetusta huohotinlinjasta. Korjaa edelliset jos epäilyttää. Näillä ohjeilla suotimia ei tarvitse vaihtaa edes jokainen vuosi.

Äänestä

Monimutkainen ja työläs ohje. Jos vaihtaa filtterit keväällä eikä linjan ensimmäisestä vesikupista tai filtteristä löydy vettä tai sakkaa niin tankin pesu asetonilla on turhaa puuhaa. Jos vähänkään kookkaammasta kiinteästä tankista on kyse niin pesu on hankalaa koska täysin tyhjäksi ei saa. Pesuaineena diesel on parempi tai ainakin yhtä hyvä kuin asetoni, mitä kuluisi litrakaupalla.

Äänestä

Ite vaihdan noin joka kolmas kesä. Naftaa kuluu noin 40 litraa kaudessa. En ole kiinnittänyt huomiota, onko ollut alku- vai loppukesä. Useimmiten varmaan loppukesä. Veikkaisin.

Äänestä
  • Ihan sama vaikka vaihtaisi suodattimen vaikka kuukausittain, ei ne paljon mitään maksa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Milloin aika kirjoitti:

polttoaineen.
Vaihto syksyllä tai keväällä.
Mikä oikea aika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu