mulla on 93 vm carina e ja sen maalipinta on todella hyvässä kunnossa , lukuunottamatta kirjavuutta eli kun sadepisarat jää auton pintaa ja aurinko rupeaa paistamaan se näkyy heti maalipinnassa tehden siihen vaaleitä läiskiä
olen yrtittänyt tasoittaa värieroa kaiken maailman kliinereillä ja vahoilla
mutta en ole saanut mielestäni kovin hyvää lopputulosta .että olisko jollain tosi hyvä aine
tai menetelmä millä ton asian vois hoitaa
olen yrtittänyt tasoittaa värieroa kaiken maailman kliinereillä ja vahoilla
mutta en ole saanut mielestäni kovin hyvää lopputulosta .että olisko jollain tosi hyvä aine
tai menetelmä millä ton asian vois hoitaa
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pientä infoa punaisesta väristä. Autossa punainen väri haalistuu nopeammin kuin useat muut värit ja tämä johtuu siitä, että punainen väri ei kestä UV-valoa jota auringosta tulee.
Vuonna 95 autotehtaat ottivat yleisesti käyttöön kaksikerrosvärin, joka tarkoittaa sitä että auto maalataan ensin ja sen jälkeen laitetaan lakkaa.
Tuossa sinun autossasi on luultavasti käytetty kaksikomponentti maalia jossa lakkaa ei erikseen suihkuteta.
Jos autoasi on käytetty pikapesulassa saatta maalipinta olla täysin pilalla johtuen pikapesulassa käytetyistä pesukemikaaleista.
Tällöin siihen ei auta mikään muu kuin maalaus.
Voit vetää kliineriä vaikka 100 kertaa mutta jonkin ajan kuluttua läiskät palaavat.
Tiedän tapauksia jossa pikapesula on joutunut korvaamaan punaisille autoille tapahtuneita "maalivaurioita". Joten jos pystyt jotenkin osoittamaan, että pikapesu aiheutti kyseisen maalivaurion niin käy kysymässä automaalaamosta paljonko auton maalaaminen maksaa ja käy vaatimassa pikapesulasta korvaus.
Kannattaa kokeilla kuitenkin ensin, että auttaisiko jokin muu keino.
Itse suosittelisin, että vetäisit auton vielä kerran kliinerillä/hiontatahnalla ja antaisit pinnan olla muutaman tunnin rauhassa ja sen jälkeen laittaisit pintaan Autoglymin vahan.
!!!Äläkä missään nimessä ala käyttämään kliineriä mikäli auton pellit ovat vähänkään lämpöiset. Siinä saattaa käydä niin, että kliineri pääsee maalin huokosiin ja seuraavan kerran kun kone on kuuma se kliineri nousee sieltä maalista läpi ja se näkyy myös vahan alta!!!
Viet autosi maalipinnan käsittelyfirmaan - näitä on erimerkkisiä - 'ditec-käsittely' tulee nyt ensimmäisenä mieleen tuolla hakusanalla saat varmasti netitse linkkejä firmoihin jotka käsittelyjä tekevät. Käsittely tosin kustantaa suht paljon, mutta kestää vuositolkulla, ja on pätevä!