APUA TARVITAAN!

Eli keneltä pyydän todistusta ulosotto velkojen maksusta. Jotta sais omatietoon ilmoitettua että velka on maksettu. Ja mahdollisesti lyhennettyä merkinnän poistumista (kuhan edes saisi tiedon velan maksusta).
Kyselenkö itse velkojalta todistusta vai käräjäoikeudelta???
1158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Velkojalta. Jotkut ilmoittavat itse maksetusta velasta A-tietoon. Joitakin pitää oikein pyytää että ilmoittavat. Jotkut yrittävät ottaa maksua kyseisestä ilmoituksesta. Ei kuitenkaan kannata maksaa. Eli voit ITSE ilmoittaa maksetun velan A-tietoon ja Bisnodeen kuittia vastaan. Tällöin saat siis ref-merkinnän luottohäiriön yhteyteen. Merkinnän kestoa ei voi muuttaa, ainakaan YVK,OPS,LKP... varattomuusmerkinnästä en sit tiiä, ei ole kokemusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos3 kirjoitti:

Eli keneltä pyydän todistusta ulosotto velkojen maksusta. Jotta sais omatietoon ilmoitettua että velka on maksettu. Ja mahdollisesti lyhennettyä merkinnän poistumista (kuhan edes saisi tiedon velan maksusta).
Kyselenkö itse velkojalta todistusta vai käräjäoikeudelta???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu