no megane ja alfahan tiedettiin jo
luulette maksavanne vastineesta, tähtikeula näyttää tien pajalle ainakin ma sarjassa.
Alfa Romeo 147 (vm. 2001-2010) on vuodesta vuoteen Tüv-tilaston loppupäässä. Muun muassa auton sähkölaitteet aiheuttavat yllätyksiä. Lisäksi moottorin jakopään hammashihnan vaihto olisi suositeltavaa joka kolmas vuosi - remontti maksaa vesipumpun vaihdon kanssa helposti yli tuhat euroa.
Chrysler PT Cruiserista (vm. 2000-2009) Auto Bild ivailee, että autossa esiintyy vähän turvallisuuteen vaikuttavaa ruostetta. Auton laatu on yksinkertaisesti kaikilla osa-alueilla huono.
Ford Ka (vm. 1996-2008) on auto, jossa puskurit ja ratti eivät ruostu - nehän ovat muovia! Etuakselin jouset paukkuvat helposti poikki. Kan etuna on se, että käytettyjä varaosia saa paljon romuttamoilta.
Jaguar S-Typen (vm. 1999-2007) kohdalla autoja tarvitaan Auto Bildin mukaan aina kaksi kappaletta: toinen ajoon ja toinen varaosiksi. Lisäksi V8-moottorin ongelmana ovat muoviset jakopään ketjun ohjaimet ja kiristimet, jotka rikkoutuvat helposti.
Renault Megane (vm. 2002-2008) kärsii sähköongelmista, jotka saattavat estää esimerkiksi autoon pääsyn. Moottorin vesivuotoja ilmenee kaikissa moottoreissa ja akselistojen nopea kuluminen on hyvin tavallista.
Mercedes-Benz M-sarjan (vm. 1997-2005) yksilöistä yli kolmannes hylältään Tüv-katsastuksissa. Auton akseliston nivelet sekä ohjauslaitteet ovat poikkeuksellisen herkät kulumaan.
mersu m sarja vikanen auto
3
116
Vastaukset
Luulenpa ettei Suomessa kovin montaa M-sarjalaista edes ole liikenteessä. Erittäin harvinainen malli ja sekin ameriikassa tehty. Eihän ne Suomen oloja kestä. On toisaalta myös todella lapsellista verrata jotain pkku Yarista ja isoa maasturia keskenään. Tottakai alusta joutuu kovemmalle tuossa yli 2 tonnia painavassa M-sarjalaisessa. En myöskään usko, että M-sarjalla ajavat kokevat tuon raidetangonpään ongelmaksi kun rahaa varmasti on laittaa se kerran vuodessa.
Mielestäni tuo Meganen moottorin vesivuoto on paljon vakavampi ongelma. Vielä vakavampi ongelma on se ettei autoon pääse sisälle. Estäähän se tosin tehokkasti vikojen syntymisen kun ei pysty ajamaan ollenkaan.- teutonas
kyllä ne japsikotterot on tiedetty huonoiksi jo pitkän aikaa
- Maailma tarvitsee..
Eipä ole aloittaja Mersulla ajanut, onko ollu edes kyydissä. Tilastoja vaan selailee. Vale, iso vale, tilasto..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892