Mulla on eteisen antennikaapissa Cisco EPC3825 kaapelimodeemi/reititin. Kytkin Triax ATM4-12T haaroittimen 13,5dB lähdön koaksiaalipiuhalla suoraan kaapelimodeemin tuloon. Reitittimestä Lan-piuhat sitten huoneisiin.
Yleensä pelaa hyvin, mutta ajoittaista pätkimistä on nettiyhteydessä. Onko tuo em. kytkentä toimiva, vai etsinkö vikaa muualta?
Yleensä pelaa hyvin, mutta ajoittaista pätkimistä on nettiyhteydessä. Onko tuo em. kytkentä toimiva, vai etsinkö vikaa muualta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
saattaa vaimentaa liikaa 13,5db.
Meillä pätkii tuo myös, mutta syy mistä johtuu on epäselvä. (Välillä pelaa pari viikkoa hyvin).
Ei ole oikein perustietoja noista antennihommista, mutta tuossa 13.5dB lähdössä on normaalisti perässä metrikaupalla kaapelia ja antennirasia. Luulisi signaalitason riittävän. Voisiko modeemi yliohjautua, tahi ottaa häiriöitä haaroittimen muista lähdöistä?
Pläräsimpä tuossa nettiä ja taitaa olla epäluotettava värkki tuo Cisco EPC3825. Muillakin on ollut paljon samankaltaisia ongelmia. Muutin asetuksia seuraavasti. Katsellaan katosiko ongelma ja auttoiko pitkässä juoksussa vaivaan.
Setup - Lan Setup - Client Lease Time: 9999
Lan IPV6 Setup - Valid Lifetime: 9999
Security - Firewall - Ip Flood Detection: off
Joku tietävä voisi sanoa miten asetukset vaikuttavat käytännössä tietoturvaan.