ÄSO:ille: mitä syötte aamiaiseksi?

Ärtynyt suolikas

Ehdotuksia, joita olette kokeneet hyviksi aamupalavaihtoehdoiksi?
Viljat ei käy, eli puuro ja leipä pannassa. Liharuoat tietenkin liian raskaita, kananmunaa ei viitsisi joka aamu tehdä, hedelmät ja vihannekset alkaa pikkuhiljaa tökkiä ja suolaista tekee mieli aamulla. Marjaa ja maitorahkaa (laktoositonta) söin jonkin aikaa, mutta laktoositon maitorahka on hirvittävän kallista ja sekin alkaa jo pikkuhiljaa kyllästyttää. Vatsan pitäisi pari tuntia jaksaa olla kurnimatta ennen kuin tulee lounasaika.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CU 2012

      Viiliä, turkkilaista jugurttia, pähkinöitä, tuoremehua, juustoa. Banaania, munia, joita ei joka aamu jaksaisi syödä. Mitä sinä syöt lounaalla? Itse en jaksaisi jatkuvasti syödä kasvissosekeittoa vatsan kunnossapysymiseksi. Kana ja kala ovat jokapäivä syötyinä todella kalliita.

    • yhtä ärtynyt:)

      IIk, tuo tuoremehu ei sovi ärtyneen suolen kunnossa pitoon. Muutenkin esim. sitrushedelmät kaikki pois.
      Voisia olen ollut vähähiilarisella ruokavaliolla, kuitenkin niin, etten vedä niitä läksejä ja munia.
      Viili, turkkilainen jogurtti ja yleensäkin hapanmaito valmisteet.
      Olen itser ostanut vähähiilarista leipää ja sitä pystyn siivun syömään, joskus korvaan leivän leipäjuustolla ja laitan siihen päälle leikkeleet. Hätä keinot keksii..
      Kana ihan hyvä vaihtoehto, eikä mielestäni edes kallis, riippuu mistä ja mitä ostaa. Mutta tuo kala tuppaa kyllä olemaan ainakin joka päiväisessä ruokavaliossa.
      Kiisselit, raejuusto jne..

      • CU 2012/ASpergerinfo

        Onko leipäjuustoa saatavana laktoosittomana? Tuoremehuja jos vähänkin voi käyttää kannattaa valita sellaisia, jotka sisältävät ainoastaan trooppisista hedelmistä puristettua mehua. Itselleni ei sovi esim. appelsiini- eikä omenamehu ollenkaan.
        Noista kiisseleistä useissa on käytetty makeutusaineena mm. aspartaamia, joka ärsyttää vatsaa ja toimii laksatiivisesti. Viime aikoina on kuitenkin tullut markkinoille, valmistajaa en muista, sellaisia, joissa keinotekoisten makeutusaineiden sijasta käytetään steviaa.
        Jos ei suomalaisia viljoja voi tai tahdo syödä, voi itse valmistaa leipää esim. psylliumista.


    • siin kun erkut

      Turkkilainen jogurtti luomu
      Mantelijauhe
      Marjajauhe
      kookosjauhe
      Soijalezitiini

      Vaihtoehto

      Smoothie
      Banaani
      Mustikka
      Mantelijauhe
      Vezi
      Lehtikaali

      Lisänä
      C vitamiini 500mg
      D vitamiini 100 mikroa
      Omega 3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe