Melojat mökkirannoissa

Merimerkki

Olen tässä vuosia ihmetellyt hienon harrastuksen parissa viihtyvien melojien ajatusmaailmaa. Lajihan on hieno ja itsekin toki tykkään, mutta sitä tässä ihmettelee allekirjoittanut, että eikö melojilla löydy mitään häpyä kun kiertelevät mökkirantoja muutamien metrien päästä. Varsinkin täällä merellä näyttää olevan tapana, että mökkirannat kolutaan niin läheltä kuin mahdollista, oli mökkiläiset paikalla tai ei.

Hienointa on ottaa aurinkoa puoliunessa laiturilla ja herätä siihen kun parin metrin päässä isompi joukko-osasto melojia lipuu äänettömästi paikalle ja joku ääliö avaa suunsa ja huutaa merellä, jossa tunnetusti kaikki kuuluu pitkin poukamia. Siinä sitten ihmetellään mökkiä, venettä tai mökkiläisiä, tajuamatta että joku siinä vieressä yrittää ehkä nauttia jopa lomastaan tai vaikki vaimo ottaa yläosattomissa aurinkoa.

Tänäkin kesänä varsinkin isommat porukat näyttää lisääntyneen merellä ja käytännössä jopa tontille tullaan evästämään tai parkkeerataan äänekkäästi pohtimaan minne seuraavaksi. Olisi kiva saada näiden idioottien kotiosoite ja lähteä käymään teltan kanssa takapihalla retkellä.

Tänä kesänä yksi juntti lepuutteli kanoottiaan laiturin nokalla vaikka oltiin 5m päässä. Tokasin siihen että "etkö pääse yhtään lähemmäksi" johon tuli närkästynyt huuto "älä viitti". Ihme porukkaa ei voi kyllä muuta sanoa. Jos ei itsellä ole mökkiä niin eihän sitä voi ymmärtää mutta luulisi fiksun lajin valinneiden melojien tajuavan kotirauhan päälle, mutta ilmeisesti pää jäätyy meloessa.

Ja kaikki tämä hienossa, lähes tuulettomassa kelissä, joten mitään suojaa merenkäynniltä ei näissäkään tapauksissa tavoiteltu.

14

2153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uygfuyg

      Toisaalta voidaan kysyä miksi joku mökkiläinen omii vesialueen itselleen. Samalla lailla mejoja voi syyttää mökkiläistä tunkeutujaksi joka paitattelee läskejään toisten melontareitin varrella. Paistaa se aurinko mantereellekin. että sinne mökin taakse vain jos pitää piilossa pysyä.

    • Fiksut kiertävät

      Kyllä oman melontaseurani kursseilla ja retkillä opastetaan ihmiset kulkemaan riittävän etäältä mökkirannoista ja yleisistä uimapaikoista. Toki yleisen uimapaikan vieressä voi olla rantautumispaikka ja se on ihan eri juttu.
      Joskus sisämaassa voi olla sellaisia jokia ja salmia, että väistämättä kulkee läheltä mökkiä, kun ihan keskellä laivaväylää ei ole hyvä mennä.. Silloin kyllä mökkiläinen on rakentaessaan/ostaessaan voinut havaita tilanteen. Tällöinkin eri asia on sujuvasti meloa ohi kuin jäädä töllistelemään.
      Valitettavasti fiksuus ei asu kaikkien melojienkaan päässä.

    • Yki1

      Juu tuttu on aihe. Ei pitäisi provosoida eikä provosoitua. Mutta asia nyt vaan on niin että vesialue on kaikkien yhteistä ja jokainen mökkitontti päättyy siihen vesirajaan mikä mökkiläisen on vaikea ymmärtää. En minäkään voi kieltää omakotitonttimme rajassa kiinni olevalla tiellä liikennöintiä vaikka liikenne kuinka häiristisi. Ja jos olikein aletaan pilkkua viilaamaan niin periaatteessa se mökkilaiturikaan ei ole sen mökkiläisen. Paitsi jos sille on anottu rakennuslupa....mutta miten sille voi saada rakennusluvan jos ei omista sitä sen alla olevaa maata...ja jos se tontti loppuu rantaviivaan....joten periaatteessa kellä tahansa on jokamiehen oikeuden tuoma oikeus käyttää sitä laittomasti rakennetua laituria. Peace and love, mökkiläiset / melojat.

    • # Bueno

      No jos siinä laiturin nokassa nainen pyllyilee nakuna, niin kyllä normi melamies käypi hajuetäisyydellä pyörähtämässä.
      Mut oikeesti. Kade pysyy kaupungissa, jos mökillä ahistaa tommoset pikku jutut.

    • Mikko SP.

      Riippuu paljolti missä meloo. Jossain on rannat rakennettu niin täyteen, että käytännössä on pakko rantautua jonkun mökkirantaan tai sen läheisyyteen. Tietysti jos mökillä on joku, ei sitä pidä silloin lähestyä. Saaristossa sopiva etäisyys retkimelonnassa mökkirannasta on vähintään 30-50 metriä.

    • mualla

      Kaupunkilaiset mökkiläiset tunnistaakin siitä, että tullaan maaseudulle ja yritetään olla mahdollisimman eristyksistä.
      Maalla asuvalle taas on mukavaa vaihtelua kun joku tulee välillä porisemaan niitä näitä.
      Mistä tietää, että joku kaupunkilainen on muuttanut kylälle? No siitä, että on pystytetty taulu jossa lukee YKSITYISALUE PÄÄSY KIELLETTY.

      Niin no tietysti on tuotava mukana sama meininki kuin espoossakin eli ollaan omissa kopperoissamme kaikki eikä puhuta tuntemattomille....

    • jaamakka

      Olen melonut paljon välillä Espoo-Tammisaari ja yritän aina kunnioittaa sitä jokamiehen oikeuksissa ollutta ohjetta,ettei 50 metriä lähemmäs mökkirantaa saa mennä.

      Mutta joskus on käynyt niinkin,että rantaudun asumattomalle saarelle/luodolle ja kas!
      Paikalle ilmaantuu joku veneellä ja alkaa selvästikkin tarkkailla tekemisiäni.
      Ei tule liki ja on muka virvelöivinään,mutta selvästikkin vahtii,koskapa poistuu heti kun olen lähdössä paikalta.

      Mitäköhän vahinkoa rannalla istuminen näille vaanijoille aiheuttaakaan??

      Korkeintaan silloin laitan retkikeittimellä välipalaa tai syön jopa valmiit voikkarit.
      Siitä tuskin on vahinkoa kellekkään.

      Mutta vaania pitää.

      Olkaa nyt hyvät ihmiset vähän luottavaisempia melojia kohtaan!!
      Melontaseurojen jäsenille jopa opetetaan,ettei häiriötä saa tuottaa paikallisille.
      Ainakin pitäisi opettaa....

      Itselleni aikanaan annettiin tarkat neuvot siitä,ettei liian lähelle mökkejä saa rantautua ja miten muutenkin käyttäytyä rannikkoalueella.

      Ja hyvät ihmiset,tulkaa juttusille ja ottakaa selvää.
      Huomaatte,etteivät tosimelojat aiheuta teille mitään haittaa.

      Ja jos joku toimii väärin tietämättään (yleensä melontaseuraan kuulumaton) niin asiallisella tavalla tavoista kertominen ohjeistaa nämäkin idiootit.
      Huutaminen ei auta edistämään asiaanne,vaan saa teidät vaikuttamaan lähinnä itsekkäiltä idiooteilta.
      Anteeksi ilmaisuni...

    • Melojaja

      Joo.Rinnat paljaana on otsonikerroksen takia vaarallista ottaa aurinkoa.
      En suosittele.......

    • Anonyymi

      Joko taas häirikkömelojat ovat aloittaneet kauden?

      • Anonyymi

        juvain ja tissit kiinostaa!


      • Anonyymi

        olen jo meloskellut mökkirantoja suurin toivein,mutta vielä on mökeilä ollut hiljaista eikä tissejä ole juuriokaan vilkkunut - tai muutakaan.


    • Anonyymi

      Riippuu kovasti siitä mökkiläisestä kuinka melojiin suhtautuu. Erittäin moni huitoo tulemaan lähemmäs juttelemaan, en voi etukäteen tietää kuinka rannassa oleva mökkiläinen suhtautuu. Ymmärrän myös mielipiteesi. Kyllä, joskus jos olen uudessa paikassa, myönnän olevani joskus utelias jos näen hienon pihapiirin tai rakennuksen. Tällöin saatan mennä katsomaan vähän lähempää JOS rannassa ei näy ketään. En niinkään mene kurkkimaan asukkaita, ovat he kenties kuinka vähissä vaatteissa vain.

      Joskus myös tuuli tai sen suunta voi olla lähempänä rantaa melojalle parempi, sori, siihen en voi vaikuttaa. Mukana on joskus myös kokemattomampia melojia, tuo heille turvallisuuden tunnetta melomalla lähempänä rantaa. Kumminkin, tuo rantasi ohitustilanne kestänee niin vähän aikaa, ellei meloja kohdalle pysähdy, ei kovasti luulisi kumminkaan haittaavan?

      Eiköhän me kumminkin mahduta harrastuksinemme samalle järvelle, jookos?

    • Anonyymi

      Juuri rantoja seuraillen sitä melotaankin. Selällä tuulee eikä matka tunnu taittuvan. Eikä siihen lupia tarvitse kysellä, sillä mökin omistaja ei omista kuin oman tonttinsa. Ei ole mitään 50 metrin sääntöä. Joillakin mökin omistajilla tuntuu olevan erikoinen käsitys yksityisyydestä. Laiturilta omistetetaan koko järvi tai joki, koska se sattuu olemaan oman mökin maisemaa. Jos mökin ostaa, on huomioitava ettei kauppaan kuulu mitä tahansa, ja jos laiturillaan ottaa nakuna aurinkoa, on hyväksyttävä uteliaat katseet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2397
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2094
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe