Suomen purjelaivasäätiön pujehdukset

Onko kokemuksia suomen purjelaivasäätiön järjestämistä pujehduksista? Millaista porukkaa niille osallistuu/millainen meininki?
81662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moikka!

Minulla on yhdestä purjehduksesta kokemus. Olin purjehtimassa V 2010 välimerellä kolme viikkoa. Purjehduksiin osallistuu niin alkajia, kuin taitajia. Sinulla ei tarvitse olla mitään kokemusta purjehduksesta, taikka merenkäynnistä. Joka purjehduksella on "paatissa" yleensä neljä henkilökuntaan kuuluvaa miehistön jäsentä. Opetus tulee paikanpäällä ja ketään ei pakottamalla opeteta, vaan hissukseen ajan kanssa. Paineita ei siis tarvitse ottaa. Pääasia on, että sinulla on seikkailumieltä mukana ja hyvä meininki. Itse olen viimeaikoina miettinyt usein, että haluaisin lähteä uudestaan purjehtimaan ja ehkä aion sen toteuttaakin. Sen verran jäi hyvät muistot mieleen.

Äänestä

Olen osallistunut kerran viikon mittaiselle purjehdukelle. Mukana oli 20 v kahden puolen väkeä. Mukavaa porukkaa kaikki tyhni.
Kiva reissu, menisin toistekkin mutta maksaa aika pajon lentolippuineen

Äänestä

Mulla on takana kaksi keikkaa kahdella eri veneellä ajalta miekka ja kirves eli olivatkohan 2002 ja 2005. Toinen legi Lissabon - Madeira - Kanaria ja toinen Kanaria - Kap Verder - Karibia.

Ekan keikan ikähaarukka oli 19 ... 45 ja tokan 21 ... 60.

Meininki oli molemmilla kerroilla toimiva vaikkakin varsin erilainen.

Itsensä kanssa kanssa kannattaa tulla juttuun varsinkin jos lähtee pitkälle ylitykselle, koska jos ei tule toimeen itsensä kanssa voi olla vaikeuksia tulla toimeen toisten kanssa.

Muulla ei sitten minun mielestäni oikeastaan olekkaan väliä. Vene on sellainen ryhmäytymislaboratorio, että se pitää huolen lopusta.

Äänestä

Onko paha dunkkis?

Äänestä

onko sinne ok ottaa oma purjehdusasu..? kirjeessä kun lukee, että "sade- ja purjehdusasut ovat valmiina aluksella". haluaisin ennemmin ottaa oman kun sellainen kerran on.

Äänestä

samaa mietin minäkin. ei huvittaisi pitää muiden jo hikistämiä vermeitä..

Äänestä
  • Voi ottaa

    Äänestä

Ainakin kuunari Helenalla meininki on yleensä ollut mitä parhain. Cherbourgista lähdettyä kanaalin rajuun aallokkoon laatta lensikin mulla joku 12 h ja Oussantin ohitettuamme alkoikin sitten ihan aito Biskajanlahden myrsky. Voin taata että tuulimittarin näyttäessä 29m/s lukemia purjehdusasun hajusta ei tarvitse kärsiä ainakaan kansivahdissa. Joo ja lähtisin uudelleen koska tahansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lillyp kirjoitti:

Onko kokemuksia suomen purjelaivasäätiön järjestämistä pujehduksista? Millaista porukkaa niille osallistuu/millainen meininki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu