Hallituksen es. listalla hallitukselle esitetään, että edellä. hallituksen jäsenten tekemä oikaisuvaatimus hylätään, koska asiassa ei ole tullut uutta esille. Mutta katsokaapa : " koska sopimusehdot on käsitelty jo 22.7. hallituksessa" mutta eipähän pöytälirjassa 22,7, puhuta mitään mistään sopimuksesta. Ts. Hallituksen jäsenet puh. johtajaa lukuunottamatta eivät ole voineet tietää 22.7. Mitä Tikkanen ja Tikanmäki ovat sopineet 31.7.. Tosiasia siten on että nämä kaksi ovat ilman hallituksen käsittelyä tehneet sopimuksen kaupunkia sitovana. Ei mene kyllä oikein. Haloo, hallituksen jäsenet! Ja kuntalaiset hyväksyisittikö menettelytavan? Itse EN.
Väärää tietoa
Esityslistasta
36600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nyt on piru merrassa ja merirosvot laivassa.
Vetoan Laila Malilaan, sinä olet henkilö, joka voit istua hallituksen kokouksessa ko. asian käsittelyn aikana. Jorma ja Tyne joutuvat jääväämään itsensä.
Pidä tosiasioihin perustuen puheenvuoroja, jotta ne hall jäsenet, joista on vielä toivoa rehellisyyteen, ja jotka eivät käytä luottamustointansa idioottimaiseen kostotoimintaan ja kalavelkojen maksuun.
Hallituksen palkkaama lakimies näyttää palvelevan Tikaanmäkeä henkilökohtaisesti.Kun näin on, Hankilan lakimieslasku on ihan ymmärrettävää esittää kaupnkilaisten maksupostiin...voi perkele perkele.
eikö esim. erkkilä ja k.tikkanen ymmärrä vai eikö ole varaa olla toista mieltä, ettei omat "kuprut" ala poreilla????
SOPIMISESTAKO ON KAUP HALL SOVITTU???
Kaupunginhallitus § 418
22.07.2013 Vahingonkorvaus- ja toimenpidevaatimus / Heikki Hankila ja Anitra Hankila 470/00.02.00/2011
KHALL § 418
Heikki ja Anitra Hankilan valtuuttamana asiamiehenä Janne Kankaala / Lakipalvelu Kankaala Oy on 30.5.2013 esittänyt Pyhäjärven kaupungille seuraavat vahingonkorvaus- ja toimenpidevaatimukset:
1. Laittomasta erottamisesta luottamustehtävistä
Kun Pyhäjärven kaupunginvaltuusto on kokouksessaan 29.8.2011 §:n 42 kohdalla päättänyt erottaa Heikki Hankilan kaikista luottamustoimistaan, Oulun hallinto-oikeus päätöksestä tehdyn valituksen perusteella on päätöksellään 19.4.2013 todennut Pyhäjärven kaupungin menetelleen lainvastaisesti siltä osin kuin päätöksellä on todettu, että Heikki Hankilan luottamustoimet Nivala-Haapajärven seutukuntavaltuustossa ja Jokilaaksojen pelastuslaitoksen johtokunnassa päättyvät. Vahingonkorvausvaatimusta perustellaan vahingonkorvauslain 3:2 §:llä, jonka mukaan julkisyhteisö on velvollinen korvaamaan julkista valtaa käytettäessä virheen tai laiminlyönnin johdosta aiheutuneen vahingon.
Vahingonkorvauslain perusteella vaaditut tulonmenetykset Jokilaaksojen pelastuslaitoksen johtokunnan kokouksista on 4.500,52 euroa ja Nivala-Haapajärven seutukuntavaltuuston ja -hallituksen kokouksista on 4.444,92 euroa, yhteensä 8.945,44 euroa.
---jatkuu seuraavassa viestissä
. jatko-osa § 418
Tietosuojan rikkomisesta
Korvausvaatimusta perustellaan sillä, että ko.valtuuston päätöksen valmistelun ja käsittelyn yhteydessä on rikottu väestötietojärjestelmästä annetun lain 51 §:ää, jonka mukaan väestötietojärjestelmästä luovutettuja tietoja saa käyttää vain siihen käyttötarkoitukseen, johon ne on luovutettu. Tiedot saa luovuttaa edelleen tai muuten antaa sivullisille vain, jos siitä on säädetty laissa tai jos tiedon luovuttanut rekisterihallinnon viranomainen on antanut siihen nimenomaisen luvan.
Asianajajan päämiehet vaativat, että Pyhäjärven kaupunki maksaa Heikki Hankilalle lainvaistaisesta henkilötietojen käsittelystä ja luovutuksesta 3.500 euron korvauksen ja Anitra Hankilalle asian käsittelyn kannalta perusteettomasti tapahtuneesta henkilötietojen levittämisestä 3.500 euron korvauksen.
3. Perusteettomista rikosilmoituksista
Vahingonkorvaus- ja toimenpidevaatimuskirjeen mukaan Pyhäjärven kaupungin nimissä on asiamiehen välityksellä tehty tutkintapyyntö Heikki Hankilasta 20.6.2011 Keskusrikospoliisille ja Pyhäsalmen Lentokenttä Oy on tehnyt samansisältöisen tutkintapyynnön toiseen Keskusrikospoliisin yksikköön.
Keskusrikospoliisi on siirtänyt tutkimisvastuun Jokilaaksojen poliisilaitokselle, joka asian tutkittuaan on päättänyt lopettaa tutkinnan saatuun selvitykseen nähden ilmeisen perusteettomana.
Vedoten vahingonkorvauslain 5 luvun 6.3 ja 4 §:ään asiamies vaatii, että perusteettomasta ja hyvän hallintotavan vastaisesti valmistellusta rikosilmoituksesta ja sen näyttävästä uutisoinnista ja uutisoinnin aiheuttamasta haitasta ja henkisestä kärsimyksestä maksetaan Heikki Hankilalle 1.000 euron korvaus.
4. Asianajokustannuksista vaaditaan Pyhäjärven kaupungilta päämiehille 7.458,06 euron korvaus erillisen asianajokulujen erittelyn mukaan.
Vahingonkorvauksista ja asianajokustannuksista esitetyn laskun kokonaissumma on 24.403,50 euroa.
5. Toimenpidevaatimukset
Asiamiehensä kautta Heikki Hankila vaatii kuntalain 40 §:n mukaisen menettelyn aloittamista kaikkia em. kaupunginvaltuuston päätöksen valmisteluun ja valtuuston päätöksen toimenpanoon osallistuneita kohtaan.
Toinen toimenpidevaatimus kuntalain 40 §:n perusteella kohdistuu luottamushenkilön ja viranhaltijan toimintaan tietosuojan rikkomisessa luottamustoimista erottamista koskevan kaupunginvaltuuston päätöksen yhteydessä.
Vanhingonkorvaus- ja toimenpidevaatimukset sisältävä asiakirja on viranomaisten toiminnan julkisuudesta 21.5.1999/621 annetun lain 24.1 §:n 6 ja 19 kohtien perusteella salassa pidettävä. Asiakirja on nähtävillä kaupunginhallituksen kokouksessa.
Vs. kaupunginjohtajan päätösehdotus:
Kaupunginhallitus päättää suorittaa vahingonkorvaukset ja asianajokulujen korvaukset Heikki Hankilalle ja Anitra Hankilalle Lakipalvelu Kankaala Oy:n Pyhäjärven kaupungille esittämän laskun mukaan, yhteensä 24.403,50 euroa ja hakea korvaukseen käytettävät rahat takaisin kaupungin oikeusturvavakuutuksen kautta.
Kaupunginhallitus päättää vaatia kuntalain 40 §:n perusteella asianomaisilta selityksen 10.8.2013 kello 16.00 mennessä kaupunginhallituksen tietoon saatetun epäilyn johdosta mahdollisiin toimenpiteisiin ryhtymiseksi.
Tyyne Tuikka ja Jorma Leskinen esteellisinä asian käsittelyyn poistuivat kokouksesta päätöksenteon ajaksi.
Tyyne Tuikan varajäsen Seppo Pietikäinen saapui paikalle klo 14.07.
Vs. kaupunginjohtaja täydensi esittelyä todeten, että hallintosäännön 56 §:n 12 kohdan mukaan kaupunginhallitus ratkaisee asian, joka koskee vahingonkorvauksesta päättämistä tapauksissa, joissa kaupunki on katsottava korvausvelvolliseksi, ellei tehtävää ole annettu toiselle toimielimelle.
Vs. kaupunginjohtajan muutettu päätösehdotus:
Vs. kaupunginjohtaja esitti päätösehdotuksen vahingonkorvaussummaa koskien kuulumaan seuraavasti:
Kaupunginhallitus päättää ilmoittaa Pyhäjärven kaupungin suorittavan vahingonkorvaukset esitetyn laskun mukaan vähennettynä vaadituilla päiväraha- ja matkakorvausvaatimuksilla Jokilaaksojen pelastuslaitoksen johtokunnan ja Nivala-Haapajärven seutukuntavaltuuston ja hallituksen kokouksista yhteensä 7.935,44 eurolla korvaussumman ollessa näin 16.468,06 euroa.
Sepppo Pietikäinen esitti asian jättämistä pöydälle, mutta esitys raukesi kannattamattomana.Ryhmätauko klo 15.14-15.30
Päätös: Kaupunginhallitus hyväksyi päätösehdotuksen korvaussummaan tehdyn muutetun ehdotuksen jälkeen yksimielisesti kaupunginhallituksen päätökseksi.
Jokilaaksojenpelastuslaitoksessa toimiminen on kunnallinen luottamustoimi josta
vahingonkorvauksia ei kuulu maksaa.
Seutukunta taas on yhdistys ja sieltä taas saa tarkat tiedot etteivät menetetyt kokouspalkkiot ole likellekään Hankilan esittämiä.
Kaupungin tulee tehdä Hankilalle ehdotus 2000€ korvauksesta ja jos Hankila ei tähän tyydy vieköön asian käräjäoikeuteen.
Kaupungin ei tule lähteä korvaamaan mitään uhkavaatimusten perusteella, vaan
jättää asia Hankilalle ja käräjäoikeudelle.
Kaupunginhallitus ei ole nyt tehtäviensä tasalla.
Tässä on tainnut olla pojilla kiire tämän maksatusasian kanssa, ettei vain kukaan valituksen tekijä pääsisi väliin ja pilaisi koko hommaa. Vahinko vain, että ei ole lainvoimaista kaupunginhallituksen päätöstä valtuuttaa sopimaan asiasta yhtikäs mitään. Niinpä "sopimukseen" nimen laittaneet vastaavat henkilökohtaisesti asiasta. Näin se vain menee.
Kohta pääsöö puolukkaan toverit!
Päälärierkki voisit upottaa oman pääläripääsi sinne puolukkapääläriisi!
jukka...ja sinäkö olet ainoa joka osaat asiat?
puolukka- puujalkavistisi perusteella, et todennettavasti osaa, sillä olet jäänyt pyörimään yhden asian ympärille..
ei ole hyväksytty hallituksessa Hankilan ehtoja sopimukseksi. Ei ole valtuuksia tällaista sopimusta allekirjoittaa.
Höpö,höpö. herätkää jo tavalliset kaupunkilaiset älkääkä kuvia kumarrelko. Ihan maalaisjärki käyttöön näissä asioissa ja yhteys päättäjiin tai vaikkapa henkilöön, jota äänestit.
Jotain järkeä näissä on oltava.
Otappa pääläri Erkki puolukkaan nämä sotkija naiset LM;TT;TN;RL; siinä aluksi,vie ne syvälle mehtäänja viihdytä niitä sielä puolukoiden seassa,niin soppa vähän selkiintysi
tiedätkö, olen seurannut ainaski kolme-neljä valtuustokautta tätä Pyhäjärvisten
päätöksentekoa. Ei nämä naiset ole sekoittanu/sotkenu., tämä soppahan on laitettu
alulle kauan sitten...aikaan kun leskis pate ja kumppanit....on jättäny asiat retuperälle.
Sarkkiis Kimmo-kin totesi eräässä lehtihaastattelussa olevansa onnellinen kun ei enää ole päättäjä...oisko ollut vuosi 2004 löytyy tarvittaessa tuokin sanoma.
Pakko todeta sotku siitä tullee kun rehellisiä ihmisiä tullee hoitaa kuntalaisten
asioita.Niin ketäs siitä syyttämään kun noita rehellisiä naisia.
Ei tuo laki liene aina näin-kään riippuen asiasta, .."".kun asiasta valitettu siitä ei
voida päättää......kun asiasta valitettu siitä voidaan päättää.""
Kyllä tämä nykyinen päätöksenteko on sieltä pers----ä...
Tyyli-lyyli
TR) Ei, ei. Siinä oli nyt yksi yhtiö, yhtiö nyt jäänyt vaan huomaamatta hallinnossa
Voi kun pääläri Erkki pystyisikin ja haluaisi ,että asiat selkiintyy,asia olisi klaari. Mutta asia on nyt kertakaikkiaan niin ,että hallitusta pyöritetään joka seoksessa ja kuorrutetaan hunajalla. ja nim".sopankeittäjät" on selvästikin vedetty tahallisesti tai tahattomasti sivuraiteelle tai itse olet vääriä nimiä sokeeraamassa. Mieti vähän ,uskon että järkee löytyy vielä .sotkijat ovat aivan korkeimmilla palleilla istuvia ja valtaa pitäviä .Nämä naisimmeiset yrittävät kaikin keinoin pitää asioita oikeella raitilla ja rehellistä toimintatapaa kunnioittaen edistää meidän pyhäkkäiden etuja .Me täällä Pyhäjärvellä tarviimme asiallista ja oikeeta ,yhteistä etua ajavaa asioiden hoitoa ,emme missään nimessä oman edun ja suvun ja kumminkaiman etujen valvonnan käyttäjiä.Suo siellä vetelä täällä.
sopankeittäjä!
Oletko noin tyhmä? Sen saatoin Sinusta ymmärtääkin, mutta nyt tuli todistettua.
Nyt pääsee puolukkaan Pääläri Erkki.
Hienoa, että valtuustossa on nyt vahva, osaava ja ajatteleva ja kaupungin asioista kiinnostunut joukko, joka pyrkii rehellisesti kaupunkilaisten asioita hoitamaan.
Hyvä naiset, jatkakaa ja jaksakaa. Kun pysytte totuudessa, antaa rakkien räkyttää ja haukkujien haukkua.
Onpa vaikeaa lähteä tukemaan, vai onko?
heeh heheh, jollain on mustaa huumoria - että ihan "vahva, osaava ja ajatteleva" :D
Kyllä hallitus on tänään vaikeassa tilanteessa Hankilan asioissa. Sopimuksen allekirjoitus monine sitoumuksineen on aikamoinen aseman väärinkäyttö. Sitten tuo oikaisuvaatimuksen hylkääminen. Erittäin peeusteltu vaatimus. No hylkääminen johtaa taas kubballisvalitukseen.
Ei ole vaikeaa.
Selvääkin selvempää on, ettei tällaisia korvauksia makseta,
Ei ole osallistuttu kokouksiin, ei ole syntynyt mtka- eikä työpalkkakuluja
Höpsis, mielikuvituksista ei makseta, ei. Ei ole mitään korvausvelvollisuutta.
Eikä ole vaikea päättää. Jos tätä päätöstä ei kykene, niin suosittelen, pyydä eroa.
Samaa mieltä. Nyt nähdään löytyykö hallitukselta kykyä hoitaa yhteisiä varoja! Millään perusteella vahinkoa ei ole syntynyt. Hankilahan rahastaa. Vahingoilla ymmärrän että joku on menny rikki, omaisuus on vahingoittunut jne. Mutta rahastaa oman asianajajan kuluja, itsehän on sen ottanu . Hyväksyminen tarkoittaisi sitä että kuntalaisten kannattaa aina ottaa asianajaja jos häviää, lasku kaupungille.
pääläri Erkki ei mennytkään puolukkaan. Näki punaista, kun joku antoi hyvää palautetta valtuustojoukolle, joka rehdisti katsoo yhteisiä asioita, ei lähde
päätöksissään hyväksymään asioita, jotka eivät täytä hyväksyttäviä kriteereitä.
Hyvä joukko, Teitä kiitetään.
tälle "laskulle" koko kylä nauraa :D
katsokaapa, niin hallitus sen vielä maksaa! Sen jälkee ei rahoja saa takas. Hyväveliverkosto toimii ja kukaan ei mittää maha. :)
En olisi ikinä, en ikinä, uskonut, että vs. kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen esittelee
Hankilan laskua maksettavaksi, ilman asian selvittelyä
Tikkaksen esitys, jonka hallitus hyväksyi:
1. lasku maksetaan
2. pyydetään selvityksiä
3. Haetaan korvaus vakuutuksesta
Voisko hullumpaa järjestystä ja käsitystä asiasta olla?
4. unohtui. Vakuutusyhtiö perii summan niiltä jotka olivat lainvastaisen päätöksen takana!
..ja laskun maksanevat takaisin perinnässä
-tikanmäki
-erkkilä
-tikkanen k
-leskinen p
-tikkanen v
ja mahdolliset varajäsenet, jotka osallistuvat hankilan laskun hyväksymiseen, sopimuksen hyväksymiseen ja kuittaamiseen.
JA tietysti PIIPPO
Piippo
http://dynasty2.pyhajarvi.fi/kokous/2013431-17-1.
Hyvä, oikaisuvaatimus lakimiespalveluista Malila /Tuikka 19.8.2013
ctrl napautus niin voitte lukea
Pyhäjärven kaupunginhallinto virkamiesten kohdalla on NOLLA.
Hallinto poliitikkojen puolelta YLIMIELINEN
MITENKÄHÄN PÄÄT SAATAISIIN TYHJENNETTYÄ HENK.KOHTAISISTA KAUNOISTA JA VALLANHALUSTA. TIKANMÄKEÄ JAHDATAAN KUIN 30-LUVUN JUUTALAISIA. OLISIKO AURINKO KIRKKAAMPI JOS HÄN VAIKKA MENEHTYY MOISEEN JAUHAMISEEN??? AIEMMIN VIITASAARI HOITI LENTTOKENTTÄYHTIÖN ASIAT JA HOMMAN OLISI PITÄNYT SEURAAVAT JOHTOON ASETTUVAT OTTAA HOITOON, MUTTA TR:LTÄ PUUTTUU KUNNALLISHALLINNON TUNTEMUS. PYHÄJÄRVELLÄ OLI AIEMMIN TAITAVIA TALOUSMIEHIÄ ESIM VIITASAARI JOKA HALLITSI TALOUSASIAT, EI KAI SILLÄ PUOLELLA OLE VIELÄ MITÄÄN HÄMMINKIÄ ENNENKUIN PROON HAMENIEKAT PANEVAT ASIAT SEKAISIN JOS VIELÄ SAAVAT TR:N TAHTOMUKSIAAN TOTEUTTAMAAN. NÄMÄ SIVUT NÄYTTÄVÄY OLEVAN PROON AKTIIVISESSA HALLUSSA, JOILLA YRITETÄÄNN IHMISIÄ MANIPULOIDA VALTAAN PÄÄSYN TAKEEKSI.
KYLLÄ NÄMÄ VANHAT PARRAT OVAT VIELÄ VILPITTÖMIÄ TEKIJÖITÄ JOTEN JAKSAMISTA JA TSEMPPIÄ HEILLE
"Proolaiset" käyttäytyvät ja puhuvat näillä palstoilla niin kuin syyttävät toisten käyttäytyvän. Mites rehellistä peliä tuo on olevinaan.
Nämä sotkut ovat aiheutuneet ja hoitamatta seuraavien johtajien ja hallintojohtajien aikana:
TERO NISSINEN
AKI VIITASAARI
PEKKA PIETIÄINEN
Hallintjohtajat:
Aki Viitasaari
Kirsi Tiina Ikonen
Päivi Ruotoistenmäki
Mikä lie väärin, mikä oikein.
Tita Rinnevaaraa on turha tässä yhteydessä lausua, mitä tuo hyökkäävä kirjoittaja yrittää lausua., en tiedä?
Nämä sotkut ovat aiheutuneet ja hoitamatta seuraavien johtajien ja hallintojohtajien aikana:
TERO NISSINEN
AKI VIITASAARI
PEKKA PIETIÄINEN
vt. JUKKA LEHTOSAARI (?)
Hallintjohtajat:
Aki Viitasaari
Kirsi Tiina Ikonen
Päivi Ruotoistenmäki
Mikä lie väärin, mikä oikein.
Tita Rinnevaaraa on turha tässä yhteydessä lausua, mitä tuo hyökkäävä kirjoittaja yrittää lausua., en tiedä?
Pistäkää TaRa psykiatrille ja neurologille, ei ole äijä kunnossa kaiken järjen mukaan vain holhouksen alle........!!!!
Katsokaapa asioita vuosikymmenien takaa........ ja vaikkapa viime valtuustokautta ennen.
Emme tienneet, mitä kaverit touhusivat.... Emme tienneet, että kaupungin metsää myytiin hyvä-veli systeemillä, ilman tarjouskierrosta, pilkkahintaan 500 hehtaaria, pohjineen ja puustoineen.
Hirveää häviktystä.
Samaa voisi sanoa Niemelänrannan kohdalta. Vanha, arvokas kiinteistö järven rannalla golf-kentän liepeillä ränsistyy. Kukaan ei pidä huolta. Miksi hävitettiin?
Olisiko Museoviraston vierailu paikallaan. Onko mitään tehtävissä.?
Entä koulut: Emoniemi, Parkkima (onneksi tuli hyvä yrittäjä) Ruhkala, Jokikylä, Komu ja kaikki muut. Muutamalla kymppitonnilla, ei kun pois. pilkkahinnalla.
Olisi pitänyt jotain säilyttää.
Joku kertoi aikoinaan, että Jokikylän koululle suunniteltiin "koulumuseoa". Olisipa toteutunut.
Entä paljon parjattu "valkoinen talo". Sitä ei ole. Mikä olisi estänyt neuvolatoimintaa esittelevän, lääkäri- ja terveyspalveluja esittelevän museon rakentamista.
Mutta ei, ei meillä.
Ikävää muisteltavaa.
Pyhäjärvellä ei ole todellista kotiseutuhenkeä. Ne ajat ovat olleet ja menneet.
Muistelen vain, luskellessani Pyhäjärvi-kirjaa, sen yhteenvetoa, jossa on kirjaksi nidottu vuosittaiset Pyhäjärvi -julkaisut.
Tekijöinä: Alfred Heinonen, Eino Leskelä, Herman Tulkku.
Voi aikoja, voi tapoja, en muuta sano. Mitä jää meistä jälkeen?
Tuhottu paikkakunta--- sekö on tahtomme.??
Olen pyhäjärvisyyden puolesta ja siksi seuratessani kaupungin päättäjien toimintaa, esitän Teille Pyhäjärven puolesta työtä tekevälle pienelle porukalle
suuret kiitokset.
On nähtävissä, että vanhusten äänillä jylläävät tekevät pahaa jälkeä paikkakunnalle ja sen tulevaisuudelle.
Se on hyvä, että tiedetään mitä ollaan tekemässä ja ollaan tehty. Onhan se huomattu mitä asioiden peittelyllä saavutetaan. Kun pitkään vaiettu asia pulpahtaa pintaan, se aiheuttaa pinnassa pientä aaltoilua, esimerkkinä nyt vaikkapa lentokenttäyhtiö.
Itkettääkö?
Uhon voimalla tuho nimimerkin kirjoitus on hyvä tiivistelmä tässä ja nyt. Olen samaa mieltä. Lähitulevaisuudessa juuret, kotiseutu, pellot ja pientareet vielä ovat arvoja, joissa on turva. Mitä onkaan hyvinvointi?