Miekka koristeeksi

äaösldkfjgh

Kaiken maailman Pekka-Eric Auviset, Matti Saaret ja Eero Hiltuset ovat hoitaneet Suomen nykytilanteen siihen, että joka mattimeikäläisen seinälle ei voi haulikkoa ostaa, edes koristeeksi. Näin ollen päädyin miekkaan.

En missään nimessä päädy sellaista käyttämään, mutta ihan älyttömän tyylikäs olisi seinällä, sohvan yläpuolella. Ainoat kriteerit ovat
1. Ei tylsä, joko itseteroitettava tai valmiiksi terävähkö (ei kuitenkaan "liian" terävä, näön vuoksi vain)
2. Ei suora vaan vähän käyrähkö
3. Ei liian pitkä eikä liian lyhyt, max. 1,5m, min 0,75m
4. Hinta max. 200€
5. Ei mitään "halpista"

Itse en miekoista tiedä mitään, joten kysynkin teiltä, rakkaat miekkailijaystäväni, mikä olisi mahdollinen ehdokas näillä kriteereillä?

Kiitos

3

2209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äaösldkfjgh

      Ja "halpiksella" tarkoitan kahden euron roskaa, jonka itse kukin on lapsena vuollut puusta

      Ehdotuksia?

    • Sabreur

      Ei tuollaisella budjetilla kummoista miekkaa saa. Se on tarkoitettu aateliston ja upseeriston yläluokkaisille kupeille keikkumaan.

      Mitä jos kokeilisit hankkia sirpin ja vasaran? Ne voisi saada seinälle vaikka Biltemasta sinulle sopivammalla budjetilla.

    • suosittelen

      Osta vesuri. Nykyiset komposiittivarret kestävät kovaakin käyttöä ja hinta ei päätä huimaa. Lisäksi terä on korkeahiiliterästä ja voit harjoitella vaikka hakkaamalla mökillä klapeja saunapuuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1686
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      271
      1584
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1343
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. 66
      874
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      46
      861
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      818
    Aihe