Ihmettelen suuresti koulukuljetusten toimimattomuutta.Viime lukuvuodella taksin toiminta osoittautui todella ala-arvoiseksi kyyditysten/kyyditettävien unohtamisella.Voiko yksinkertaisesti näinkin helppo ja säännöllinen kuljetus osoittautua ylivoimaiseksi suorittaa ????? Nyt ehdittiin nauttia 6 päivää ajallaan tulleesta kuljetuksesta kunnes tänä aamuna taksin perään piti soitella...Ja vastaukseksi tuli että oli noudettu ainoastaan yksi koululainen kyytiin,muut oli unohtunut.HALOO , milllainen pääsykoe kokemäen taksiin on jos kuljettaja on tosiaankin niin tyhmä ettei välähdä peipohjassa olevan enempää kuin yksi kyytiä tarvitseva oppilas !!
TAKSIN TOIMINTA
13
672
Vastaukset
- kestääkö kantti
Kirjoita nimelläsi niin saat vastauksen.
- Juska46
Lue alkuviikon satakunnankansasta siellä on nimi niiinkuin viime vuonna alueviestissäkin kun kirjoitin samasta asiasta !!! Ja jos tämä kantin kyselijä on itse taksikuski niin kyllä tietää kenestä on kyse !!!
- valvoja
Ja asiallisella keskustelutaidolla pääsee paremmin huomioiduksi kuin tuollaisella paskamaisella veetuilulla.
Onkohan aloittajalla tullut mieleen, että aina ei ole vakikuskit ajossa, joten inhimillisä erehdyksiä sattuu. Lapsia kuljetetaan moneen eri kouluun, joten ei se aina ole niin yksinkertaista kuin kuvittelet.
Et maksa itse penninlatia lapsesi taksiajeluista, joten pidähän pienempää suuta ja juttele ihan fiksusti.- kyllästynyt matkaila
Juu ei oo vakikuski kun ajatetaan renkeillä. Kun homma on todella rahakasta niin kuka sitä itse viitsii töitä tehdä. Seuratkaapa kokemäen taksiautoilioiden "elämän laatua" niin siinä näette mistä rahaa tulee jollakin on jo kaksikin autoo. Luvat vapaaksi
- juska46
Etköhän sinä siellä nyt alkanut vittuilemaan ???
- juska46
Ja vielä sen verran siitä kuka maksaa ja kuka ei niin luulisi sinunkin ymmärtävän että meistä jokainen maksaa veromarkoillaan lapsiemme koulunkäynnin mukaanlukien kuljetukset,silloin meillä on myös oikeus vaatia että saamme lapsillemme asianmukaisen kohtelun !! Ymmärrän ja hyväksyn kyllä että erehdyksiä sattuu mutta jos yhdenkin kuukauden aikana viime lukuvuonna poika unohdetaan hakea kokonaan 3 kertaa ja kutakuinkin puolet muistaneista kuljetuksista saapui 10-30 minuuttia sovittua aikaa myöhässä !! Menköönkin kirjoitukseni sitten suunsoiton piikkiin mitä en suinkaan tarkoita mutta mistä johtuu että sama lenkki 5 kertaa viikossa on ylivoimaisen vaikeaa suorittaa täsmällisesti kun kuitenkaan ei kyse ole kuljetuksesta jossa voi sattua jatkuvasti ennalta arvaamattomia viivytyksiä !!! Ja se mihin kouluun ketäkin kuskataan on mielestäni aivan se ja sama koska samoista teille ilmoitetuista osoitteistaan heidät kuitenkin haetaan eli kuljetettavan määränpää on hyvin huono selitys !!
- pelokasäiti
Ja sitten vielä turvallisuu. Poika sanoin että mittarisa olis lähes sata vaikka 60 oli rajoitus.
- Kavvattalta
Itse en ole koululainen mutta joskus taksia käytän ja olen huomaanut kauan sitten miten paljon taksit ajavat yli nopeutta.ennen hyytä alkaa 60 enkä ole koskaan istunut autossa joka noudattaisi sitä nopeusrajoitusta. Eikä virkavallan pitäisi jo puuttua kokemäen taksien koheltamiseen
- grgr12
kyllähän takseille sattuu myös ns inhimillisiä erehdyksiä, ihmisiä nekin on tietääkseni. ite kuljin aikoinan paljon ytaksilla koulumatkoja, ei ollut vielä kännyköitä ym silloin. välillä oltiin jossain mettän keskellä talvella kiinni 2 tuntia, nmt:llä ei päässyt mihinkään ja kukaan ei tiennyt missä ollaan. sitten siitä kuski hakeen apua kun aikansa yritettiin irti autoa, sen verran rupes tuleen jo pimeetäkin että ei uskallettu lähtee käveleen kotio. se tie siis oli semmonen, että siellä ei välttämättä ketään kulkenu koko päivän (24 h aikana)...
ja sen voin tähän sanoa, että rehti taksi ei erityisemmin rikastu, pitää olla muuta bisnestä tai sitten vedetään kassaa piiiloon kieli poskella..se, että jollain on 2 autoa ajossa näillä nurkilla on kyllä röyhkeetä.- grgr12
ja aikoinaan muistan myös semmosen homman että parhaimmillaan 200d mersun nopesmittarin neula huiteli liki 140 maatalousoppilaitoksen kohdalla koululaiset ite mukaan lukien kyydissä. rajoitus oli silloin vissiin 80 mut anyway,,,kuski ajo myös ambulanssia, joten ehkä oli jääny se ajo päälle..
- Kuormaautoilija
grgr12 kirjoitti:
ja aikoinaan muistan myös semmosen homman että parhaimmillaan 200d mersun nopesmittarin neula huiteli liki 140 maatalousoppilaitoksen kohdalla koululaiset ite mukaan lukien kyydissä. rajoitus oli silloin vissiin 80 mut anyway,,,kuski ajo myös ambulanssia, joten ehkä oli jääny se ajo päälle..
Taksi kuskit on jumalia ei niita lait eikä nopeusrajoitukset koske. ainoastaane ne noudattavat taksojen korotuksia
- grgr12
mut suht hyvin ylipäätään taksit kai ajettuihin kilometrimääriin nähden kokemäellä(kin) toimii..tottakai erehdyksiä sattuu kuten vissiin kaikille töissä käyville. eikä siinä semmosta yrittämisen vapautta aina ole mitä kuvitellaan,ennen oli enempi mut nykysin on toisin.
- kiitos ja kumarrus
Kokemäen taksin kuskit saavat muuten kiitosta ja paljon esim. Satakunnan keskussairaalasta ja Turun yliopistollisesta sairaalasta. Niin henkilökunnalta kuin erityisesti asiakkailta.
Kuskit ovat aivan erityisen mahtavia sairaalassa asioivien potilaiden saattamisessa perille asti, minne sitten kukin sattuu sairaalassa menemään.
Joten TODELLA SUURET KIITOKSET Kokemäen taksin kuljettajille!!!! Loistavaa palvelua ja sairaiden/kipeiden kanssaihmisten huomioimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645240Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti692485- 2682406
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362359Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191694Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191488Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai521084Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131043- 891016
- 66947