Onko jollain tietoa mistä saisi koiruohon taimia? Siemenestä kasvatus tuntuu olevan hankalaa.
Koiruoho
12
3879
Vastaukset
- Artemisia absinthium
http://www.yrttitarha.fi/kanta/koiruoho/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Koiruoho
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/mali
http://www.henriettesherbal.com/eclectic/grotenf/artemisia.html
siemeniä; Hyötykasvithdisty, Maatiainen ry, exotic Carden, Isoäidin kasvit Oy
Koirohi Virosta mm Seemnemaailm- poltinkarva
Tilasin elokuussa Virosta Seemnemaailmasta koiruohon siemeniä. No tietenkin olin utelias ja malttamaton ja kylvin syyskuun alkupuolella yhden pussin. Nyt koiruohon siemenet ovat alkaneet taimettua.Koiruhon siement itävät valossa eli niitä pikku siemeniä ei peitetä.
- +-0
Plantagen-myymälässä oli pari vuotta sitten taimia, A.absinthium, lajike (?) "Povis castle" jos oikein muistan. Hopeanharmaa, kivan näköinen.
- Ulkoa toukokuussa
Koiruoho Artemisia absinthium on niin pirhanamoinen yleistäkin yleisempi rikkaruoho että sitä saat ulkoa sisälle kukkaruukkuun kasvamaan heti kun maa on sula.Yleisin löytöpaikka on koiranulkoilutusreittien varrella ojanpenkassa.
Olen keräillyt sitä salaattiainekseksi luonnosta.Parvekkeella malia voi kasvattaa suuressa ruukussa.Juuri on voimakas ja kestää umpeen jäätymisen.Kovin kaunis se ei tosin ole.
Kevätversot ovat aika napakkaa syötävää jos kevätväsymys tuntuu liialliselta.Hyvä lisä yrttimausteisiin keittoihin.
Siitä saa myös miellyttävää likööriä ja yrttiviinaa otettavaksi silloin kuin suolistossa on vaivoja.Koiruohossa on kuitenkin tujonia,jonka liiallista käyttöä on varottava.Hermomyrkky.Eli ei roppakaupalla ja joka päivä. - koiruoho absintti
- suvimaa
Voiko koiruohon siemenet kylvää talvella ulos?
- parvekevilj1
Keväällä ruukkuun kylvetyt siemenet tuottivat hyvin taimia ja nyt elokuussa muutama valittu yksilö lykkää vartta isossa ruukussa (valoisalla) parvekkeella. Siemenet ovat Alku&Juuri -kaupasta.
- riccaruohosissima
Ottakaa niitä nyt ilmojen kylmetessä syksyllä luonnosta.Koiruohon pitää antaa paleltua ja kerätä talvehtimisravinne juureen ennen sisälletuontia.Sama pätee muihin kin sisällä kasvatettaviin yrtteihin,joita kasvatetaan juuresta,kuten minttuihin.
Kirjasarjassa "Kodin kukat" painoksessa yrtit,on koiruohoa kasvatuksessa kukkaruukussa juurenpalasesta.
Koiruoho on mauste.
Senkö takia te haluatte kasvattaa sitä?
Vai onx siinä muita ominaisuuksia?- bäskadroppar
Viinan mausteeksi. Karvas kuin mikä, mutta siinä on tosi hieno aromi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311222En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71900Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?100713Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659- 18656