Lapseni on 3,5kk, 3viikkoa sitten painoi 6,5kg ja 61,5cm. Maitoa menee vuorokaudessa n. 900-1000ml. Aikaisemmin on heräillyt öisin syömään 3-4h välein. Nyt on kuitenkin tilanne muuttunut siten että heräilee paljon tiuhempaa. Voiko kieliä siitä että maito ei pidä nälkää enään? Voisikohan velli auttaa asiaa. Esikoiselleni aikoinaan annoin iltavelliä ja hän nukkui yönsä tyytyväisenä. Tietenkin on normaalia että tämän ikäinen syö vielä öisin monta kertaa mutta mietityttää kun välit ovat tihentyneet. Olisko jollain antaa vinkkiä mikä auttaisi tms.
vellistä
5
81
Vastaukset
- Vellikkä
Itse annoin lapselleni 3kk - 5 kk iltavelliä ja hyvin toimi.
Pidensi nukkumisvälejä. - ..................
Sama täällä. Oiskos esikko ollu 4 kk ku aloin iltavelliä antamaan. Pidensi kyllä meillä unet 12 tuntiin :D Toki meillä nukuttiin muutenkin melkein alusta alkaen täysiä öitä. Et kuukauden ikäisestä ei herätty yöllä enää kertaakaan syömään.
Voit mielestäni jo antaa vaikkei neuvola sitä suosittelis. Mutta anna maissii, peruna-porkkanaa tai riisi vellii. Jätä ne viljat myöhemmäksi. - velliäkö-
Kiitos vastauksista. Olen nyt varovaisesti kokeillut perunaporkkanavelliä ensin aamulla että miten reagoi tähän ja hyvältä vaikuttaa.
- ehkäpä tiheämpi
heräily ja syönti tarkoittaa ihan normaalia tiheän imun kautta.Ihme tapa toisilla ruveta heti tuputtaan kiinteitä ja vellejä.Ja toiset heräilee ihan muuten vaan useasti,ei se ruoka illalla aina autuaaksi tee.
- Tytt.
Velli oli yhtä tyhjän kanssa. Vaikuttanu uneen mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4313673Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181612- 1161446
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851409Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991368Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591326- 501246
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi891169Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331037- 40975