Miten sanoa terapeutille halusta erota lestadiolaisuudesta?!

Apua tarvin!!!

Käyn terapiassa mun ahdistuneisuushäiriön takia. Lestadiolaisuus on yks iso asia joka repii mua sisältä kahtia ja ahdistaa. Haluaisin erota tästä ahdistavasta liikkeestä!! Oon alaikäinen, 17-vuotias, joten onko se mahdollista? Ja miten otan yhtäkkiä puheeksi lestadiolaisuuden kun se ei kai edes tiedä että oon lesta.. Tää on tosi ahdistavaa. Kaipaisin vinkkejä!! En jaksa olla enää lesta jossa arvot on ihan ympäri ämpäri ja outoja..

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni yli 15 vuotias voi erota vl-liikkeestä. Ei se terapeutille ole mikään shokki jos sanot olevasi vl ja halusi erota liikkeestä. Nosta rohkeasti "kissa pöydälle".

    • xvl

      Lestadiolaisuudesta ei voi erota samaan tyyliin kuin kirkosta, koska et ole ikinä mihinkään liittynytkään. Kerrot vaan lähipiirillesi ettet enää usko ja sillä selvä.

      Terapeutille kannattaa ehdottomasti kertoa, lestadiolaisuus voi olla yksi merkittävä syy ahdistuneisuushäiriöön, tai paremmin sanottuna sen puhkeamiseen kun fysiologinen alttius on olemassa. Jos terapeutti ei tiedä vl:stä paljon niin voit ottaa yhteyttä myös Uskontojen Uhrien Tuki ry:hyn, ja alustavasti voit saada netistä vertaistukea osoitteesta hakomaja.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2256
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1108
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      26
      1096
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      5
      954
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      855
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe