Vaajakosken moottoritie, Jyskän alue

Hei! Olemme muuttamassa Jyskään, talo sijaitsee n. 100 m päästä moottoritiestä. Välissä on kyllä taloja, pensaita ja puita... Mutta mietin että tottuuko moottoritien meluun koska ääntä sieltä joka tapauksessa kuuluu? Kertokaahan te kokemuksia, jotka asutte/olette asunneet "melualueella"! Lisäksihän siellä kulkee yksi rautatie, onko siitä haitaksi? Meluesteitähän on kaavailtu/suunniteltu moottoritielle, mutta sitähän ei tiedä milloin saavat rahoituksen että ne voidaan rakentaa...
12713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei sillä kohdalla ole taloja, provo.

Äänestä

Kylläpä on ja vieläpä aika montakin...

Äänestä

Kamala melu, itse jaksoin asua alueella noin kuukauden.

Äänestä
  • Minä asuin kaksi viikkoa, minulle riitti jo se.

    Äänestä

Onkohan muilla kokemuksia??? Mekin olemme muuttamassa sinne päin...

Äänestä
  • Melu on sietämätöntä ja terveysriski, ylittää raja-arvot, silti kaupunki ja tiehallinto eivät tee mitään. Tilanne on mahdotonta hyväksyä, mutta minkäs teet, ilmeisesti valitus eu:n ainut mahdollisuus.

    Äänestä

Pakko vielä kommentoida tähän... Olemme asuneet nyt Jyskässä noin kaksi kuukautta moottoritien läheisyydessä. Meitä ei melu haittaa ainakaan yhtään, itseasiassa kiva seurata puitten lomasta moottoritien vilinää. Junakin kulkee niin harvoin ettei siitä todellakaan haitaksi ole. Missäköhän päin asuvat nämä ihmiset joita moottoritie hirveästi haittaa? Meiltä siis vain noin 100 m matkaa moottoritiehen.

Äänestä
  • Lopeta se ruohon käyttö niin alat kuulla oikeita ääniä.

    Äänestä

Ette varmaan ulkona paljon oleskele, jos vaikka kävelee valmetintietä pitkin ja kuuntelee korvanapeilla jotain, moottoritien jytinä painaa äänitallenteen yli kevyesti. Moottoritien ääni kantaa kauas jopa väinölään, päijänteen rantaa ja yllättävän hyvin korkealle tammirinteelle. Sähköjunastahan ei toisaalta ääntä lähde.

Äänestä

Olen asunut 10v Jyskässä eikä meidän kulmilla melu ole todellakaan mitään kovaa. Meluaakohan muutaman päässä ihan omasta takaa.
Ainakin sievisenmäki ja sen takainen alue on rauhallista aluetta Jyskässä. Ja kattaa tuon 100m alueen.Ihan oudoin heitto on tuo Väinölä joka on 0,7-1km päässä kun se on aika kaukanakin radasta ja moottoritiestä. Päijänteestä päin jos melua sitten tulee-.. tiedä en sitä.

Äänestä
  • Haapalahtea pitkin liikenteen melu, tai ehkä on parempi sanoa liikenteenäänet kuuluvat huvinkin pitkälle, todellinen melualue taitaa rajoittua valmetintien, sievisenmäentien ja vaajakoskentien ja moottoritien ja vaajakoskentien välisiin alueisiin. Ja sanottakoon viellä että sähkö junasta ei paljon ääntä lähde.

    Tästä päästäänkin toiseen asiaa eli järjettömään asuntomessu alueeseen, jonne moottoritien melu varmasti kantaa, no onhan toisaalta hyvät kulkuyhteydet, ja voimalakin takapihalla.

    Äänestä

Kaupunkiin ja maanteihin liittyy oleellisesti melu , jos se on sinulle outo kokemus niin pysy etäällä melun lähteistä . Se on viisautta herkälle asukkaalle .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Hei! Olemme muuttamassa Jyskään, talo sijaitsee n. 100 m päästä moottoritiestä. Välissä on kyllä taloja, pensaita ja puita... Mutta mietin että tottuuko moottoritien meluun koska ääntä sieltä joka tapauksessa kuuluu? Kertokaahan te kokemuksia, jotka asutte/olette asunneet "melualueella"! Lisäksihän siellä kulkee yksi rautatie, onko siitä haitaksi? Meluesteitähän on kaavailtu/suunniteltu moottoritielle, mutta sitähän ei tiedä milloin saavat rahoituksen että ne voidaan rakentaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu