Tämähän on tiedetty

http://www.tohtori.fi/?page=5817524&id=5953938
Yllättävästi olen viime aikoina löytänyt tarinaa lehtien palstiolta
epilepsiasta, joten onko lehdiltä aiheet loppu vai ovatko tosissaan
kirjoittamassa epileptikoista ihan asiallisesti?
3211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tosiaan tuo lihottava vaikutus on tiedetty jo koko elämäni ajan, ja itse lihosin valproaatilla, kunnes äiti käski laihduttaa anorektikoksi asti (10 kg) murrosiässä.

Tuntuu, että aiheet ovat loppu lehtitoimittajilta. Tutkimukset toistavat vanhaa.

Äänestä

Koitko tosiaan, että tuo oli turhan toistoa?

Äänestä

Siis olen 100 % varma, että valproaatti ei ainakaan kaikki lihota, jos jaksaa vain liikkua tarpeeksi ja syödä terveellisesti ja ei liikaa. Itse olen ollut aivan normaalipainoinen Absenorin aikaan ja kun alan liikkumaan, niin paino putoaa kovalla työllä noin 20 kolmessa kuukaudessa ja silloin tulee erinomaisen hyvä olo.

Eli liikkumaan vaan, jos paino pyrkii olemaan liiallinen. Itselläni olueasta tulee liikaa energiaa ja liikkumattomuudesta.

Tilasin nyt kotiin kattoon ripustettavan nyrkkeilysäkin, jotta voin hakata sitä. Se on ainakin minulle sopivaa liikuntaa ja hengästyttää aivan hirveesti.

Sauvakävely, kävely, pyöräily ja uinti... pari tuntia päivässä. Itse olen saanut erinomaisia tuloksia ja terveyden, kun samalla vielä jättää alkoholin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pärre kirjoitti:

http://www.tohtori.fi/?page=5817524&id=5953938
Yllättävästi olen viime aikoina löytänyt tarinaa lehtien palstiolta
epilepsiasta, joten onko lehdiltä aiheet loppu vai ovatko tosissaan
kirjoittamassa epileptikoista ihan asiallisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu