millainen on humanistisen tiedekunnan ensimmäinen viikko? onko paljon ns. iltamenoja? mulla alkaa työt, jotka pari kertaa arkena illalla. ensimmäisellä opiskeluviikolla saattaa olla joitakin vuoroja, ja pelkään että missään yliopiston joitakin tärkeitä (ja vähemmän tärkeitä) menoja? onks yleistä, että jos ei osallistu kaikkeen nii jää helposti ulkopuolelle porukasta?
Humanistisen tiedekunnan ensimmäinen viikko?
9
361
Vastaukset
- no niin
1. leppoisa
2. on
3. saattaa olla
4. kyllä - 12+34
Iltamenoihin ehtii kyllä mukaan, tuskin monikaan muistaa ensimmäisellä viikolla näkemiään ihmisiä. Ja tuskin kukaan osallistuu ihan kaikkeen, etsi joku ryhmä, joka on lähellä sydäntäsi. Esim. poliittinen, uskonnollinen, näytelmäkerho (voi tehdä muutakin kuin näytellä).
Alku on enimmäkseen jonottamista ja haahuilua. - idon'tknowwhattodo
ok. harmi ku ei ilmoiteta missään etukäteen niistä iltamenoista niin oisin voinu varata päivii vapaiks töist. nyt ei saata onnistuu
- austerism1
Kannattaa muistaa, että yliopisto ei ole järin koulumainen paikka, eikä siellä (tarvitse) edetä jonkin tietyn luokan mukana. Toki sosiaalisia suhteita syntyy ja kehittyy, mutta kyllä niitä voi luoda myös esimerkiksi luentojen ja harjoitus- ja seminaarikurssien aikana. No, alussa oma tutor-ryhmä on se kaikkein keskeisin.
Itse kun aikoinaan opiskelin, kävin tutor-ryhmän mukana kaikki opiskeluun liittyvät jutut, mutta en osallistunut fuksiaisiin enkä mihinkään iltajuttuihin. En käynyt yliopistoaikana lainkaan bileissä. Olin hitusen muita vanhempi, ja taustalla oli jo melkein kokonainen amk-tutkinto. Sain silti yliopistossa ihan kivasti tuttuja ja muutamia kavereitakin, jopa yhden hyvin läheisen ystävän. - montako aamua?
"Eka aamu" on tietysti humiksessa jännin. Moni on ehkä nukkunut yönsä huonosti jo valmiiksi.Kello 6.30 räpsähtävät valot päälle ja opettajien huudot kaikuvat käytävillä. Porukka säntäilee sinne tänne hakeutuakseen luentosaliin... Onneksi harjoituksen avulla humiksen aamutoimistakin muodostuu jo muutamassa päivässä rutiini.
- toisen tdk:n opiskel
Yleensä perinteisen filosofian opiskelijoiden kohdalla on ollut ns kovin kuri. Heidän pitää järjestäytyä humanistisen tiedekunnan etuovien eteen (hki:ssä päärakennus) jo klo 05.45 sinä päivänä kun yliopisto aukeaa, sillä uhalla, että menettää opiskelupaikan.
Tämän jälkeen yliopiston vahtimestari tarkistaa kunkin uuden ylioppilaan koulutietojen pätevyyden mm. kyselemällä eritasoisia filosofisia kysymyksiä. Vahtimestari myös varmistaa, että ylioppilas todella on ylioppilas ja että hän on pukeutunut asemansa edellyttämällä tavalla. Jos onni suo ja vahtimestari katsoo teidät riittävän kypsiksi, päteviksi, fiksuiksi ja siististi pukeutuneiksi astumaan sisälle hki:n yliopistoon,
Pääsette sitten seuraavaksi professorien muodostaman korkean komitean eteen tentattavaksi. Jos vielä senkin testin läpäisette, ottaa rehtori teidät yksitellen vastaan työhuoneessaan. Muistakaa toimistokäyttäyminen armeijasta. (puhuttelu: "herra rehtori", esittely: "ylioppilas omanimi" asia: "ilmottaudun yliopiston opiskelijaksi").
- opiskelut opiskeltu
Tärkeimpiä menoja yliopistossa on tentit. Mutta ei niitä ole ensimmäisellä viikolla eikä iltaisin.
- niin se menee
Kyllähän ne riekkuvat siellä kylillä. Minuakaan se ei ole koskaan kiinnostanut. Kieltämättä olen vähän "ulkona porukasta" mutta olen kuitenkin opiskelemassa itselleni ammattia enkä hengaamassa joka paikassa kavereitten kanssa. Minusta moni saisi yo:sta enemmän irti, jos osaisi välillä toimia itsenäisemminkin. Täysin yksin ei ole tietenkään kivaa. Onneksi kaverit löytyivät sitten ajan kanssa kursseilta.
- ihanvaan
"onks yleistä, että jos ei osallistu kaikkeen nii jää helposti ulkopuolelle porukasta?"
Humanistisessa tiedekunnassa jokainen opiskelee omia juttujaan ihan omaan tahtiinsa. Ei ole porukoita.
Mitkään iltamenot eivät ole pakollisia eikä niissä tapahdu mitään opiskelun kannalta oleellista.
Opiskelun aikana saa koko joukon tuttavia, ehkä ystäviäkin, mutta ensimmäinen viikko ei ole ratkaiseva tässä suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074957Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744281579- 1921146
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111123Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181044Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826