Tohtori Toloselle kysymys

Kävin Biovitan sivuilla lukemassa alzheimerin tautia koskevat kirjoitukset ja siellä lause "Herpes simplex-virus pilkkoo amyloidin esiasteproteiinia aivoissa. Hajoamistuotteena syntyy beeta-amyloidia" huolestutti minua. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa. Onko esim. mahdollista jos on sairastanut vyöruusun päässä, olisi herkempi altistumaan alzheimerin taudille?
21049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Alzheimerintaudin syytä ei vielä tunneta; siksi kaikkea mahdollista tutkitaan, muun muassa virusten merkitystä. Herpes-viruksen roolista on tällä hetkellä PubMedissä (http://pubmed.gv) 91 raporttia hakusanaparilla "herpes; alzheimer", tuoreimpana tämä katsausartikkeli:
Itzhaki R. Herpes simplex virus type 1, apolipoprotein E and Alzheimer' disease.
Herpes. 2004 Jun;11 Suppl 2:77A-82A. Review.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=15319093

Virusten merkityksestä ei olla vielä sataprosenttisen varmoja, mutta niitä epäillään ainakin osasyyllisiksi.

Alzheimerintaudin riskiä voidaan pienentää terveellisillä elintavoilla: hyvilä ruokatottumuksilla, liikunnalla ja tietyillä lisäravinteilla.

Neurologian dosentti Timo Erkinjuntti sanoi pari päivää sitten Päivi Revon haastattelussa Helsingin Sanomissa, että dementiaa estäviä ovat muun muassa kalaöljy ja C- ja E-vitamiinit. Kalaöljyistä tehokkainta ja puhtainta on etyyli-EPA eli E-EPA.
Itse lisäisin Alzheimerintautia ehkäisevien aineiden luetteloon karnosiinin, joka suojaa proteasomi-nimistä aivojen "siivoojaproteiinia". Siitä on tutkimusten mukaan puutetta niillä, jotka sairastuvat Alzheimerin tautiin. Lue lisää tästä:
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/proteasomi.html

Äänestä

Tuoreita epäilyksenalaisia Alzheimerin taudin aiheuttajia on myös alhainen verenpaine. Varmaankin kannattaa pitää verenpainelääkitys kohdallaan, ettei paine laske liian alas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut vaimo kirjoitti:

Kävin Biovitan sivuilla lukemassa alzheimerin tautia koskevat kirjoitukset ja siellä lause "Herpes simplex-virus pilkkoo amyloidin esiasteproteiinia aivoissa. Hajoamistuotteena syntyy beeta-amyloidia" huolestutti minua. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa. Onko esim. mahdollista jos on sairastanut vyöruusun päässä, olisi herkempi altistumaan alzheimerin taudille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu