Vanhoista puuliitereistäkin pyydetään korkeita
hintoja.Kun uusia rakennetaan tilalle niin tulee
aika jolloin vanhat liiterit halpenevat.Näin
tapahtuu myös vanhojen ja huonokuntoisten asunto-
jen hinnoille pääkaupunkiseudun lähiöissä.Hintaa
on reippaasti liikaa.Nousukäyrä ei voi olla
ikuisesti nouseva.
hintoja.Kun uusia rakennetaan tilalle niin tulee
aika jolloin vanhat liiterit halpenevat.Näin
tapahtuu myös vanhojen ja huonokuntoisten asunto-
jen hinnoille pääkaupunkiseudun lähiöissä.Hintaa
on reippaasti liikaa.Nousukäyrä ei voi olla
ikuisesti nouseva.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksei voisi olla?
Vertaappa vaikka USA:n osakemarkkinoiden kehitykseen sen koko historian ajalta:
http://finance.yahoo.com/q/bc?s=^DJI&t=my
Aika ajoin tullaan rajusti alas.
ja rajusti ylös laitetaan tarpeeksi pitkä aika 30v tai pitempi, niin kaikki asunnot ovat nyt halpoja.
Kyllä se poju asia on vain niin, että pitkällä perioodilla asuntojen hintakäyrä on ollut nouseva. Puhun nyt 10-20 vuodesta. Pientä sahausta on ylös alas, mutta käppyrässä on aina nousua. Katso: www.tilastokeskus.fi (En viitsi peistata!)
Ennen euroa jotain mummon mökkejä sai kolmellakymmenellätuhannella markalla, nykyään 30.000€ ei riitä enään minkäänlaiseen mökkiin.
Asuntopuolella euron vaikutus on ollut pienempi, mutta vaikuttaa se sinnekkin. Enne kun naapuri myi talonsa 600.000mk hintaan, niin toinen pisti hintapyynniski 610.000mk samanlaisesta asunnosta. Nykyään pyöristy on sama kymppitonni, mutta se on kuusi kertaa enemmän rahaa (100.000€->110.000€).
Vaan kun huomioon otetaan mukaan inflaatio niin entinen 10.000mk vastaakin paremmin nykyaikana 10.000 euron nostoa. Jos olet yhtään seurannut palkansaajien nettotulo/asuntojen hinta käppyröitä niin ennen asunnot olivat vielä kalliimpia palkansaajien tuloihin nähden kuin nyt!