diabeteksen oireet ja miten usein niitä on?
onko mulla diabetes?
11
4141
Vastaukset
- eräs
Jatkuva jano ja WC:ssä juoksu ovat ainakin merkki siitä... Mut kannattee käydä lääkärissä tarkistuttamassa. Lievä diabetes ei tarvii lääkitystä vaan voi ohjata liikunnalla ja ravinnolla tapahtumien kulkua...
- voi ihminen ihminen
ettet nyt vaan nyt hätäile liikaa ja kuvittele omias, se voi olla semmonen toisenlainen sairaus oletko koskaan kuullut ? luulosairaus nimittäin minäkin kärsin tuosta jonkun verran eikä ole kivaa
- Piia
Diabeteksen oireita ovat lisääntynyt virtsan eritys, jano, väsymys, heikkous, laihtuminen jne. 1 ja 2 tyypin oireet eroavat toisistaan, 1 puhkeaa nopeasti ja vaatii välittömästi hoitoa, 2 puhkeamiseen voi mennä vuosia. Jos päästätte suustanne tollasia neuvoja että ruokavaliolla ja liikunnalla pärjää, niin selvittäkää nyt hyvät ihmiset kummasta taudista on kyse! 1tyyppi pääsee hengestään jos yrittää niillä pärjätä!
- Mirah
Mulla on ollu viimiset 12 vuotta diabetes ja silloin kun sairastuin niin muistan vielä elävästi kun join kaikkea mitä sain käsiini eli jano on silloin ihan hirveä. Muistan sellaisenkin tapauksen kun olin perheeni kanssa reissussa ja pysähdyimme johonkin kuppilaan kahville ja minä ostin itselleni puoli litraa limsaa ja join sen ennätys tahtiin ja kaiken sen lisäksi join vielä silloin isäni kylmät kahvit ja huvittavinta on se että minä en ole koskaan käyttänyt kahvia,en silloin enkä nykysinkään. Tästä juomisesta seurasi tietysti myös se, että yön aikana ravasin vessassa 3 tai 4 kertaa. Huomiota herätti myös se, että söin kuin hevonen, mutta paino vain tippui...sairastumisen aikana muistan että painoa tippui viikon sisällä 6kg!! Viikon tätä kesti ja sitten minut kiikutettiin sairaalaan kokeisiin. Ensin tuli tieto että minulla on leukemia, mutta onneksi tieto vaihtui seuraavana päivänä diabetekseen!!! Helppo sairaus,ainut mikä on pahapuoli tässä jutussa on että tästä ei saa koskaan lomaa!
- Itse kokenut
2-tyypin puhkeaminen on useimmiten elämäntavoista
kiinni. Ruokavalio ja liikunta ovat parhaita hoito
muotoja. Korostunut juomisen ja virtsaamisentarve
sekä epänormaali laihtuminen ovat tavallisia oireita. Stressi ja masennus eivät ainakaan auta
taudin kulkua. Koskaan ei riittävästi korosteta
HIDASvaikutteisten hiilihydraattilähteiden merki-
tystä ravitsemuksessa. Sokeripulssit, limsat ja makeiset ovat varma menetelmä nostaa elimistön
verensokerin taivaisiin. Nyrkkisääntönä olisi
syödä mahdollisimman käsittelemättömiä ja pitkän
ruonsulatusajan vaatimaa luonnollista ravintoa. - kakkostyyppi
Viestisi oli ihan hyvä ja selkeä :) Voit tosiaan olla tyytyväinen, ettei diagnoosi ollut leukemia -koska siitä olisi ehkä sitten saanutkin sitä lomaa - josta ei olisi koskaan päässyt nauttimaan. Minulla yöpöydällä kaksi isoa lasia vettä, joista sitten juon yön kuluessa, kun heräilen. Ilmeisesti olen sitten kakkostyyppi, koska vyötärönympärys on yli sallittujen mittojen, kolesteroli ja verensokeri korkealla, ja sain verenpainelääkityksen, kun aloin suurinpiirtein pyörtyillä työpaikalla. Kakkostyypille suositellaan liikuntaa, koska diapetes käsittääkseni on aineenvaihduntasairaus...Sairauksista ei lomaa heru, mutta onneksi on lääkitys, jonka avulla elämä jatkuu. Kaikkea hyvää sinulle ja pidä lippu korkealla!!!
- Cecile
kakkostyyppi kirjoitti:
Viestisi oli ihan hyvä ja selkeä :) Voit tosiaan olla tyytyväinen, ettei diagnoosi ollut leukemia -koska siitä olisi ehkä sitten saanutkin sitä lomaa - josta ei olisi koskaan päässyt nauttimaan. Minulla yöpöydällä kaksi isoa lasia vettä, joista sitten juon yön kuluessa, kun heräilen. Ilmeisesti olen sitten kakkostyyppi, koska vyötärönympärys on yli sallittujen mittojen, kolesteroli ja verensokeri korkealla, ja sain verenpainelääkityksen, kun aloin suurinpiirtein pyörtyillä työpaikalla. Kakkostyypille suositellaan liikuntaa, koska diapetes käsittääkseni on aineenvaihduntasairaus...Sairauksista ei lomaa heru, mutta onneksi on lääkitys, jonka avulla elämä jatkuu. Kaikkea hyvää sinulle ja pidä lippu korkealla!!!
Mulla on nyt itelläni ollu kohta, kaks päivää kauhea jano,väsymys on nyt loppunu, mutta jaonottaa ja vessattaa! Mie meen heti ens viikolla tarkistuttamaan sokeriarvot,pelottaa koko juttu!
- diabeetikko
mulla oli oireet..lihoin..kumma hiki..mikä vieläkin aamuisin kun sokeri korkea,vaikka lääkitys nyt.Janotti ja pissatti..haju..suusta ja virtsasta..metallin makusuussa? tuotahan lääkäri ihmetteli tuota metallin makua.Aamusin oli oksettava olokin.Olin ja olen stressaantunut ja masentunut, näitä ei kuunnella.Verenpaineet korkeat.Metaboolinen oireyhtymä aiemmin vaikken hirveästi ylipainoinen.Geeneistä vaan johtuu.
Satunnaista rintakipua ilmaantunut, sekä jalkoihin
vaivoja..haavat nirhamat ei parane nopeasti ja jalat puutuvat.Olen täyttänyt 40.Syy miksi sairastuin on:työ elämän.Töitä ja ylitöitä ja stressiä.- yksi
lihoit ja hikoilit, yleensä puhutaan vain laihtumisesta ja janottamisesta.
Oltko mies vai nainen? Entäs jos laittaisit työelään itse rajat, että et suostu ylitöihin. Monilla aloilla tietty vaikeaa, varsinkin, jos on vain pari henkeä töissä ja joku sairastuu. Entä vuorotteluvapaan mahdollisuus? Siihenkin on omat sääntönsä, kuka sitä voi saada, riippuu työhistorisasta.
- Nimetön
Oireita diabetekseen.. on mm. väsymys,kalpeus,
jano (itse join kauheesti limsoja, tuoremehuja joka päivä n. kolmen viikon ajan ja mulla todettiin sok.tauti.),kaatuilu (itselläni jalat petti monesti alta.. nyt myöhemmin oon kattonu syyksi sokerien alas laskemisen) - Anonyymi00011
Terve! Oon 12v poika Ulvilasta ja oon sairastanut diabetestä vuodesta 2018 asti. Kun olin 4-vuotias. On aika ihme että minulla ei ollut mitään ollut ennen kun minulla todettiin diabetes. Mulla on siis 2-tyypin diabetes ja mulla on kiinni vatsassani semmonen pumppu joka tuottaa insuliiniä. Minun pitää joskus ottaa sormen päästä ja niin edelleen. Kerran kun mä leikin kavereideni kanssa. Olisikohan se ollut viime vuonna. Niin mun sokerit laski ihan sikana kun oli vapaa-aika. Mä kaaduin maahan ja pyörryin. Mä muistan kun mun tyttöystävä herätteli minua siinä ja pääsin sitten ylös. Ja otin välipalaa esille ja söin sitä. Koulupäivän aikana mulla on dianbetes. Ja on kai pakko mainita että myös mun tyttöystävälläkin on diabetes. Mutta 1 tyypin. Mulla on 2 tyypin. Mulla ja tyttöystävälläni on avustaja siinä joka välillä kyselee mitä meidän sokerit nyt ovat. Välillä tunnilla jos pitää mitata. Niin sen ääntä mun kaverit sanovat matopeliksi. En mä jaksa enempää kertoo. Kertokaa ihmeessä jos teilläkin on diabetes. Moi do!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75723
- 51615
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15543ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;182401- 26399