Addinsonin tauti nuorella koiralla?

Cairni

Kävin juuri 7kk vanhan Cairn terrierini kanssa eläinlääkärissä. Diagnoosi Addinsonin kriisi. Crp hieman koholla, Na-K arvot sekaisin. Huomenna valmistuu verikoe, joka ilmeisesti varmistaa onko kyseessä Addisonin tauti. Olen seikkaillut netissä etsimässä tietoa ko. taudista. En ole törmännyt yhteenkään tapaukseen, jolla tauti olisi todettu näin nuorena.

7

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsku87

      Itselläni 7v addisonin tautia sairastava sekarotuinen poju. Addison suht harvinainen tauti. Meillä diagnoosi tuli 5 vuotiaana.

    • Cairni

      Miten sairaus teillä ilmeni? Millaisia oireita koirallasi oli ennen diagnoosia? Kiva olisi kuulla, miten olette pärjäilleet sairauden kanssa. Cairnilleni tehtiin ACTH-testi, jossa Addinsonin diagnoosi varmistui. Koira joutuu ilmeisesti syömään lopun elämäänsä Prednisolonia ja Florinefia. Lääkityksen aloituksesta on nyt 1kk. Eilen käytiin kontrolliverikokeissa. Tänään saadaan tietää onko Na-K arvot korjautuneet ja kortisolitasot.

    • katsku87

      Tauti aloitti oireilun noin pari kuukautta ennen diagnoosia, ensin virtsaoireilla --> koira alkoi pissiä sisälle myös öisin ja useamman kerran päivässä. Menimme lääkäriin jossa tehtiin virtsarakon ja munuaisten uä, niistä ei löytynyt vikaa. Myöhemmin alkoi ripulointi,oksentelu ja ruokahaluttomuus,menimme uudestaan lääkäriin josta saimme antibiootit koiran vatsatautiin. Meni noin pari päivää ja koira oli niin huonona että ei pystynyt enää seisomaan. Entiselle ruokahirmulle ei maistunut enää edes makkara mikä on sen suurinta herkkua. Menimme uudestaan lääkäriin heti kun koiran vointi romahti. Lääkärissä tehtiin ACTH-testi josta tauti paljastui. Melko salakavalasti tauti siis eteni ja nopeasti vointi romahti, noin yhdessä päivässä.

      Koira todellakin joutuu syömään loppuelämänsä ajan Florinefiä ja meillä Prednisolon vaihdettiin Medroliin koska se aiheutti pissavaivoja. Labra- arvoja seurattiin alkuun tiheämmin ja nyt puolen vuoden välein. Meillä kontrolli pian,suola arvot olivat viimeksi hieman matalat.

      Itse en huomaa koirassani enää oikean lääkityksen ja annostuksen löydettyä mitään eroa siihen kun se oli terve Yhtä elämän janoinen ja erittäin virkeä tapaus edelleen. Välillä en edes muista koko sairautta mutta kuitenkin joka päivä pelkään että yhtäkkiä koiralle tulee jokin romahdus/addisonin kriisi joka vie koiran mennessään koska olen ymmärtänyt että tauti voi pahentua yks kaks yllättäen jolloin mitään ei ole enää tehtävissä. Tämän pelon kanssa on vain opittava elämään.

      Kuinka teillä on lähtenyt arki diagnoosin jälkeen sujumaan?

    • Cairni

      Omalla koirallani nuo alkuoireet olivat kuvailemasi kaltaisia. Koirallani oli Addinsonin taudille ei tyypillisesti kuume, jonka vuoksi lopulta hakeuduttiin eläinlääkäriin. Na-k arvot olivat sekaisin, mutta kortisolimittaus näytti normaalia. Tehtiin kuitenkin tuo ACTH-testi, jossa sitten varmistui, että koirallani on ko. sairaus.

      Lääkityksen aloituksen jälkeen koira on ollut virkeä ja reipas oma itsensä eli maailman suloisin riiviö. Ainut mihin olen kiinnittänyt huomiota, on että koira väsähtää toisten saman ikäisten kanssa peuhatessa nopeammin kuin ennen.

      Toki sairaus mielessä pyörii ja koiraa tarkkailee nyt enemmän kuin ennen, mutta olen päättänyt, että eletään vaan täysillä hyvää koiranelämää ja nautitaan jokaisesta terveestä päivästä.
      Pelkään pahoin, että koirani ei tule olemaan kovin pitkä ikäinen, kun sairaus puhkesi hänellä näin nuorena. Tosi huono tuuri. Niin kuin kirjoitit sairaus on tosi harvinainen nuorilla uroskoirilla ja tämän rodun piti olla tosi terve.

      Meidän eläinlääkäri sanoi, että voinnin huonontuessa täytyy heti hakeutua eläinlääkäriin. Addinsonin kriisin iskiessä Na-K arvot ovat ilmeisesti sekaisin. Koira on alilämpöinen ja syke laskee. Tila on siis hengen vaarallinen.

      Ruokaan meillä lisätään pari ropsausta ruokasuolaa (eläinlääkärin neuvo). Viime verikokeissa kortisolitaso oli jälleen laskenut, mutta lääkitystä ei lisätty, kun koiran vointi on hyvä. Na-K arvot olivat viitearvoissa.

      Millaisia pissavaivoja teillä tuo Prednisolon aiheutti?

    • katsku87

      Samankaltaisia pissaoireita kun ennen taudin diagnoosia eli sisälle pissasi ja usein pissahätä. Lääkitys vaihdettiin Medroliin jonka jälkeen oireet loppuivat.

      Millaisella annostuksella teillä menee Florinef?

    • cairni

      Meillä Florinef 0,1 mg 1 tbl aamuisin ja lisäksi Prednisolon 2,5mg.
      Minun koirani pystyy pidättämään pissaa yön yli ja työpäiväni ajan, mutta jos koira innostuu leikkimään vieraideni kanssa tai ollaan kyläilemässä, pissa saattaa karkailla leikkiessä.
      Eilenkin käytin koirani ulkona tarpeillaan, ennen kuin vieraita tuli kylään, mutta siitä huolimatta lätäköitä tuli sohvaan ja lattialle leikin tuoksinassa. Hieman kiusallista ja ikävää.
      En tiedä johtuuko oire lääkityksestä, taudista ja runsaasta veden juonnista. Pitänee vähentää suolan lisäämistä ruokaan.

    • Älytöntä

      Pyytäisin teitä ystävällisesti muistamaan, koiran sairastumisesta tähän tautiin tulee ilmoittaa sekä rotunne jalostustoimikuntaan virallinen ilmo ja mieluiten kertokaa, tämän saa julkaista rodun sairaslistoissa, että myöskin kertokaa koiranne kasvattajalle sekä niille lähisukulaiskoirien omistajille jotka tiedätte.

      Koiran vanhemmat ovat näet Addissonin taudin kantajia vähintään, jompikumpi niistä voi osoittautua vielä itse vaikka sairastuvaksikin ja samoin esimerkiksi täyssisaruksista etenkin voi osa osoittautua myös sairastuviksi. Samoin osa sisaruksista, sekä täyssisaruksista että sisaruspuolista, on varmastikin kantajia. Valitettavasti geenitestiä tähän ei vielä ole, toivon mukaan saamme sellaisen mahdollisimman pian.

      Tiedän pentueen missä jo kolme on sairastunut Addissoniin sekä emän kerrotaan juorujen mukaan olevan myös sairastunut siihen.

      Iso osa sairastuneista menehtyy / lopetetaan pakosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2405
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1373
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe