elikkä kauan aikaa teillä on tullut synnytyksen jälkeen verta alapäästä ja kauan on kestännyt kivut? ja sitten vielä kauan suunnilleen menee että menkat alkaa taas
kuinka kauan
kyselijä.....
8279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuutisen viikkoa kesti jälkivuoto. Kipuilua viikon verran. Kuukautiset alkoivat 4 kk synnytyksestä, sehän on ihan tapauskohtaista, kuten nuo muutkin kysymäsi asiat.
joo kiitos vastauksestasi.. kyllä tiedän että ne on tapauskohtaista mutta halusin vaan tietää paljon muilla kestännyt suunille
Kipua kesti aika tasan viikon synnytysten jälkeen. Ensimmäisellä kerralla tuli muutama tikki, toisella kerralla en revennyt senkään vertaa.
Jälkivuotoa kesti kuutisen viikkoa: ensin nelisen viikkoa "jatkuvaa", sitten viikko tiputtelua ja perään vielä viikko "jatkuvaa" vuotoa.
Kuukautiset alkoivat vasta, kun yövieroitin vauvat n. 10-kuisina.
Jälkivuoto kesti 5 viikkoo ja siitä viikon kuluttua alkoikin jo kuukautiset. En imettänyt.
Kivut olivat kovat Toisen asteen syvän repeämän takia. Ekaan 4 viikkoon en istunut laisinkaan. 8 viikkoo synnytyksestä muistaakseni pystyin istumaan jo molemmilla pakaroilla ja nyt 10 kk synnytyksestä ja vieläkin tuntuu välillä outoja kipuja alapäässä. Gynen mukaan kaikki kuitenkin ok.
Mulla kivut alkoivat helpottaa 3 viikon kuluttua, leikattiin väliliha. Pystyin siis elämään niiden kanssa, mutta särkylääkettä otin kaksi viikkoa pari kertaa päivässä.
Jälkivuotoa kesti sen 5 viikkoa aikalailla, ekat menkat 7kk synnytyksestä.
Ensimmäinen synnytys, kipuja viikon-pari ja jälkivuotoa 3-4 vkoa (väheni radikaalisti 3 viikon kohdalla).
3vko en pystynyt istumaan normaalisti, koska episotomia haava oli kipee.. jälkivuoto tais kestää noin 6vko..
Ainiin.. osittaisimetin n.4, 5kk mut menkat ei ollut tullut vielä sittenkään, kun synnytyksestä oli kulunut yli 6kk..vasta lääkkeiden avulla saatiin kk kierrot käyntiin..