vellistä

velliäkö-

Lapseni on 3,5kk, 3viikkoa sitten painoi 6,5kg ja 61,5cm. Maitoa menee vuorokaudessa n. 900-1000ml. Aikaisemmin on heräillyt öisin syömään 3-4h välein. Nyt on kuitenkin tilanne muuttunut siten että heräilee paljon tiuhempaa. Voiko kieliä siitä että maito ei pidä nälkää enään? Voisikohan velli auttaa asiaa. Esikoiselleni aikoinaan annoin iltavelliä ja hän nukkui yönsä tyytyväisenä. Tietenkin on normaalia että tämän ikäinen syö vielä öisin monta kertaa mutta mietityttää kun välit ovat tihentyneet. Olisko jollain antaa vinkkiä mikä auttaisi tms.

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vellikkä

      Itse annoin lapselleni 3kk - 5 kk iltavelliä ja hyvin toimi.
      Pidensi nukkumisvälejä.

    • ..................

      Sama täällä. Oiskos esikko ollu 4 kk ku aloin iltavelliä antamaan. Pidensi kyllä meillä unet 12 tuntiin :D Toki meillä nukuttiin muutenkin melkein alusta alkaen täysiä öitä. Et kuukauden ikäisestä ei herätty yöllä enää kertaakaan syömään.

      Voit mielestäni jo antaa vaikkei neuvola sitä suosittelis. Mutta anna maissii, peruna-porkkanaa tai riisi vellii. Jätä ne viljat myöhemmäksi.

    • velliäkö-

      Kiitos vastauksista. Olen nyt varovaisesti kokeillut perunaporkkanavelliä ensin aamulla että miten reagoi tähän ja hyvältä vaikuttaa.

      • ehkäpä tiheämpi

        heräily ja syönti tarkoittaa ihan normaalia tiheän imun kautta.Ihme tapa toisilla ruveta heti tuputtaan kiinteitä ja vellejä.Ja toiset heräilee ihan muuten vaan useasti,ei se ruoka illalla aina autuaaksi tee.


    • Tytt.

      Velli oli yhtä tyhjän kanssa. Vaikuttanu uneen mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      106
      3049
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2483
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      43
      2306
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      80
      2268
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1946
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      14
      1518
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1297
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1250
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1117
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1074
    Aihe