herkkusienen kokkaus

herkkusi

Ajattelin, että sienet voisivat olla hyvä lisä ruokavalioon. Herkkusieni vaikuttaa hyvältä tavalta aloittaa. Minulla ei ole oikeastaan mitään kokemusta sienistä, joten toivoisin, että joku jaksaisi antaa vinkkejä, miten sienet tulisi valmistaa. Pitääkö/voiko ne pestä? Käytetäänkö ruokaan koko sieni, vai pitääkö siitä poistaa jokin osa? Kypsennys onnistunee esim. paistinpannulla, mutta mistä tiedän että on sopiva syötäväksi? Voisiko herkkusientä käyttää ensin vaikka salaattiin, mikä sopii sienen kaveriksi? Ja voinko tehdä jotain väärin kokatessani herkkusieniä?

Kiitos jo etukäteen

4

5886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herkkusi

      Hups, tämä teksti tuli väärälle palstalle, luulin olleeni tuolla ruokaosiossa, mutta huomasin vasta nyt etten ollutkaan..No, kaipa täältä silti joku kokkaustaitoinen löytyy, jos sieniä poimitte?

      =)

    • nainen4

      Herkkusieni on syötävää kypsentämättömänä sekä kypsennettynä. Ehkä kuitenkin kannattaa pyöräyttää pannussa ainakin ulkomailta tuodut herkkusienet varmuuden vuoksi. Voi harjata roskat pois tai huuhtoa kevyesti, minä ainakin käytän ruoaksi koko sienen jálkaa myöten. Muutama minuutti riittää kypsennykseen ja mausteeksi olen käyttänyt suolaa ja hieman valkopippuria, sieni itsessään on jo hyvän makuinen. tarkempia ohjeita löydät varmaan ruokasivuilta, haepa esim. sellainen kuin " herkkusienipekoni- nyytit"uunissa, taivaallista.

    • herkkusi

      Kiitos paljon neuvoista! Ihan tässä jo innolla odotan, koska pääsen kokkailemaan =)

    • sieniherkkuni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3954
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1518
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1410
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      949
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      133
      932
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe