Aurinko lämmittää mukavasti, upea Punainenmeri liplattaa tuossa vieressä. Kaduilla on erittäin rauhallista, ihmiset elävät tavallista arkeaan, olo on ihan turvallinen.
Täällä Hurghadassa juhlittiin presidentin syrjäyttämistä karnevaalitunnelmissa, ihan kuin Suomessa vappua, mutta ilman tappeluita ja kännisiä ihmisiä. Kaduilla oli naiset ja lapsetkin juhlimassa.
Hurghadan paikallisasutusalueella El Daharissa oli tällä viikolla yhteenotto, jossa valitettavasti menehtyi 1 ihminen. Tällaistä tapahtuu Suomessakin.
Tässä muutama lehtiartikkeli, joissa täällä asuvat ihmiset kertovat Hurghadan tilanteesta:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288590625043.html
http://yle.fi/uutiset/hurghadassa_on_rauhallista/6780000
Punaisenmeren alue on siis pysynyt koko ajan rauhallisena. Loma-alueilla asuvat ja työskentelevät ihmiset ymmärtävät, että heidän toimeentulonsa on kiinni turismista ja tämän takia välttävät ja estävät mellakoita ja yhteenottoja. Egyptiläiset täällä Hurghadassa haluavat pitää kaupungin rauhallisena ja turvallisena.
Kairossa tilanne on erilainen, siellä on ollut isoja mielenosoituksia ja yhteenottoja, mutta Kairoon on täältä Hurghadasta matkaa päälle 500 kilometriä.
Suomalaisen oma kokemus Kairosta:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013081517373607_ul.shtml
Toivottavasti tilanne saadaan rauhoitettua Kairossa ja Alexandriassa, jotta matkailijat uskaltavat palata Egyptiin!
Tervetuloa!!!
Terveiset Hurghadasta :)
7
489
Vastaukset
- maalis20
No,kuka hullu haluaa lomalle tommaseen p...läveenn.
- martepuli
Heti meen,kun suorat lennot taas alkaa............
- kiertoteitse
martepuli kirjoitti:
Heti meen,kun suorat lennot taas alkaa............
Siihen kuluu varmaan vielä kauan, ennenkuin suorilla pääsee.
- matkaajatyttö
Hei! Olen suunnitellut matkustavani reittilennolla Hurghadaan syksyn aikana..... Onko lentokenttä siellä aivan normaalisti toiminnassa? Millainen tunnelma muuten vallitsee? Tuskinpa kaikki turistit ovat kaikonneet.... Olisi hienoa kuulla paikallisen suusta mikä siellä on asian laita.
- 28x...
Egypti on sisällissodassa; se tarkoittaa sitä että muslimit tulevat olemaan häviöllä. Armeija on kristittyjen takana koska sillä on suuret talousmassat takana ja turvattavanaan.
Aina on vastaavissa kriisitilanteissa käynyt niin että häviöllä oleva osapuoli ottaa poliittiseksi aseekseen turistien tappamiset. Sillä saadaan maailman huomio sekä mahdollisuus neuvotteluun vastapuolen kanssa.
On turhaa luulla että turistit tulevat olemaan turvassa jos matkaa Kairoon on muutama sata km.
On aivan varmaa että turistien riekaleita tulee lentelemään ja silloin ei ole kivaa olla paikalla.
Älkää Herran tähden lähtekö sinne tapattamaan itseänne! - paska ihminen oot
Lähdit sitten sinne tukemaan tyttöjen sukupuolielinten silpomista ja kunniamurhia
- 11+7
Höpö-höpö!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907