kaupungin kaikenlaiset pomot

Kun rahat on vähissä kaupungilla , työttömyys kasvaa ja sen mukana verotulot vähenevät niin kaupungin olisi syytä vähentää erilaisilla johtaja -nimikkeillä olevaa porukkaa. Rahapulassahan yleensä irtisanotaan hoitajia, siivoojia ym. Enemmän säästöä tulisi kun irtisanottaisiin näitä pomoja, joista ei oikein tiedä , mitä he tekevät. Lehdessä oli yhtenä aamuna juttu kulttuurijohtajasta, jonka työsarka vaikutti tosi suppealta. Ei johtajatason palkkaa taulujen vahtimisesta ja kulttuurikeskuksen tilojen varauksista huolehtimiseen. Eikä hän varmaan ole ainoa. Joka hallinnon alallla on varaa luopua ylimääräisistä pomoista ja palkata sen sijaan tarpeellisia työntekijöitä. Johtajat kun eivät hoida lapsia eikä vanhuksia eivätkä tee tietöitä.
19496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kaksi taulua oli siltä hävinnyt.

Äänestä

Puhut asiaa johtajista.
Täällähän on jo aikaisemmin kirjoiteltu noista turhista JOHTAJISTA, jotka mielellään johtavat työpaikkoja omille piireilleen ja kannattajilleen.
Miksi emme ryhdy tuumasta toimeen asian korjaamiseksi ?
Nimittäin tämänkään kylän JOHTAJAT eivät toisiaan paljasta, olipa kysymys mistä tahansa.
"koira ei toisen koiran hännälle astu" pitää hyvin paikkansa tässäkin kylässä.
Mitä tuohon mainitsemaasi kulltturi toimeen tulee, ole täysin oikeassa.
Kyllä siinäkin poppoossa on todellakin vakansseja joka lähtöön.
Myöskin tuo paljon parjattu "livistys loimi", ei kun sivistys toimi johtajineen ym VIRKAILIJIONEEN on kallis harrastus kaupungille.
Remonttia olis, kun olis vain VIRKAILIJOITA tekemään.

Äänestä
  • Taitaapi taas vuodenvaihteessa vapautua ainakin yksi VIRKAILIJAN paikka
    mieluummin etelä Suomalaisille ?
    Niillä kun on taitoa ja kokemusta hyppiä "kukasta kukkaan" kuten
    päättäjä "ruususellakin" on.
    Uusi valo palaa kirkkaammin sen aikaa, kun "pollttoaineeseen" pääsee
    vettä sekaan.

    Äänestä

Mutta, kun kaupungille tehtiin virka valmiiksi,johon valittiin sopiva.Tästä kärsitään..Ovat pitkä-ikäisiä helpolla "työlllä."Toivottavasti kaupunkilaiset eivät tulevaisuudessa ääänestä kepua.

Äänestä
  • Kun puolet henkilöstöstä alkaa olla jos jonkinlaisia päälliköitä ja johtajia , niin työt pitää tehdä yhä pienemmällä joukolla työntekijöitä. Johtajat pitävät palavereita. Päällikkö-nimikkeillä saadaan myös nostettua palkkaa sopiville henkilöille.

    Äänestä

  • pätevä,ei sopiva kirjoitti:

    Kun puolet henkilöstöstä alkaa olla jos jonkinlaisia päälliköitä ja johtajia , niin työt pitää tehdä yhä pienemmällä joukolla työntekijöitä. Johtajat pitävät palavereita. Päällikkö-nimikkeillä saadaan myös nostettua palkkaa sopiville henkilöille.

    Kun "johtajia" jää eläkkeelle niin tilalle ei pidä valita enää uutta . Näin saadaan turhia johtajia poistettua. Tilalle työntekijöitä. Johtajien kiireet ja työt on nähty, pois vain turhat maleksijat. Työt hoituu ilman , että jokaisen työntekijän takana vahtii ns. pomo.

    Äänestä

  • pomotettu kirjoitti:

    Kun "johtajia" jää eläkkeelle niin tilalle ei pidä valita enää uutta . Näin saadaan turhia johtajia poistettua. Tilalle työntekijöitä. Johtajien kiireet ja työt on nähty, pois vain turhat maleksijat. Työt hoituu ilman , että jokaisen työntekijän takana vahtii ns. pomo.

    Tällä tavalla se yksityinen siivousliike saadaan näyttämään hyvältä ratkaisulta. Siellä kun on vain se yrittäjä ja parikymentä harjoittelijaa hoitamassa homman. Kun vaihtoehtona on kunnallinen orgaanisaatio jossa pomojen ja johtajien palkkoihin kuluu enemmän kuin työntekijöiden palkkoihin, yrittäjä pärjää mainiosti. Taksa hiukan alle kunnan kulujen ja työntekijät ovat pakkoharjoittelussa päivärahan menettämisen uhalla työkkärin määräyksestä. Näin ne kulut kyllä jäävät yhteiskunnan maksettavaksi mutta voitot päätyy parempiin taskuihin.

    Äänestä

  • plus miinus nolla kirjoitti:

    Tällä tavalla se yksityinen siivousliike saadaan näyttämään hyvältä ratkaisulta. Siellä kun on vain se yrittäjä ja parikymentä harjoittelijaa hoitamassa homman. Kun vaihtoehtona on kunnallinen orgaanisaatio jossa pomojen ja johtajien palkkoihin kuluu enemmän kuin työntekijöiden palkkoihin, yrittäjä pärjää mainiosti. Taksa hiukan alle kunnan kulujen ja työntekijät ovat pakkoharjoittelussa päivärahan menettämisen uhalla työkkärin määräyksestä. Näin ne kulut kyllä jäävät yhteiskunnan maksettavaksi mutta voitot päätyy parempiin taskuihin.

    Palveluita ostetaan yksityisiltä yrityksiltä ja lisäksi veronmaksajien pitää maksaa palkat legioonalle kaupungin pomoja ja johtajia. Kyllä siinä veroäyri nousee.
    Sotekin on johdettu täysin ammattitaidottomasti (ja kalliisti) ja nyt hankitaan palvelut yksityiseltä sektorilta.
    Näiden pilipalijohtajien sijaan pitäisi löytää yksi pätevä ja järkevä , säästyisi rahat.

    Äänestä

  • pätevä,ei sopiva kirjoitti:

    Kun puolet henkilöstöstä alkaa olla jos jonkinlaisia päälliköitä ja johtajia , niin työt pitää tehdä yhä pienemmällä joukolla työntekijöitä. Johtajat pitävät palavereita. Päällikkö-nimikkeillä saadaan myös nostettua palkkaa sopiville henkilöille.

    "pätevä, ei sopiva" tai ei sopivin,
    Juuri noin on täytetty monta työpaikkaa kaupungissamme,
    muutama juuri hiljattainkin.
    Sopivaa tai sopivinta ei ole otettu ollenkaan huomioon, kuin
    leikki mielessä.
    Ei ole annettu edes opiskelun mahdollisuutta. (valtion varoilla)

    Noita toisen JOHTAJAN päätösvallan alla olevia johtajia
    on valittu tarkoituksella, jotka toimittavat vain PÄÄJOHTAJAN
    toivomuksia, eivätkä uskalla, tai ei ole valtuuksia tehdä omaa
    päätöstä.
    Tällä "kyllä, kyllä, tehdään niinkuin PÄÄJOHTAJA haluaa" livertelyllä
    varmistetaan oma työpaikka avuttomana ja naurun alaisena,,,,,,,,,johtajana.

    Valitettavasti näin on tilanne hyvin monessa työpaikassa tälläkin hetkellä.
    Mikä pahinta, niin nämä PÄÄJOHTAJAT eivät myönnä tekemäänsä
    väärää valintaa, muuten kuin pakon edessä, jos silloinkaan.
    Täysin typerä ihminen ei anna ala johtajalleen juuri mitään muuta valtaa, kuin
    myötäillä vain hänen itsensä tekemiä erittäin kallita ratkaisuja
    yhteiskuntamme kärsittäväksi.

    Viisaalla ihmisellä, myöskin johtajalla, on vara myöntää tekemänsä virhe ratkaisu, joita sattuu joskus meille kaikille.

    "Oppia ikä kaikki" on helppo muistaa, kun siihen on vain halua ja kykyjä.
    Mutta jos on "lusikalla annettu, ei voi kapustalla ottaa" on hieno ja totuuden mukainen lausahdus.

    Äänestä

Kyllä sitä virkoja perustetaan kaikenlaisille saatanan tyhjänpäiväisille syöttiläille.

Äänestä
  • Ihmetyttää ihan mahdottomasti, miten tämmöisen pienen kaupungin asioiden hoitaminen vaatii niin paljon johtajia! Täysjärkiset , koulutetut työntekijät osaavat hoitaa työt ilman p...kan tärkeitä pomojakin. Sekin Iisalmen kulttuuripuoli, mitä se sitten lieneekin, toimii ilman erikseen perustettua johtajan virkaa. Teatterit toimii ainakin harrastajavoimin ihan hyvin. Taulut roikkuu seinillä ilman johtamista. jne. Meillä on työttömyys kasvussa, ei riitä veronmaksajien rahat herrojen kekkalointiin.

    Äänestä

  • kekkulat kirjoitti:

    Ihmetyttää ihan mahdottomasti, miten tämmöisen pienen kaupungin asioiden hoitaminen vaatii niin paljon johtajia! Täysjärkiset , koulutetut työntekijät osaavat hoitaa työt ilman p...kan tärkeitä pomojakin. Sekin Iisalmen kulttuuripuoli, mitä se sitten lieneekin, toimii ilman erikseen perustettua johtajan virkaa. Teatterit toimii ainakin harrastajavoimin ihan hyvin. Taulut roikkuu seinillä ilman johtamista. jne. Meillä on työttömyys kasvussa, ei riitä veronmaksajien rahat herrojen kekkalointiin.

    Kepuli enemmistö!

    Äänestä

Kyllä näitä harhaan ns. päälliköiitä ja johtajia riittää joka paikkaan jopa maan johtoon? Loppu tilit monelle oikeaa työtä tekevälle tullut ja tulossa? Herrat vaan nostaa tyhjästä palkkansa? Hinnat ylös ja palkat alas mottona eliittikansalaisilla. Ei taida järki enää pelata?

Äänestä
  • Kaiken lisäksi kaupungin pomot enimmäkseen vailla kunnollista koulutusta. Virkoihin tultu kepun ja kokoomuksen kannatuksella. Ovat niin moukkamaisia etteivät edes tervehdi palkkansa maksajia.

    Äänestä

Asiaa kirjotat, ja sitten kun loppuu johtajan vakanssit, niin perustetaan yli johtajan, yli kapellimestaria, yli valvojaa, yli vahtimestaria ja ym yli ihmisiä, jotka ei taatusti tee yhtään mitään palkkansa eteen. Ne normi valvojat, vahtimestarit ja kapellimestarit ym pikkupomothan ne työt tekee, nämä "yli" ihmisethän istuu toimistossaan ja nostavat jumalattomia palkkoja ja etuuksia tekemättä oikeestaan mitään. Tähänkö tämä "yli" koulutus johtaa, "yli" ihmisiin. Suomi tarttee kunnon duunareita, nehän ne verotkin maksaa tähän yhteiskuntaan.

Äänestä
  • Kiireellä pomoja vähentämään kaupungilta, valtionosuudet kunnille supistuvat ja yhteisöveronalennus pienentää verotuloja entisestään. Työstä irtisanottujen määrä kasvaa ja sekin pienentää verotuloja. Ei kannata enää elättää tyhjäntoimittajia.

    Äänestä

  • poistyhjäntoimitus kirjoitti:

    Kiireellä pomoja vähentämään kaupungilta, valtionosuudet kunnille supistuvat ja yhteisöveronalennus pienentää verotuloja entisestään. Työstä irtisanottujen määrä kasvaa ja sekin pienentää verotuloja. Ei kannata enää elättää tyhjäntoimittajia.

    Miksi he,vetissä haalitaan työntekijöitä muualta Suomesta vain muodollisuuden takia.
    Kirjastoonkin piti ottaa ulkoa peräti Tampereelta henkilö, vaikka entinenkin hoiti hommansa paremmin kuin hyvin. Puuttui vain VIRKAILIJAN titteli.
    Ei kuulemma sallittu kouluttaa edes valtionvaroilla kokemuksen omaavaa oman paikkakunnan työtöntä , miksi ???????????? (sivistoimen johtaja, ja muut päättäjät)
    Taitaa taas tietojen mukaan paikka aueta vuoden vaihteessa, kun rouvien suunnitelmat eivät pysyneetkkänn raiteillaan ?????
    Löytyyhän niitä valmiita virkailijoita vaikka pakolaisista, ja onhan niitä helpompi kusettaa, kuin oman kaupungin työttömiä.

    "Aikoihin on eletty, sanoi hauki, kun ahven pieraisi hauen nenään"

    Äänestä

  • veron maksaja kirjoitti:

    Miksi he,vetissä haalitaan työntekijöitä muualta Suomesta vain muodollisuuden takia.
    Kirjastoonkin piti ottaa ulkoa peräti Tampereelta henkilö, vaikka entinenkin hoiti hommansa paremmin kuin hyvin. Puuttui vain VIRKAILIJAN titteli.
    Ei kuulemma sallittu kouluttaa edes valtionvaroilla kokemuksen omaavaa oman paikkakunnan työtöntä , miksi ???????????? (sivistoimen johtaja, ja muut päättäjät)
    Taitaa taas tietojen mukaan paikka aueta vuoden vaihteessa, kun rouvien suunnitelmat eivät pysyneetkkänn raiteillaan ?????
    Löytyyhän niitä valmiita virkailijoita vaikka pakolaisista, ja onhan niitä helpompi kusettaa, kuin oman kaupungin työttömiä.

    "Aikoihin on eletty, sanoi hauki, kun ahven pieraisi hauen nenään"

    Ei verojen korotus keljuttaisi niin paljon jos rahat menisi tarpeellisten palveluiden hoitamiseen, mutta kun menevät erilaisten johtajien elättämiseen. Ja nämä johtajat vielä keksivät älyttömiä rahankulutuskohteita ja taas veronkamsajat maksavat. Ihme kun ei vielä jotain Guggenheimia olla haikailemassa tähän kulttuurikaupunkiin.

    Äänestä

  • kyldyyri kirjoitti:

    Ei verojen korotus keljuttaisi niin paljon jos rahat menisi tarpeellisten palveluiden hoitamiseen, mutta kun menevät erilaisten johtajien elättämiseen. Ja nämä johtajat vielä keksivät älyttömiä rahankulutuskohteita ja taas veronkamsajat maksavat. Ihme kun ei vielä jotain Guggenheimia olla haikailemassa tähän kulttuurikaupunkiin.

    Puolasta on pitänyt ottaa Louhenkaduntekijät! Joko on kaupunki irtisanonut kaikki omat kaduntekotaitoiset työntekijät ja palkannut katupäällikön?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästöä kirjoitti:

Kun rahat on vähissä kaupungilla , työttömyys kasvaa ja sen mukana verotulot vähenevät niin kaupungin olisi syytä vähentää erilaisilla johtaja -nimikkeillä olevaa porukkaa. Rahapulassahan yleensä irtisanotaan hoitajia, siivoojia ym. Enemmän säästöä tulisi kun irtisanottaisiin näitä pomoja, joista ei oikein tiedä , mitä he tekevät. Lehdessä oli yhtenä aamuna juttu kulttuurijohtajasta, jonka työsarka vaikutti tosi suppealta. Ei johtajatason palkkaa taulujen vahtimisesta ja kulttuurikeskuksen tilojen varauksista huolehtimiseen. Eikä hän varmaan ole ainoa. Joka hallinnon alallla on varaa luopua ylimääräisistä pomoista ja palkata sen sijaan tarpeellisia työntekijöitä. Johtajat kun eivät hoida lapsia eikä vanhuksia eivätkä tee tietöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu