meillä ei ole asuntokuplaa
dolledolle.
670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi ostin ajoissa!
Eikun se pitää olla: Onneksi maksoin ajoissa.
'Ajoissa' ostaneita ovat mm. ne jotka ovat ostaneet kuplan huipulla ja nyt on velkaa niin että sulkijalihas kramppaa.
"Tämä ei kuitenkaan tarkoita, ettei ongelmia olisi.
Kuusterää huolestuttaa erityisesti erittäin voimakas alueellinen eriytyminen asuntojen hinnoissa, mikä on alkanut 2000–luvulla.
– Helsingissä tiettyjen asuntojen hinnoilla ei ole mitään ylärajaa, kun taas taantuvien teollisuuspaikkakuntien asunnoilla ei ole kohta mitään arvoa, Kuusterä sanoo.
– Tätä ongelmaa ei olla lähdetty vielä ratkaisemaan ollenkaan.
Oikarinen taas painottaa laman merkitystä asuntohintojen kehitykseen.
– Tietysti hinnat voivat pudota paljonkin, jos Suomi lähtee tästä Kreikan ja Portugalin tielle vajoamaan, Oikarinen sanoo.
Oikarisen mukaan esimerkiksi työttömyysasteen tuplaantuminen johtaisi todennäköisesti asuntojen hintojen kaksinumeroiseen laskuun.
– Selvää on, että yleinen taloustilanne näkyy suoraan asuntojen kysynnässä."
Mikä on NYT YLEINEN taloustilanne???
talous ei olekkaan kasvussa
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/tilastokeskus talous ei olekaan kasvussa/201308485457
Kun seuraa tätä todellista elämää, niin talouskasvua ei näy missään. Palkkoja ei ole varaa nostaa. Ja Katainenkin kertoi, että parinkymmenen vuoden välein tulee eteen talouden korjausremontti. Siis samoin kun -90 luvulla.
Mitä todellista elämää olet seurannut?
Minulla ainakin kesäkuun alussa nousi palkka n.8%
Tuskin olen ainoa