Miksi monet maksavat yhtiölainan kokonaan pois vaikka asuisivat asunnossa vain muutaman vuoden?
Mitä järkeä on maksaa taloyhtiölle huoneistokohtainen remonttilaina pois?
Mielestäni ei kannata maksaa ainakaan koko summaa pois varsinkin jos ei asu talossa siihen asti kun laina on lopullisesti kuitattu.
Yhtiölaina - Miksi maksaa pois?
5
306
Vastaukset
- runkkari2
mitä järkeä on olla maksamatta?
- matematiikkaa
Vähentää kuukausi kuluja ja kun ei rahoitusvastiketta ei korkoakaan ko vastikkeesta osakkaalle.
- voi tyhmää
Yhtiölaina on aivan yhtä henkilökohtaista lainaa kuin asuntolaina. usein se on jopa isompi korkoista eli kalliimpaa rahaa kuin oma asuntolaina. Yhtiölaina on sidottu vain tietyille huoneistoille ja jos olet sen huoneiston omistaja, niin perit samalla myös lainan. Siinä pätee ihan sama matematiikka kuin normaalissakin lainassa; mitä nopeammin maksat pois, sitä vähemmän maksat.
- Eipä ole...
Yhtiölaina on yhtiön laina, joka kohdistuu kyseiseen huoneistoon. Siksipä yhtiölainasta et voi tehdä korkovähennyksiä verotukseen. Kannattaa siis maksaa yhtiölainaosuus pois, jos saa henkilökohtaista lainaa samalla korolla. Tämä voi tosin nykyään olla haasteellista, sillä yhtiölainoissa on yleensä melko alhainen korko. Kannattaa siis itse puntaroida, kannattaako yhtiölaina maksaa pois henkilökohtaisella lainalla vai ei.
Jos taas rahaa on niin paljon, että voi halutessa kuitata yhtiölainan pois "käteisellä", niin toki niin kannattaa tehdä - juuri siitä syytä, ettei yhtiölainan korkoja voi hyödyntää verotuksessa. Eipä ole... kirjoitti:
Yhtiölaina on yhtiön laina, joka kohdistuu kyseiseen huoneistoon. Siksipä yhtiölainasta et voi tehdä korkovähennyksiä verotukseen. Kannattaa siis maksaa yhtiölainaosuus pois, jos saa henkilökohtaista lainaa samalla korolla. Tämä voi tosin nykyään olla haasteellista, sillä yhtiölainoissa on yleensä melko alhainen korko. Kannattaa siis itse puntaroida, kannattaako yhtiölaina maksaa pois henkilökohtaisella lainalla vai ei.
Jos taas rahaa on niin paljon, että voi halutessa kuitata yhtiölainan pois "käteisellä", niin toki niin kannattaa tehdä - juuri siitä syytä, ettei yhtiölainan korkoja voi hyödyntää verotuksessa.Voi vähentää osakkeiden luovutusvoitosta (yleensä). Jos rahaa siis on, voi olla kannattavaa tehdä bisnestä pörssissä. Voi joka vuosi ottaa vähän voittoa verotta sitä kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745